BiznesINFO.pl
dom

Marek BAZAK/East News

Właściciele domów w Warszawie nie mogą zapłacić podatku

8 Października 2021

Autor tekstu:

Joanna Leja

Mieszkańcy Warszawy nie mogą opłacić podatku od nieruchomości za 2020 i 2021 rok. Dzieje się tak ponieważ nie otrzymali decyzji ustalającej kwotę do zapłaty. Rekordziści czekają na to nawet wiele lat.

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna rekordzista na decyzję w sprawie daniny czeka już od 13 lat. Mieszkańcy obawiają się, że jak już dostaną decyzje, będą musieli zapłacić skumulowany podatek w ciągu 14 dni. Gdyby trafiała do nich na początku każdego roku, podatek mogliby uiszczać w ratach, raz na kwartał.

Rzeczniczka ratusza Monika Beuth-Lutyk w rozmowie z DGP wyjaśniła, że przed wydaniem decyzji na 2020 r. niezbędne było zweryfikowanie przez pracowników Centrum Obsługi Prawnej prawie 7 mln pozycji zmigrowanych z systemów podatkowych z poszczególnych dzielnic. Ponadto COP przejął ponad 300 tys. spraw niezakończonych. W urzędzie są braki kadrowe, które są wywołane pandemią koronawirusa.

Na Polskim Ładzie mogą stracić małżonkowie

Wspólne rozliczenia małżonków będzie mniej opłacalne niż dotychczas

CZYTAJ DALEJ

14 dni na zapłatę

Podatnicy, którzy czekają na decyzję będą mieli 14 dni na zapłacenie podatku od nieruchomości. Jednak jak sugeruje Urząd, podatnicy będą mogli zawnioskować o rozłożenie opłaty na raty. Jak informuje Gazetę Monika Beuth-Lutyk, każdy, kto nie dostał decyzji powinien ją otrzymać do końca roku,

Podatek od nieruchomości

Jednym z podstawowych obowiązków fiskalnych posiadaczy domów jest opłacanie podatku od nieruchomości. Jego wysokość uzależniona jest od wielu zmiennych, m.in. od powierzchni użytkowej domu. Właściciel nieruchomości jest zobowiązany do odprowadzania do urzędu skarbowego podatku.

Obejmuje on nieruchomości lub obiekty budowlane, czyli grunty, budynki lub ich części, budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Podatek od nieruchomości regulowany jest Ustawą o podatkach i opłatach lokalnych z dnia 12 stycznia 1991 roku.

Tagi:

finanse podatkiPodatki

Joanna LejaAutor

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl, money.pl i wroclaw.pl. Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Opłaty za wodę i ścieki. Wyższe taryfy w podwarszawskich gminach

Czytaj więcej >
Budowa domu z państwową pomocą

Polska i Świat

Ważny dokument dla właścicieli nieruchomości. Za jego brak zapłacisz krocie, a czas ucieka

Czytaj więcej >
Bill Gates

Polska i Świat

Niespodziewane słowa Gates'a. Mówi na kiedy najlepiej zaplanować rodzenie dzieci

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Dofinansowanie ratownictwa medycznego. Minister zdrowia ogłasza konkurs

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Dane dotyczące podróży posłów. Ci posłowie latali samolotami najczęściej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Uruchomiono elektroniczny dziennik budowy. W 2030 roku całkowicie zastąpi on wersję papierową

Czytaj więcej >