BiznesINFO.pl Polska i Świat Wiek emerytalny zostanie podniesiony? Liczby nie kłamią, innego wyjścia może nie być
East News, Arkadiusz Ziolek

Wiek emerytalny zostanie podniesiony? Liczby nie kłamią, innego wyjścia może nie być

16 stycznia 2020
Autor tekstu: Kamila Jeziorska

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czemu wiek emerytalny powinien zostać podwyższony

  • Jakie mogą być konsekwencje działań rządu w kierunku obniżania wieku emerytalnego

  • W jaki sposób powinna odbyć się reforma dotycząca wieku emerytalnego

Wiek emerytalny wciąż rozgrzewa

Wiek emerytalny wciąż rozgrzewa polskie społeczeństwo niezmiennie od 2013 r. Przypomnijmy, że ówczesna reforma wieku emerytalnego zaserwowana przez Platformę Obywatelską obejmowała jego podwyższenie oraz stopniowe zrównywanie do 67. roku życia dla kobiet i mężczyzn.

- To są trudne decyzje i zdajemy sobie sprawę z tego, jak wielu ludzi w Polsce odczuwa z tym związany niepokój - mówił w swoim wystąpieniu ówczesny premier RP, Donald Tusk. Wysiłki PO poszły na marne, bowiem Prawo i Sprawiedliwość po tym jak doszło do władzy obniżyło wiek emerytalny i zatem mężczyźni wciąż mogą pracować do 65. roku życia, a kobiety do 60.

- Dzisiaj nie mają państwo obowiązku pracy do 67. roku życia, tylko prawo do przejścia na emeryturę - kobiety w 60., a mężczyźni w 65. roku życia. Prawo przejścia na emeryturę, kto chce, może pracować dalej - mówił Andrzej Duda na wiecu wyborczym w 2020 r. cytowany przez "Gazetę Wyborczą".

Okazuje się, że kwestie wieku emerytalnego wcale nie są na tyle przejrzyste, jak w słowach Andrzeja Dudy, a eksperci alarmują, że Polska wcale nie uniknie podwyższenia wieku emerytalnego. Dlaczego?

Przede wszystkim polskie społeczeństwo jest jednym z najszybciej starzejących się w Europie. Na demograficznej mapie naszego kraju wciąż przybywa seniorów, a nie dzieci. Jednocześnie dane pokazują, że po uwzględnieniu średniej życia w Polsce (ok. 80 lat), Polacy po osiągnięciu wieku emerytalnego mogliby przebywać na emeryturze przez prawie 20 lat.

Wiek emerytalny do podwyższenia?

W związku z tym eksperci uważają, że wiek emerytalny powinien być stopniowo podwyższany, a nie obniżany. Są także przeciwni wprowadzaniu emerytur stażowych , które pozwalałyby przejść na emeryturę już w wieku 55 lat.

- W przypadku osób, które proponowany staż pracy osiągnęłyby w wieku 50/55 lat (co jest możliwe), czas aktywności zawodowej (świadczenia pracy) może być równy okresowi, w którym taka osoba będzie pobierała emeryturę - cytuje ekspertów Biznes Interia.

Wszyscy oni są zgodni, że wiek emerytalny powinien zostać podniesiony do 67. roku życia i stopniowo zrównywany. Jednocześnie zaznaczają, że dzięki stopniowemu podwyższaniu wieku emerytalnego, Polacy nie odczują reformy zbyt mocno.

- Podniesienie i wyrównanie wieku emerytalnego w Polsce jest nieuchronne. Analizując dane dotyczące kryzysu demograficznego widać, że liczba osób w wieku emerytalnym będzie bardzo szybko rosła. Polska potrzebuje odpowiedzialnego rządu, który zdecyduje się pomyśleć o przyszłości liczonej w dekadach. Kobieta, której wiek emerytalny zostanie podniesiony otrzyma świadczenie wyższe o około 40 proc. - pisze portal.

Warto nadmienić, że ci, którzy pracują dłużej mogą liczyć na wyższe świadczenia emerytalne. Obecnie bardzo wiele osób decyduje się na ten krok, bowiem zgromadzone fundusze nie pozwoliłyby im na przetrwanie.

Obserwuj nas w
autor
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie