Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Wchodzą w życie nowe zasady w KRUS. Dotyczą świadczeń dla rolników, wiele osób skorzysta
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 23.12.2023 14:00

Wchodzą w życie nowe zasady w KRUS. Dotyczą świadczeń dla rolników, wiele osób skorzysta

Zbiór zboża
Obraz André Rathgeber z Pixabay

Rolnicy muszą się przygotować na noworoczne zmiany w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Tym razem jednak chodzi o konkretne świadczenia, które mogą dotyczyć rolników.

Noworoczne zmiany

Zmiany finansowe, które wchodzą w życie z początkiem stycznia 2024 roku, dotkną większości Polaków. Jedną z najgłośniejszych zmian jest waloryzacja programu 500 plus, który zostanie podwyższony do kwoty 800 zł.

Inną, równie głośną zmianą, jest wprowadzenie podatku minimalnego dla przedsiębiorców. Według zapowiedzi ekspertów, ma on sprawić sporo kłopotów osobom prowadzącym firmy.

Podwyżka 13. emerytury. Na tyle pieniędzy mogą liczyć seniorzy

Wprowadzają zmiany w KRUS

Jak jednak wynika z informacji serwisu kurierlubelski.pl, noworocznymi zmianami będą również objęci rolnicy. Wbrew pozorom, nie chodzi tu o nowe podatki lub ulgi.

Cała sprawa zamyka się bowiem w kwestii KRUS. Zmiany mają zaś dotyczyć świadczeń, jakie są wypłacane przez ten organ rolnikom oraz ich domownikom.

Świadczenia na nowo

Obecnie, jeżeli rolnik pobiera świadczenie pielęgnacyjne bądź zasiłek, nie może prowadzić działalności rolniczej. Podobnym ograniczeniem objęci są jego domownicy, którzy nie mogą pracować w gospodarstwie rolnym.

Od Nowego Roku, ograniczenie to zostanie zdjęte. Sam KRUS wskazuje również, że rolnicy oraz domownicy będą w dalszym ciągu objęci ubezpieczeniem społecznym w pełnym jego zakresie. Jest jednak haczyk - osoby z uprawnieniami do świadczeń na koniec 2023 roku, zgodnie z zasadą praw nabytych, w dalszym ciągu nie będą mogły prowadzić działalności rolniczej lub pracować w gospodarstwie.

źródło: kurierlubelski.pl