Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Turystyka > Wyjedziemy w wakacje 2020 za granicę? Wiceminister zdrowia rozwiał wszelkie wątpliwości
Radosław Święcki
Radosław Święcki 08.05.2020 02:00

Wyjedziemy w wakacje 2020 za granicę? Wiceminister zdrowia rozwiał wszelkie wątpliwości

Wakacje 2020, jeśli już to tylko w Polsce
biznesinfo.pl

Wakacje 2020 tylko w Polsce?

Wakacje 2020, jeśli już to tylko w Polsce? Stanowisko wiceministra zdrowia nie pozostawia w tej sprawie wątpliwości. Podczas piątkowej konferencji prasowej Waldemar Kraska pytany był m.in. o to, czy w najbliższym czasie można spodziewać się rekomendacji resortu w sprawie otwarcia granic. Wiceminister przyznał, że takich rekomendacji na chwilę obecną nie ma. - To wszystko jest na sztabach kryzysowych z panem premierem analizowane i jeżeli taka rekomendacja się pojawi, to oczywiście państwa poinformujemy – powiedział – cytowany przez TVN 24 – Kraska.

Dopytywany czy możliwe jest otwarcie granic przed wakacjami i czy w związku z tym istnieje możliwość, by Polacy mogli w tym roku spędzić urlop za granicą, Kraska stwierdził: - Nie chciałbym robić złudnych nadziei, ale myślę, że w tym roku wakacje spędzimy jednak w kraju – powiedział wiceszef resortu zdrowia.Przypomnijmy, że kontrole na polskich granicach w związku z szerzącą się pandemią koronawirusa zostały przywrócone w połowie marca. Obecny termin ich obowiązywania mija 13 maja.

„Musimy nauczyć się z nim żyć”

Wiceminister zdrowia podkreślił podczas konferencji, że koronawirus nie zniknie z dnia na dzień i musimy nauczyć się z nim żyć. – Musimy się nauczyć z nim żyć, obok niego, więc myślę, że ruch między poszczególnymi państwami na pewno wróci. Na jakich zasadach, w jakim natężeniu, to się na pewno okaże w najbliższych tygodniach – powiedział Kraska.

Komisja Europejska – jak przypomina TVN 24 -  ma przedstawić wytyczne w sprawie znoszenia kontroli na granicach wewnętrznych w przyszłym tygodniu. Mają się one opierać o zestaw wskaźników dotyczących rozprzestrzeniania się wirusa oraz sytuacji w ochronie zdrowia i będą powiązane z celem podróży.