Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Wakacje kredytowe. Rząd rozważa wprowadzenie dodatkowego kryterium
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 01.06.2023 14:25

Wakacje kredytowe. Rząd rozważa wprowadzenie dodatkowego kryterium

Mateusz Morawiecki
East News

Wakacje kredytowe mogą zostać przedłużone. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że decyzja zapadnie prawdopodobnie w czerwcu bądź lipcu. Rząd rozważa także kryterium dochodowe. 

Dłuższe wakacje kredytowe

Premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla tygodnika “Wprost” zapowiedział, że rząd rozważa wydłużenie wakacji kredytowych. 

- Rozważamy przedłużenie wakacji kredytowych o kolejne pół roku lub nawet o rok. Jednak jeśli się na to zdecydujemy, to myślimy w tym przypadku właśnie o zastosowaniu kryterium dochodowego - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Termin decyzji

Premier zapowiadał przedłużenie wakacji kredytowych już w maju podczas wizyty w Otwocku. Powiedział wtedy, że decyzja w tej sprawie zostanie podjęta prawdopodobnie w czerwcu bądź lipcu. Poinformował wtedy, że rząd analizuje problem w związku z prognozowaną inflacją i wysokością stóp procentowych, która stoi w pewnej korelacji do inflacji. 

Wakacje kredytowe

Wakacje kredytowe dotyczą kredytów hipotecznych zaciągniętych przed 1 lipca 2022 r. których termin zakończenia przypada co najmniej sześć miesięcy po tej dacie. Dotyczy to jedynie osób, które zaciągnęły jeden kredyt na własne potrzeby mieszkaniowe. 

Spłatę można zawiesić maksymalnie na osiem miesięcy. W tym czasie zawieszona zostaje zarówno spłata części kapitałowej, jak i odsetkowej. Bank może pobierać w tym czasie wyłącznie opłaty za ubezpieczenie umowy.