BiznesINFO.pl > Energetyka > W Polsce powstanie pierwszy w Europie symulator reaktora jądrowego
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 31.05.2023 16:58

W Polsce powstanie pierwszy w Europie symulator reaktora jądrowego

None
NuScale Power's simulator in Corvallis. Jeff Brady/NPR

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek poinformował dzisiaj, że w Polsce powstanie pierwszy w Europie symulator reaktora jądrowego "jeden do jednego".

Pierwszy taki obiekt w Europie

"Zapotrzebowanie na energetyków, na inżynierów jądrowych, atomistów jest ogromne, i zainteresowanie młodych ludzi tym kierunkiem jest bardzo duże, stąd przystąpiliśmy kilka miesięcy temu do porozumienia między Ministerstwem Edukacji i Nauki, Orlenem i sześcioma naszymi uczelniami technicznymi w całej Polsce" - mówił dzisiaj minister edukacji i nauki.

Symulator powstanie w najbliższych 3-4 latach

“Do naszego porozumienia przystępuje Sieć Badawcza Łukasiewicz, która za chwilę wraz z Orlen Synthos Green Energy podpisze umowę, której przedmiotem będzie wybudowanie pierwszego w Europie symulatora reaktora jądrowego na potrzeby kształcenia energetyków jądrowych, inżynierów jądrowych. Myślę, że nie tylko z Polski, ale również z Europy. To będzie jedyny symulator reaktora jądrowego ‘jeden do jednego’” - mówił Czarnek

Dodał, że ma on powstać już w perspektywie najbliższych trzech, czterech lat. 

- Stąd ci studenci, którzy zaczynają w tym roku naukę na kierunku energetyka jądrowa, będą już mogli skorzystać z tego europejskiego centrum z symulatorem reaktora jądrowego. To jest pierwsza rzecz, która nas tutaj dzisiaj łączy w ministerstwie - poinformował Czarnek.

Komentarz Daniela Obajtka

Na spotkaniu obecny był również prezes PKN Orlen - Daniel Obajtek.

Jego zdaniem, jeżeli nie będziemy inwestować w nowe źródła i technologie, przegramy konkurencyjność naszej gospodarki. 

- Musimy mieć na to wizję i taką wizję mieliśmy w koncernie Orlen, do tego potrzebne były wszelkie fuzje, które pozwoliły uzyskać pewną wielkość, pozwolą uzyskać i uzyskują pewien kapitał i synergię, które wypracowują tak naprawdę ten kapitał - mówił Obajtek.

"Jeżeli mamy w planie niebawem zacząć budować pierwszy reaktor - sądzę, że na przełomie roku 2025 i 2026 zaczniemy proces inwestycyjny - to musimy bardzo dużo zmienić"

Polecane