BiznesINFO.pl

Domena publiczna

Urząd skarbowy przegrał w sądzie. Chodzi o podatek od cukru

16 Marca 2023

Autor tekstu:

Paweł Makowiec

Jak informują “Rzeczpospolita” i Wirtualna Polska, fiskus przegrał sprawę w sądzie o tzw. podatek od cukru. Okazuje się bowiem, że składowe napoju będące substancjami naturalnymi są również wyłączone z opłaty cukrowej.

Problem napojowy

Według doniesień “Rzeczpospolitej”, wyrok dotyczy jednego ze światowych gigantów posiadającego oddział w Polsce. Trzy lata temu wystąpił on o wykładnię przepisów dot. tzw. podatku od cukru.

Konkretnie, wątpliwości producenta dotyczyły nektarów owocowych dla dzieci oraz aromatyzowanych wód. Według jej argumentacji, te napoje produkowane przez firmę nie zawierają dodatkowych substancji słodzących.

Fiskus uważa inaczej

Zdaniem przedsiębiorstwa cytowanego przez Wirtualną Polskę, ustawodawca chciał objąć opłatą te napoje, do których dodawane substancje działały jako sztuczne słodziki. Zatem napoje z substancjami naturalnie słodzonymi nie powinny być nią objęte.

Urząd skarbowy uznał jednak inaczej. “Rzeczpospolita” podaje, że według fiskusa podatek odnosi się do napoju, a nie jego składników.

NSA przyznaje rację firmie

W efekcie urzędnicy uznali, że zarówno woda aromatyzowana, jak i nektary owocowe są zaliczane do grona napojów objętych podatkiem od cukru. W odpowiedzi przedsiębiorstwo zaskarżyło decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Po długim procesie i odwołaniu się do Naczelnego Sądu Administracyjnego, dopiero on przyznał spółce rację. Aby napój był objęty podatkiem, musi spełniać definicję, według której jest on wyrobem w postaci napoju oraz syropem w składzie którego jest minimum jeden składnik spośród kofeiny, cukru oraz tauryny.

Tagi:

Podatek cukrowy

Podobne artykuły

Polska i Świat

Emerytura Marka Piekarczyka wynosiła 7,77 zł. Po podwyżce jest niewiele lepiej
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nowe 500 plus dla pracujących. Zamiast waloryzacji świadczenia
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Szykuje się przełom na rynku mieszkaniowym. Cena transakcji jawna dla każdego
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nowe odcinkowe pomiary prędkości na drogach. Przejedziesz za szybko i urządzenia Cię namierzą, mandat też dostaniesz kosmiczny
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Drożyzna. Nie tylko w Polsce mają jej dość
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Mężczyzna płacił za zakupy pieniędzmi, które sam wydrukował. Teraz czeka go surowa kara
Czytaj więcej >
Paweł Makowiec

Paweł Makowiec

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]