BiznesINFO.pl Praca Urlop macierzyński można przerwać. ZUS wyjaśnia, jakie warunki trzeba spełnić
Biznesinfo

Urlop macierzyński można przerwać. ZUS wyjaśnia, jakie warunki trzeba spełnić

27 marca 2023
Autor tekstu: Maria Gil-Sobczyk

Kobieta przebywająca na urlopie macierzyńskim może go przerwać, jeśli ona sama lub jej dziecko wymaga opieki szpitalnej. W takiej sytuacji ojciec dziecka może przejąć pozostałą część urlopu, jednak warunkiem jest wykorzystanie przez mamę 8 z przysługujących jej 14 tygodni. Pozostałą część urlopu kobieta może wykorzystać po wyjściu przez siebie lub dziecko ze szpitala.

Zasiłek przysługuje tylko osobom ubezpieczonym

Zasiłek macierzyński przysługuje jedynie osobom ubezpieczonym – w przypadku osób zatrudnionych na umowie o pracę ubezpieczenie chorobowe ma charakter obowiązkowy , przy prowadzeniu działalności jest dobrowolne. Długość zasiłku zależy od liczby dzieci urodzonych przy porodzie lub przyjętych na wychowanie. Jeśli jest to jedno dziecko, kobieta otrzymuje 52 tygodnie urlopu, w tym 20 tygodni urlopu macierzyńskiego i 32 tygodnie rodzicielskiego.

Trzeba pamiętać o tym, że jeśli zleceniobiorca lub przedsiębiorca nie przystąpi do ubezpieczenia chorobowego, to nie otrzyma przysługujących z tego ubezpieczenia świadczeń, np. w razie choroby czy opieki nad chorym dzieckiem. Warto mieć to na uwadze, zwłaszcza, że składka na to ubezpieczenie wynosi tylko 2,45 proc. podstawy wymiaru – informuje Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa dolnośląskiego w komunikacie nadesłanym do redakcji Biznesinfo.

Kluczowe 14 tygodni

Rzeczniczka wskazuje, że pierwsze 14 tygodni urlopu macierzyńskiego jest przeznaczone tylko dla mamy. Tata może przejąć opiekę nad noworodkiem, ale jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Mama może już po 14 tygodniach po porodzie zrezygnować z urlopu macierzyńskiego i wcześniej wrócić do pracy, pod warunkiem, że pozostałą część urlopu macierzyńskiego wykorzysta ubezpieczony tata dziecka – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis.

Choroba matki lub dziecka pozwala przerwać urlop

W przypadku, gdy dziecko jest chore, mama może przerwać swój urlop na czas jego hospitalizacji , pod warunkiem, że – licząc od dnia porodu – wykorzystała go już w wymiarze co najmniej ośmiu tygodni. W tym czasie może wrócić do pracy lub jeżeli zostanie wystawione zaświadczenie lekarskie o konieczności sprawowania opieki nad chorym dzieckiem, które jest w szpitalu, skorzystać z zasiłku opiekuńczego – mówi Iwona Kowalska-Matis. Dodaje również, że resztę zasiłku macierzyńskiego kobieta może wykorzystać po wypisaniu dziecka ze szpitala.

Przerwanie urlopu jest możliwe też w sytuacji, w której to kobieta wymaga opieki szpitalnej i nie może sprawować opieki nad swoim dzieckiem. Wówczas również należy spełnić warunek wykorzystania co najmniej ośmiu tygodni urlopu, a o wypłatę zasiłku powinien wystąpić ubezpieczony ojciec dziecka lub bądź inny ubezpieczony członek najbliższej rodziny.

Wymiar zasiłku macierzyńskiego wykorzystanego przez rodziców dziecka nie może przekroczyć wymiaru urlopu macierzyńskiego wynikającego z Kodeksu pracy.


Obserwuj nas w
autor
Maria Gil-Sobczyk

Redaktor Biznesinfo, copywriter i korektor językowy. W poprzednich latach dziennikarz Grupy KRN Media oraz specjalista ds. mediów społecznościowych. Ukończyła studia magisterskie z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Szczególnie interesują ją tematy społeczne i gospodarcze, pilnie śledzi zmiany dotyczące rynku nieruchomości i finansów. Prywatnie pasjonują ją podróże, górskie wędrówki i cukiernicze rewolucje dokonywane we własnej kuchni.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie