BiznesINFO.pl
Zmiany w kodeksie pracy

Obraz evgenia_axsenova z Pixabay

Rząd majstruje przy urlopach. Wiadomo jaka padnie propozycja, ma dotyczyć wszystkich

18 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Kodeks pracy do poprawki. Tym razem ze zmian ucieszą się wszyscy, bo wśród propozycji związki zawodowe chcą reform bardzo korzystnych dla pracowników, takich jak np. przedłużenie urlopu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie zmiany szykują się w kodeksie pracy

  • Kto skorzysta z proponowanych refrm

  • Kiedy zmiany będą mogły wejść w życie

Zmiany w kodeksie pracy - kto skorzysta?

Kodeks pracy może się już wkrótce zmienić. Związki zawodowe domagają się szeregu zmian korzystnych dla pracowników. Już wkrótce rząd będzie musiał rozważyć proponowane reformy. Co nas czeka, jeśli uda się przeforsować nowe pomysły?

Dłuższy urlop

Jedną z proponowanych przez związki zmianą jest wydłużenie urlopu wypoczynkowego, podaje Fakt. Przypomnijmy, że w tej chwili pracownikom przysługuje 20 dni urlopu (jeśli przepracowali mniej niż 10 lat) lub 26 dni (jeśli ich staż pracy jest dłuższy niż 10 lat).

Kwestia przedłużania urlopów wypoczynkowych powracała już kilkukrotnie. Teraz temat powrócił ze względu na fakt, że trwają prace nad Paktem Społecznym, czyli umową między pracodawcami a związkami zawodowymi, którą rząd miałby ratyfikować.

W ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie związkowców, podczas którego obradowano nad zmianami, które warto byłoby wdrożyć do kodeksu pracy. Fakt dowiedział się, że ustalono wówczas, że urlopy wypoczynkowe miałyby zostać przedłużone do 35 dni.

– Naszym zdaniem należałoby to zrobić etapowo. W pierwszej kolejności należałoby wyrównać wymiaru urlopu wypoczynkowego do 26 dni bez względu na staż pracy pracownika i ukończone przez niego szkoły – zdradził Faktowi Andrzej Radzikowski szef Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Następnym krokiem miałoby być wydłużenie urlopów dla wszystkich pracujących do 35 dni w roku.

Kwota wolna od podatku mogłaby być wyższa

Kolejną zmianą, którą postulują związki zawodowe, jest obniżenie klina podatkowego dla osób z najniższym wynagrodzeniem, podaje Fakt. Co to oznacza w praktyce?

Klin podatkowy to różnica między kosztami zatrudnienia pracowników, a ich wynagrodzeniem netto. Dzięki zmianie skorzystaliby zarówno pracodawcy, jak i najsłabiej zarabiający pracownicy. Na tę chwilę kwota wolna od podatku dla osób pracujących za najniższe wynagrodzenie wynosi 3091 zł. OPZZ zaproponowało kilka miesięcy temu, by kwota wolna od podatku została podniesiona do 8000 zł dla dochodu odpowiadającego rocznej kwocie minimalnego wynagrodzenia za pracę, podaje Fakt. 

Jeśli proponowane zmiany zostaną zaakceptowane przez związkowców i pracodawców, nad reformami będzie mógł pochylić się rząd. Tak czy inaczej, zmiany w kodeksie pracy pojawić się muszą, ponieważ są kwestie, które wymagają jak najszybszego wyjaśnienia i uregulowania.

Tagi:

Kodeks Pracy

Wiktoria PękalakAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Czas pracy w Polsce bije na głowę liczbę godzin przepracowanych np. przez Niemców

Praca

Minister zdradza kto dostanie pracę przy budowie polskiej elektrowni atomowej

Czytaj więcej >
FLickr/Olgierd Rudak

Praca

ZUS kontroluje L4. Wiele osób straci zasiłki

Czytaj więcej >

Praca

Kreatywna inwestycja w kreatywny sektor

Czytaj więcej >
Bezrobocie w Polsce

Praca

Bezrobocie w Polsce. Najnowsze dane. Komentarz premiera Morawieckiego

Czytaj więcej >
Wypowiedzenie umowy zlecenia – terminy, przepisy

Praca

Spółka Agora planuje zwolnienia grupowe. Pracę ma stracić prawie 6 procent pracowników

Czytaj więcej >
Praca zdalna wkrótce stałym elementem Kodeksu pracy?

Praca

Praca zdalna dla rodziców dzieci do 4 roku życia. W niektórych przypadkach pracodawca będzie mógł odmówić

Czytaj więcej >