BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Dwa tygodnie wolnego na koniec roku. Wystarczy odpowiednio wziąć 5 dni urlopu

6 Listopada 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Urlop świąteczny można zaplanować tak, aby mieć dwa tygodnie odpoczynku. Wystarczy wziąć pięć dni wolnego, by korzystnie zaplanować przerwę od pracy.

Urlop na 2 tygodnie - jak to zrobić?

Urlop na dwa tygodnie podczas świąt? Tak to możliwe. Wystarczy odpowiednio to zaplanować. W przyszłym roku będzie mniej długich weekendów. Dlatego warto z nich skorzystać jeszcze w tym roku i odpocząć podczas okresu świątecznego.

W tym roku Święta Bożego Narodzenia wypadają w środku tygodnia. Pierwszy dzień świąt wypada w środę, 25 grudnia, z kolei drugi to czwartek 26 grudnia. Jeżeli weźmiemy zatem urlop w piątek 27 grudnia, to będziemy mogli odpoczywać pięć dni - informuje portal biznes.radiozet.pl. Wolne można wydłużyć o kolejne siedem dni, jeżeli potem wykorzystamy dodatkowe cztery dni urlopu, które wypadają odpowiednio 30 i 31 grudnia (poniedziałek-wtorek), a także 2 i 3 stycznia (czwartek-piątek) Dzięki temu można sobie zapewnić prawie dwutygodniowy urlop (13 dni), korzystając z pięciu dni urlopu.

Każdy ma prawo do odpoczynku

Według kodeksu pracy każdy pracownik na etacie tj. zatrudniony na umowę o pracę ma prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego w ciągu całego roku. Urlop w takim wymiarze przysługuje osobom, które pracowały przynajmniej 10 lat. Do tego okresu pracy zalicza się też okres nauki w szkole policealnej czy czas przeznaczony na studia. Jeżeli jednak okaże się, że po zsumowanie edukacji i pracy pracownik nie przepracował co najmniej 10 lat, to wtedy ma prawo do 20 dni urlopu w ciągu roku kalendarzowego.

Pracownik może wnioskować o urlop, który będzie podzielony na części, jednak co najmniej jedna część urlopu w ciągu roku powinna trwać przez okres co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych. Jak podaje biznes.radiozet.pl, bardzo ważne jest, by pracownik ustalił termin, w jakim ma trwać urlop w porozumieniu z pracodawcą. Przełożony ma obowiązek udzielić zatrudnionemu urlop najpóźniej do końca września następnego roku kalendarzowego. Przepis ten nie obejmuje urlopów na żądanie, do których pracownik ma prawo w wymiarze czterech dni. Zatrudniony powinien zgłaszać potrzebę wzięcia urlopu najpóźniej w dniu jego rozpoczęcia.

Czy pracodawca może nie udzielić urlopu?

Udzielenie urlopu zatrudnionemu to obowiązek prawny pracodawcy. W pewnych sytuacji może on jednak nie wyrazić zgody na urlop bądź skrócić czas odpoczynku pracownika. Według art. 167 kodeksu pracy, pracodawca ma możliwość odwołania pracownika z urlopu tylko wtedy, gdy jego obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w momencie rozpoczęcia urlopu. Chodzi o nieprzewidywalne usterki i sytuacje, które wymagają natychmiastowego działania - podaje biznes.radiozet.pl. Wtedy przedsiębiorstwo ma obowiązek pokryć koszty poniesione przez pracownika, które były konieczne do odwołania go z urlopu.

W przyszłym roku będzie mniej długich weekendów. Takie będą wypadać sześć razy, natomiast jeden z nich wymaga wzięcia dodatkowego jednego dnia urlopu. Z kolei w drugim konieczne będą dodatkowe dwa dni wolnego. Zatem jeżeli odpowiednio zaplanujemy urlop w przyszłym roku, to istnieje możliwość, aby otrzymać w sumie 22 dni wolne.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >