Jeśli odpowiednio ustawimy sobie urlop, to możemy mieć podczas przerwy świątecznej 2 tygodnie wypoczynku
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 6 Listopada 2019

Dwa tygodnie wolnego na koniec roku. Wystarczy odpowiednio wziąć 5 dni urlopu

Urlop świąteczny można zaplanować tak, aby mieć dwa tygodnie odpoczynku. Wystarczy wziąć pięć dni wolnego, by korzystnie zaplanować przerwę od pracy.

Urlop na 2 tygodnie - jak to zrobić?

Urlop na dwa tygodnie podczas świąt? Tak to możliwe. Wystarczy odpowiednio to zaplanować. W przyszłym roku będzie mniej długich weekendów. Dlatego warto z nich skorzystać jeszcze w tym roku i odpocząć podczas okresu świątecznego.

W tym roku Święta Bożego Narodzenia wypadają w środku tygodnia. Pierwszy dzień świąt wypada w środę, 25 grudnia, z kolei drugi to czwartek 26 grudnia. Jeżeli weźmiemy zatem urlop w piątek 27 grudnia, to będziemy mogli odpoczywać pięć dni - informuje portal biznes.radiozet.pl. Wolne można wydłużyć o kolejne siedem dni, jeżeli potem wykorzystamy dodatkowe cztery dni urlopu, które wypadają odpowiednio 30 i 31 grudnia (poniedziałek-wtorek), a także 2 i 3 stycznia (czwartek-piątek) Dzięki temu można sobie zapewnić prawie dwutygodniowy urlop (13 dni), korzystając z pięciu dni urlopu.

Państwowa firma przyjmie do pracy. 4,5 tys. zł do ręki na startPaństwowa firma przyjmie do pracy. 4,5 tys. zł do ręki na startCzytaj dalej

Każdy ma prawo do odpoczynku

Według kodeksu pracy każdy pracownik na etacie tj. zatrudniony na umowę o pracę ma prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego w ciągu całego roku. Urlop w takim wymiarze przysługuje osobom, które pracowały przynajmniej 10 lat. Do tego okresu pracy zalicza się też okres nauki w szkole policealnej czy czas przeznaczony na studia. Jeżeli jednak okaże się, że po zsumowanie edukacji i pracy pracownik nie przepracował co najmniej 10 lat, to wtedy ma prawo do 20 dni urlopu w ciągu roku kalendarzowego.

Pracownik może wnioskować o urlop, który będzie podzielony na części, jednak co najmniej jedna część urlopu w ciągu roku powinna trwać przez okres co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych. Jak podaje biznes.radiozet.pl, bardzo ważne jest, by pracownik ustalił termin, w jakim ma trwać urlop w porozumieniu z pracodawcą. Przełożony ma obowiązek udzielić zatrudnionemu urlop najpóźniej do końca września następnego roku kalendarzowego. Przepis ten nie obejmuje urlopów na żądanie, do których pracownik ma prawo w wymiarze czterech dni. Zatrudniony powinien zgłaszać potrzebę wzięcia urlopu najpóźniej w dniu jego rozpoczęcia.

Nie masz pojęcia, a policja zauważy od razu. Zabiorą ci dowód i wpiszą wysoki mandatNie masz pojęcia, a policja zauważy od razu. Zabiorą ci dowód i wpiszą wysoki mandatCzytaj dalej

Czy pracodawca może nie udzielić urlopu?

Udzielenie urlopu zatrudnionemu to obowiązek prawny pracodawcy. W pewnych sytuacji może on jednak nie wyrazić zgody na urlop bądź skrócić czas odpoczynku pracownika. Według art. 167 kodeksu pracy, pracodawca ma możliwość odwołania pracownika z urlopu tylko wtedy, gdy jego obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w momencie rozpoczęcia urlopu. Chodzi o nieprzewidywalne usterki i sytuacje, które wymagają natychmiastowego działania - podaje biznes.radiozet.pl. Wtedy przedsiębiorstwo ma obowiązek pokryć koszty poniesione przez pracownika, które były konieczne do odwołania go z urlopu.

W przyszłym roku będzie mniej długich weekendów. Takie będą wypadać sześć razy, natomiast jeden z nich wymaga wzięcia dodatkowego jednego dnia urlopu. Z kolei w drugim konieczne będą dodatkowe dwa dni wolnego. Zatem jeżeli odpowiednio zaplanujemy urlop w przyszłym roku, to istnieje możliwość, aby otrzymać w sumie 22 dni wolne.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie żyje legendarna aktorka i piosenkarka. Fani pogrążeni w żałobie
  2. Fiat 126p był dumą FSM. Teraz doczeka się swojego następcy, pracują nad nim polscy projektanci
  3. Waloryzacja ma wypchać portfele emerytów. Najbiedniejsi dostaną po 13 tys. zł
  4. Setki osób dostanie 252,38 zł zamiast 500 plus. Ludzie przeoczyli haczyk
  5. Tylko wyniesiesz śmieci. Zapłacisz nawet 5 tys. złotych grzywny
  6. GIS pilnie wycofuje popularną przyprawę. Jest skażona groźną bakterią, lepiej od razu ją wyrzucić

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News