BiznesINFO.pl

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Za walkę z pandemią można liczyć na potrójne liczenie ulgi podatkowej

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kto może skorzystać z bonifikaty od darowizny za walkę z pandemią

  • Dlaczego ulga podatkowa związana z COVID-19 jest liczona potrójnie

  • Jakie dokumenty należy przedstawić, aby z niej skorzystać

Ulga podatkowa za zaangażowanie w walkę z COVID-19

Ulga podatkowa to prawnie wprowadzone odliczenie, które zmniejsza podstawę opodatkowania lub wysokość należności względem Urzędu Skarbowego. W tym roku katalog bonifikat wzbogacił się o cztery nowe pozycje, w tym dwie związane z pandemią. Dzięki nim można sporo zaoszczędzić.

Jedną z nich jest ulga podatkowa od darowizny na cele walki z COVID-19. Kto może z niej skorzystać? Podatnicy, którzy przekazali towary lub prawa majątkowe na rzecz podmiotów wykonujących działalność leczniczą, wpisanych do wykazu, o którym mowa w art. 7 ustawy o COVID-19.

Odliczenie przysługuje także osobom, które oddali darowiznę na ręce Agencji Rezerw Materiałowych, Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych, a także domów dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, noclegowniom, schroniskom dla osób bezdomnych (w tym z usługami opiekuńczymi), ośrodkom wsparcia, rodzinnym domom pomocy oraz domom pomocy społecznej, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej). Darowizna przekazana na poczet Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 również uprawnia do skorzystania z bonifikaty.

Business Insider Polska wskazuje, że od dochodu można odliczyć podwójną wartość darowizny. Dla przykładu - jeżeli obywatel przekazał szpitalowi 50 tys. zł, to może odliczyć 100 tys. zł. Górny limit odliczenia to dochód osiągnięty przez podatnika w całym roku podatkowym.

Ulga podatkowa nawet w potrójnym wymiarze

Jednak najnowsza decyzja wydana przez skarbówkę wskazuje, że można liczyć na jeszcze większe profity z tytułu ulgi od darowizny na cele związane z pandemią. Portal money.pl podaje, że do fiskusa trafiło zapytanie od jednej z firm, która tuż po nadejściu koronawirusa zakupiła maseczki z Chin i oddała je szpitalowi. Właściciele chcieli dowiedzieć się, czy poza odliczeniem w zeznaniu rocznym mogą wliczyć darowiznę w koszty.

Skarbówka stwierdziła, że przedsiębiorcy mają do tego prawo. Rezultat? Trzykrotny zysk. Prosty przykład działania tego mechanizmu przedstawił Wojciech Jasiński, konsultant podatkowy w ATA Finance.

Firma, która rozlicza się według stawki liniowej (19 proc.), zakupiła koce dla pensjonariuszy domu opieki społecznej za 1 tys. zł i uwzględniła ten wydatek w kosztach, dzięki czemu obniżyła podatek o 190 zł. Ulga podatkowa od darowizny uprawnia ją do odliczenia 2 tys. zł, co obniży PIT o 380 zł. Łączna korzyść to zatem 570 zł. Ostatecznie darowizna pochłonie nie 1 tys. zł, a zaledwie 430 zł. Wszystko dzięki uldze podatkowej i wliczeniu wydatków w koszty.

Ulga podatkowa od darowizny na walkę z pandemią - niezbędne dokumenty

Ulga podatkowa zostanie przyznana dopiero po zweryfikowaniu dokumentów. Podatnik, który chce skorzystać z bonifikaty, powinien przedstawić dowód wpłaty na rachunek obdarowywanego. Co więcej, należy przekazać także dane, które umożliwią identyfikację darczyńcy i wartość darowizny.

Niezbędne jest również przedłożenie oświadczenia o przyjęciu darowizny (jeżeli jest inna niż pieniężna, krew lub osocze). W przypadku oddania krwi lub osocza trzeba załączyć zaświadczenie od jednostki, która przeprowadziła zabieg.

Ulga podatkowa przysługuje osobom, które rozliczają się na deklaracjach PIT-36, PIT-36L, PIT-28, PIT-37. Konieczne jest wypełnienie załącznika PIT/O. Jednak składając PIT-36, PIT-36L i PIT-28 warto pamiętać, że ulga podatkowa za darowizny nie obejmuje firm w spadku.

Tagi:

Podobne artykuły

Twój portfel

Rząd chce wprowadzenia maksymalnej opłaty za śmieci
Czytaj więcej >

Twój portfel

Płaca minimalna znowu będzie podniesiona. Rząd już zapowiedział
Czytaj więcej >

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ile kosztuje nas codzienne ładowanie telefonu? Koszt może zaskoczyć
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów
Czytaj więcej >

Twój portfel

UOKiK ostrzega przed zagrożeniami w sieci. Oszuści urlopu nie biorą
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Twój portfel

Twój portfel

Dominik Górecki

Jednorazowa amortyzacja a bezpośrednie zaliczenie wydatku w koszty firmowe
Czytaj więcej >
Twój portfel

Dominik Górecki

Zasiłek stały – ile wynosi i kto może z niego skorzystać?
Czytaj więcej >
Twój portfel

Aleksandra Czerwińska

Oddanie krwi - jak odliczyć w zeznaniu rocznym?
Czytaj więcej >
Twój portfel

Maria Czekańska

Skuteczne doręczenie – co oznacza to pojęcie?
Czytaj więcej >
Twój portfel

Maria Czekańska

Zwrot podatku dochodowego na rachunek bankowy
Czytaj więcej >
Twój portfel

Kamila Jeziorska

Potężny cios w samozatrudnionych. Ich składki wzrosną o ponad 1000 zł
Czytaj więcej >