BiznesINFO.pl
PIT z błędami

Pexels/Matthias Zomer

Na co należy zwracać uwagę przy wypełnianiu PIT-u?

2 Marca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Złożenie deklaracji PIT to coroczny obowiązek niemal każdego pracującego obywatela. Od dwóch lat Polacy mają możliwość rozliczania się przez internet. Ta dogodna forma nie jest jednak wolna od błędów. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak można składać deklarację PIT

  • Na co warto zwrócić uwagę

  • Z jakich nowych ulg można skorzystać

PIT 2021 przez internet. Uwaga na błędy w formularzu

PIT można rozliczać zarówno w formie papierowej, jak i przez internet za pośrednictwem portalu Twój e-PIT. Metoda przekazywania deklaracji wpływa przede wszystkim na czas oczekiwania na zwrot podatku. W przypadku papierowego zeznania podatkowego skarbówka ma 3 miesiące na wykonanie przelewu. Jeżeli deklaracja PIT została złożona online to czas oczekiwania wynosi maksymalnie 45 dni, choć niekiedy pieniądze pojawiają się na koncie znacznie szybciej.

Jednak dużo szybsza i bardziej wygodna metoda internetowa może przysporzyć poważnych problemów. Deklaracja PIT jest automatycznie wygenerowana, a obywatel musi jedynie zweryfikować dane i zatwierdzić ostateczną wersję dokumentu. Warto skrupulatnie przyjrzeć się szczegółom, ponieważ nieuwaga może kosztować obywatela nawet kilkaset złotych.

Internetowy PIT a ulga na dziecko

Portal money.pl donosi, że Ministerstwo Finansów w dalszym ciągu nie zlikwidowało błędu, który na internetowej platformie do automatycznych rozliczeń PIT pojawił się już w zeszłym roku. Tracą na tym nieuważni obywatele, którym przysługuje ulga na dziecko.

Na ryzyko utraty pieniędzy narażeni są podatnicy, którzy w minionym roku przywitali na świecie kolejnego potomka. System wykorzystuje bowiem dane z poprzedniego rozliczenia PIT. W rezultacie ulga jest błędnie przypisywana rodzinom z kilkorgiem dzieci, jeżeli jedno z nich urodziło się w roku podlegającemu rozliczeniu.

W internecie nie brakuje osób, które już padły ofiarą tego błędu. „Mamy dwoje dzieci. Najmłodsze ma w tej chwili rok i 11 miesięcy. Za pierwsze dziecko odlicza nam ulgę w całości, a drugie tylko połowę stawki, czyli 556 zł. I nie mogę tego zmienić, bo pojawia się informacja o błędzie i odrzuca mi zeznanie. Sprawdziłam też, że wystarcza nam podatku na odliczenie obojga dzieci”, czytamy we wpisie w mediach społecznościowych.

Utrudnienia z odliczeniem ulgi na dziecko pojawiają się także, gdy jedno z nich ukończyło 18 lat i kontynuuje naukę. „Co robi program? Na jedno dziecko rozlicza nam ulgę w całości [czyli w kwocie 1112,04 zł za cały rok – przyp. red.], a na drugie, studiujące, bierze tylko połowę stawki. Kiedy chcę poprawić ten błąd, również na całość stawki, to mi nie pozwala. Czy to e-PIT jest źle skonstruowany, czy ja o czymś nie wiem?!”, czytamy w kolejnym poście innego internauty.

Eksperci podatkowi ostrzegają także przed błędnym naliczeniem stawek. Przy prawidłowym rozliczeniu PIT ulga na pierwsze i drugie dziecko wynosi 92,67 miesięcznie (1112,04 zł rocznie), a na trzecie - 166,67 (2000,04 zł rocznie). Czasami jednak system automatycznie wpisuje pełną ulgę na trzecie dziecko według wyższej kwoty lub nalicza proporcję według kwoty najniższej (1112,04 zł). Zatem ulga może zostać błędnie zawyżona albo zaniżona. Przy nadwyżce skarbówka wystosuje wezwanie do złożenia korekty i zażąda zwrotu części nadpłaty.

Co zrobić, gdy automatycznie wygenerowany PIT zawiera błędy? W pierwszej kolejności warto podjąć próbę edycji poszczególnych pól formularza internetowego. Portal innpoland.pl podaje, że gdy ta funkcja jest niemożliwa to konieczne jest przedłożenie papierowej deklaracji PIT, co wiąże się z dłuższym oczekiwaniem na zwrot podatku.

Ulgi w deklaracji PIT ograniczone w czasie

Warto także pamiętać o kluczowych terminach przy składaniu rozliczenia PIT. Czas na przedłożenie deklaracji PIT-36, PIT-36L, PIT-39, PIT-37 i PIT-38 upływa wraz z końcem kwietnia. Przekroczenie terminu nie przekłada się na żadne poważne konsekwencje, jednak po tym czasie wygasa prawo do skorzystania z jakiekolwiek ulgi podatkowej, w tym problematycznej ulgi na dziecko.

W tym roku katalog bonifikat wzbogacił się o nowe pozycje związane z pandemią. Podatnicy mogą skorzystać np. z ulgi dla ozdrowieńców COVID-19 czy ulgi od darowizny na walkę z COVID-19. Poza tym w dalszym ciągu można zgłosić się po ulgę na internet, samochód, sprzęt rehabilitacyjny czy bonifikatę termomodernizacyjną.

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >