BiznesINFO.pl Finanse Trzynasta i czternasta emerytura zostaje. Trzeba spełnić warunek
Pixabay/jarmoluk

Trzynasta i czternasta emerytura zostaje. Trzeba spełnić warunek

9 stycznia 2024
Autor tekstu: Zuzanna Kłosek

Nowy rok zapowiada się dla seniorów bardzo pozytywnie pod względem wysokości świadczeń. Planowane są dwie waloryzacje, a także trzynasta i czternasta emerytura. Sprawdzamy szczegóły.

Trzynasta i czternasta emerytura nadal będą wypłacane

Donald Tusk zapowiedział, że ,,nic co dane, nie zostanie odebrane” i najwyraźniej zamierza dotrzymać tej obietnicy. Na 2024 rok przewidziane są dwie waloryzacje świadczeń emerytalnych, a także wypłata trzynastej i czternastej emerytury — te mają się utrzymać jeszcze przez co najmniej dwa lata, przynajmniej nieoficjalnie. Czternastki nie dostaną jednak wszyscy. Trzeba będzie spełnić warunek.

Ministerstwo wydało ważny komunikat. Chodzi o wypłaty 800 plus na dzieci

Czternasta emerytura — dla kogo?

W tym roku ma nas czekać podwójna waloryzacja emerytur — podobno. Pierwszej powinniśmy spodziewać się w marcu , drugiej, prawdopodobnie, we wrześniu . Nie jest to jednak jeszcze całkowicie pewne. Po waloryzacji minimalna emerytura, a co za tym idzie także trzynastka, ma planowo wynosić 1769,52 złotych .
Na wskaźnik waloryzacji mają wpływ średnioroczny wskaźnik inflacji konsumenckiej, emeryckiej, a także wzrost średniego wynagrodzenia.

Wysokość czternastej emerytury nie jest już tak oczywista. Niektórzy nie dostaną jej wcale. Pozostali mogą spodziewać się przelewu we wrześniu lub październiku .
Co zadecyduje o tym, kto otrzyma czternastkę? Wysokość otrzymywanej emerytury. Osoby, które będą otrzymywać świadczenie w wysokości większej niż 5550 złotych , czternastej emerytury nie dostaną. Pozostali mogą liczyć na maksymalnie 2650 złotych brutto , minus 9% składki zdrowotnej i 12% podatku dochodowego.
Próg, który decydować będzie o wysokości świadczenia, ma natomiast wynosić w 2024 roku 2900 złotych brutto . Po jego przekroczeniu będzie obowiązywać zasada ,,złotówka za złotówkę”.

Dodatkowe 3,6 tysiąca złotych? To możliwe.

W tym roku jest również szansa na zwiększenie kwoty wolnej od podatku. Zamiast 30 tysięcy, tak jak to ma miejsce aktualnie, byłoby to 60 tysięcy . Dzięki temu większość emerytów uniknęłaby zapłacenia podatku i w efekcie zaoszczędziłaby nawet 3,6 tysiąca złotych .
Wciąż nie jest to jednak nic pewnego. Należy pamiętać, że ulga podatkowa to mniejsze wpływy do Skarbu Państwa. W tym przypadku różnica wyniosłaby prawie 40 miliardów złotych .

źródło: Business Insider

Kolejne zmiany w emeryturach. Dwie waloryzacje i dodatkowe wypłaty
Seniorzy dostaną dodatkowe pieniądze do emerytury. Wystarczy spełnić jeden kluczowy warunek
Obserwuj nas w
autor
Zuzanna Kłosek

Redaktorka portalu BiznesINFO. Jestem studentką Twórczego Pisania i Marketingu Wydawniczego na Uniwersytecie Śląskim. Poprzednie studia ukończyłam z wyróżnieniem na kierunku Kultury Mediów. Kocham książki, którymi interesuję się zarówno od strony czynnej, jak i biernej, co wykorzystuję pisząc powieści, ale również tworząc dla czasopisma ArtPapieru i miesięcznika Kreatywni. Wolne chwile spędzam przy serialach i grach komputerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie