Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Minister o trzynastej emeryturze. Ujawnił, jak często będzie wypłacana
Przemysław Terlecki
Przemysław Terlecki 08.01.2020 01:00

Minister o trzynastej emeryturze. Ujawnił, jak często będzie wypłacana

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Trzynasta emerytura to świadczenie, które emeryci po raz pierwszy otrzymali w maju 2019 roku. Wówczas na rządzących spadła krytyka szczególnie ze strony opozycji, która wskazywała, że w ten sposób władza przekupuje seniorów przed wyborami do europarlamentu. W tym roku trzynastka również zostanie wypłacona w podejrzanym dla niektórych terminie.

Mowa o 1 kwietnia. Oznacza to, że emeryci na miesiąc przed wyborami prezydenckimi dostaną dodatkowe pieniądze. Jak wskazuje portal Forsal.pl, po raz kolejny da się słyszeć, że w ten sposób Prawo i Sprawiedliwość gra pod Andrzeja Dudę, który liczy na reelekcję w wyborach prezydenckich. Na te oskarżenia odpowiedział wiceminister MRPiPS, Stanisław Szwed. Jak zwrócił uwagę, trzynasta emerytura wchodzi na stałe, bez względu na to, czy w danym roku będą wybory czy nie.

Trzynasta emerytura już w kwietniu. Zostaje z nami na stałe

 - Dodatkowe coroczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów, czyli tzw. trzynasta emerytura, będzie już na stałe - bez względu na kalendarze wyborcze, które będą przed nami, to świadczenie będzie wypłacane - oznajmił wiceszef resortu.

Polityk zabrał również głos w sprawie krytyki, jaka spada na rządzacych w sprawie finansowania trzynastek. Te bowiem zasilane są z Funduszu Solidarnościowego, który został powołany pod nazwą Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych i miał wspierać właśnie osoby niepełnosprawne. Jak podkreślił, Fundusz Solidarnościowy zasilany jest z budżetu państwa, a ma być to gwarancją ciągłości wypłat świadczeń.

 - ZUS jest najbezpieczniejszą instytucją państwa, jeśli chodzi o wypłaty świadczeń, a gwarantem wypłat świadczeń jest budżet państwa - podkreślił cytowany przez Forsal.pl Szwed.