BiznesINFO.pl
Trufle w polskich lasach

Pixabay/satynek

Pomylisz grzyby i oskarżą cię o oszustwo. Możesz zarobić krocie, ale łatwo się nadziać

30 Listopada 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Trufle uchodzą za grzyby spotykane niezwykle rzadko. Wraz z początkiem sezonu w internecie pojawiło się dużo ofert sprzedaży tych wyjątkowych okazów. Jednak nie wszystkie z nich są prawdziwe. Niektóre grzyby, łudząco przypominające trufle, sprawiają, że ł

Trufle nie zawsze prawdziwe. 400 zł za grzyby łudząco podobne

Trufle to prawdziwa uczta dla entuzjastów grzybów. Koneserzy uznają smak i aromat trufli za niepowtarzalny. Wyjątkowe są także właściwości tych grzybów. Tym, co wyróżnia je na tle innych okazów, są ergosterol (prowitamina witaminy D) czy szereg związków chemicznych o działaniu antyoksydacyjnym.

To wszystko sprawia, że trufle stają się pożądanym okazem wśród grzybiarzy. Warto jednak uważnie rozglądać się w lasach, ponieważ łatwo pomylić trufle z innymi grzybami. Na tym podobieństwie korzystają zbieracze, którzy w internecie oferują inne grzyby w wysokich cenach udające trufle.

Jedno z ogłoszeń, do którego dotarł portal money.pl, oferuje zakup grzybów znalezionych w lesie w cenie 400 zł za 20 g. Jak na trufle to cena niewygórowana, która na pierwszy rzut oka nie powinna budzić wątpliwości. Jednak problemy z wiarygodnością oferty zaczynają się, gdy klient spojrzy na fotografie załączone do oferty.

Niejadalny grzyb udający trufle

- Wystarczy dobrze przyjrzeć się zdjęciom, by zorientować się, że to nie trufla, to jeleniak sarni – przyznała Judyta Grudzień z warszawskiego sklepu Pan Trufel. To grzyb podobny do trufli, który rośnie w zbliżonych warunkach - pod powierzchnią ziemi na głębokości 4-9 cm. Jego występowanie w polskich lasach jest dość częste, co stwarza ogromne pole do nadużyć.

Jak odróżnić trufle od jeleniaka sarniego? - Moim zdaniem nawet laik jest w stanie odróżnić jeleniaka sarniego od prawdziwej trufli. Po pierwsze już po zdjęciu widać różnicę w miąższu - trufle są "pełne", a ich miąższ ma widoczny marmurek, "żyłki" - tłumaczyła ekspertka. Dużo bardziej kluczowa wydaje się być jednak inna różnica - jeleniak sarni to grzyb niejadalny.

- Opisanie jeleniaka sarniego jako białą truflę szkodzi tylko sprzedawcy i pokazuje niekompetencje tej osoby. Nie chcę go atakować, ale być może sam jest nieświadomy co zebrał lub rzeczywiście chce kogoś oszukać - skomentowała Judyta Grudzień.

Polskie trufle w ograniczonych ilościach

Na terenie naszego kraju trufle są bardzo trudno dostępne. Portal ekologia.pl przekazuje, że w polskich lasach najczęściej można spotkać odmianę letnią, zimową, wielkozarodnikową, wgłębioną i białawą.

Profesor Dorota Hilszczańska z Instytutu Badawczego Leśnictwa, znawczyni trufli, zwróciła uwagę, że w Polsce białe trufle nie występują. Rzekome trufle białe, znalezione na południu kraju, to tak naprawdę piestrak jadalny. - Grzyb ten przypomina nieco owocnika trufli białej, różni się jednak od niej smakiem i zapachem - wyjaśniła profesor.

Problematyczny brak regulacji w sprawie trufli

Jak dotąd w polskim systemie prawnym nie udało się wypracować przepisów dotyczących zbiorów trufli. Jednak z uwagi na wzrost zainteresowania tymi wyjątkowymi grzybami Lasy Państwowe zleciły Instytutowi Badawczemu Leśnictwa opracowanie propozycji zapisów w tym zakresie. Prace te nadzoruje prof. Hilszczańska.

- Po przedstawieniu przez naukowców propozycji - ma być gotowa jeszcze w tym roku - Lasy Państwowe zarekomendują ustawodawcy konkretne rozwiązania w tej kwestii - oznajmiła rzeczniczka Lasów Państwowych Anna Malinowska. Opracowanie nowych zasad będzie zapewne wiązało się z nowym katalogiem wykroczeń w trakcie truflowego grzybobrania. Już teraz bardzo łatwo o karę finansową po wizycie w lesie.

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wynajem mieszkania nieopłacalny dla właścicieli

Polska i Świat

Spadły ceny najmu mieszkań. Po raz pierwszy od miesięcy

Czytaj więcej >
Recesja dotknie wszystkie państwa członkowskie UE

Polska i Świat

Agencja S&P prognozuje niższy wzrost gospodarczy w Polsce

Czytaj więcej >
Produkty spożywcze drożeją szybciej niż rośnie inflacja. Eksperci wieszczą, że to dopiero początek

Polska i Świat

Tegoroczny szczyt inflacji jest już za nami

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Trwają kontrole w domach. Jeżeli nie załatwisz jednej sprawy, zapłacisz wysoką karę

Czytaj więcej >
Mieszkania mają wartość

Polska i Świat

Nadchodzi nowy program mieszkaniowy. Dotknie sfery kredytowej

Czytaj więcej >
flaga Polski

Polska i Świat

Polska wygrywa z Argentyną… siłą swojej gospodarki

Czytaj więcej >