Trufle w polskich lasach
Pixabay/satynek
Autor Maria Glinka - 30 Listopada 2020

Pomylisz grzyby i oskarżą cię o oszustwo. Możesz zarobić krocie, ale łatwo się nadziać

Trufle uchodzą za grzyby spotykane niezwykle rzadko. Wraz z początkiem sezonu w internecie pojawiło się dużo ofert sprzedaży tych wyjątkowych okazów. Jednak nie wszystkie z nich są prawdziwe. Niektóre grzyby, łudząco przypominające trufle, sprawiają, że łatwo o pomyłkę.

Trufle nie zawsze prawdziwe. 400 zł za grzyby łudząco podobne

Trufle to prawdziwa uczta dla entuzjastów grzybów. Koneserzy uznają smak i aromat trufli za niepowtarzalny. Wyjątkowe są także właściwości tych grzybów. Tym, co wyróżnia je na tle innych okazów, są ergosterol (prowitamina witaminy D) czy szereg związków chemicznych o działaniu antyoksydacyjnym.

To wszystko sprawia, że trufle stają się pożądanym okazem wśród grzybiarzy. Warto jednak uważnie rozglądać się w lasach, ponieważ łatwo pomylić trufle z innymi grzybami. Na tym podobieństwie korzystają zbieracze, którzy w internecie oferują inne grzyby w wysokich cenach udające trufle.

Jedno z ogłoszeń, do którego dotarł portal money.pl, oferuje zakup grzybów znalezionych w lesie w cenie 400 zł za 20 g. Jak na trufle to cena niewygórowana, która na pierwszy rzut oka nie powinna budzić wątpliwości. Jednak problemy z wiarygodnością oferty zaczynają się, gdy klient spojrzy na fotografie załączone do oferty.

Opłata mocowa wyśrubuje rachunki za prąd. Przedstawiamy stawki podwyżekOpłata mocowa wyśrubuje rachunki za prąd. Przedstawiamy stawki podwyżekCzytaj dalej

Niejadalny grzyb udający trufle

- Wystarczy dobrze przyjrzeć się zdjęciom, by zorientować się, że to nie trufla, to jeleniak sarni – przyznała Judyta Grudzień z warszawskiego sklepu Pan Trufel. To grzyb podobny do trufli, który rośnie w zbliżonych warunkach - pod powierzchnią ziemi na głębokości 4-9 cm. Jego występowanie w polskich lasach jest dość częste, co stwarza ogromne pole do nadużyć.

Jak odróżnić trufle od jeleniaka sarniego? - Moim zdaniem nawet laik jest w stanie odróżnić jeleniaka sarniego od prawdziwej trufli. Po pierwsze już po zdjęciu widać różnicę w miąższu - trufle są "pełne", a ich miąższ ma widoczny marmurek, "żyłki" - tłumaczyła ekspertka. Dużo bardziej kluczowa wydaje się być jednak inna różnica - jeleniak sarni to grzyb niejadalny.

- Opisanie jeleniaka sarniego jako białą truflę szkodzi tylko sprzedawcy i pokazuje niekompetencje tej osoby. Nie chcę go atakować, ale być może sam jest nieświadomy co zebrał lub rzeczywiście chce kogoś oszukać - skomentowała Judyta Grudzień.

Wyszły na jaw plany rządu ws. masowych szczepień. Za pół roku ma być zaszczepiona już połowa PolakówWyszły na jaw plany rządu ws. masowych szczepień. Za pół roku ma być zaszczepiona już połowa PolakówCzytaj dalej

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

Polskie trufle w ograniczonych ilościach

Na terenie naszego kraju trufle są bardzo trudno dostępne. Portal ekologia.pl przekazuje, że w polskich lasach najczęściej można spotkać odmianę letnią, zimową, wielkozarodnikową, wgłębioną i białawą.

Profesor Dorota Hilszczańska z Instytutu Badawczego Leśnictwa, znawczyni trufli, zwróciła uwagę, że w Polsce białe trufle nie występują. Rzekome trufle białe, znalezione na południu kraju, to tak naprawdę piestrak jadalny. - Grzyb ten przypomina nieco owocnika trufli białej, różni się jednak od niej smakiem i zapachem - wyjaśniła profesor.

Moneta 10 groszy z PRL warta aż 24 tys. zł. Na perełki trudno trafić, ale może sam ją maszMoneta 10 groszy z PRL warta aż 24 tys. zł. Na perełki trudno trafić, ale może sam ją maszCzytaj dalej

Problematyczny brak regulacji w sprawie trufli

Jak dotąd w polskim systemie prawnym nie udało się wypracować przepisów dotyczących zbiorów trufli. Jednak z uwagi na wzrost zainteresowania tymi wyjątkowymi grzybami Lasy Państwowe zleciły Instytutowi Badawczemu Leśnictwa opracowanie propozycji zapisów w tym zakresie. Prace te nadzoruje prof. Hilszczańska.

- Po przedstawieniu przez naukowców propozycji - ma być gotowa jeszcze w tym roku - Lasy Państwowe zarekomendują ustawodawcy konkretne rozwiązania w tej kwestii - oznajmiła rzeczniczka Lasów Państwowych Anna Malinowska. Opracowanie nowych zasad będzie zapewne wiązało się z nowym katalogiem wykroczeń w trakcie truflowego grzybobrania. Już teraz bardzo łatwo o karę finansową po wizycie w lesie.

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Sześć osób przykleiło się do budynku. Policja ich wylegitymowała, po czym odjechała
  3. Robert Kubica powraca na tor. Alfa Romeo wydała jasny komunikat
  4. Od dzisiaj zmiany w prawie. Maseczki już nie zdejmiesz
  5. Kłopoty dla kierowców. Za lenistwo 500 zł mandatu
  6. Rząd dobija dodatkowym podatkiem. Nie wywiną się od zapłaty
  7. Kamil Stoch, Dawid Kubacki i Piotr Żyła nagle zwrócili się do wszystkich Polaków. Ważny apel, poprosił ich Mateusz Morawiecki (WIDEO)
  8. Hit sieci. Makłowicz wyjawił jak zrobić frytki belgijskie, nie ma lepszego sposobu
Pandemia szaleje, a rząd dobija dodatkowym podatkiem. Dziesiątki tysięcy nie wywiną się od zapłatyPandemia szaleje, a rząd dobija dodatkowym podatkiem. Dziesiątki tysięcy nie wywiną się od zapłatyCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News