Już wkrótce wszyscy właściciele mieszkań i hoteli będą musieli spełnić nowe wymogi bezpieczeństwa. Wprowadzone przepisy mają na celu ochronę zdrowia i życia, jednak ich realizacja wymaga podjęcia odpowiednich kroków. Czym kierować się przy wyborze urządzeń i jakie terminy są najważniejsze? Wyjaśniamy.
Kierowcy w Polsce muszą zwrócić szczególną uwagę na stan swoich pojazdów - szczególnie zimą, gdy drogi są zdecydowanie mniej bezpieczne. Niestety niewielu z nich zdaje sobie sprawę z tego, że posiadają w autach elementy, które mogą oznaczać surowy mandat podczas kontroli drogowej.
Nieustanne zatowarowanie, intensywny ruch klientów i dostawy produktów to codzienność dużych dyskontów, takich jak Biedronka wywołał zainteresowanie służb. Sprawa zyskała rozgłos po publikacjach mediów, które zwróciły uwagę na możliwe naruszenia przepisów przeciwpożarowych. Zapowiadane są liczne kontrole.
Choć w Polsce brak obowiązku prawnego nakazującego wymianę opon na zimowe, specjaliści apelują o rozsądek. Opony zimowe znacząco poprawiają bezpieczeństwo na drodze, szczególnie w trudnych warunkach - wiele osób jednak ma problem z oceną, kiedy należy je zmienić. Podpowiadamy.
Już niejednokrotnie w historii komputerów zdarzało się, że oprogramowanie, które miało chronić użytkowników przed cyberzagrożeniami, finalnie posłużyło hakerom do włamań. Niestety mamy do czynienia z kolejną podobną sytuacją, jednak tym razem padło na produkt chętnie wykorzystywany przez Polaków.
Rządowy projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej przyznaje nieoczekiwane przywileje grupie, która i tak w opinii wielu jest już nadto uprzywilejowana. Rząd chce sprezentować bezpłatne ubezpieczenia, a nawet badania lekarskie, ale nie bezwarunkowo.
Niedawno całą Polską wstrząsnęła tragedia w Tomaszowie Lubelskim. 2-letni chłopiec zmarł najprawdopodobniej z powodu zatrucia środkami chemicznymi. Na te doniesienia zareagował Główny Inspektorat Sanitarny. Wskazano, które środki na owady i szkodniki mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia. Niełatwo pozbyć się takich substancji w bezpieczny sposób. GIS wydał instrukcje.
Litera "R" na skrzynce pocztowej może budzić wiele pytań, ale jej znaczenie jest jasno określone. Oznaczenie to, skierowane przede wszystkim do listonoszy i kurierów, niesie ze sobą praktyczne korzyści dla osób, które rzadko przebywają w domu lub chcą uprościć proces odbioru przesyłek. Co oznacza to symboliczne "R" i jak można je uzyskać?
Wojna w Ukrainie i hybrydowe działania zza wschodniej granicy, których obiektem od pewnego czasu stała się Polska skłoniły rząd do większych wydatków na obronność. W ubiegłym tygodniu przyjęta została ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej. Jej treść reguluje ważne kwestie dotyczące budowy i kształtu schronów. Wiadomo, ile rząd przeznaczy na obronność oraz jak będzie przebiegać ochrona ludności w czasie pokoju i wojny. Kwoty robią ogromne wrażenie.
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego opublikowała raport dot. cyberzagrożeń, z którymi musiał mierzyć się CSIRT GOV w 2023 r. Na froncie cyberbezpieczeństwa jesteśmy atakowani bezustannie m.in. ze strony grup białoruskich i rosyjskich. Raport pokazuje, jak złożone, groźne i masowe mogą być ataki, z których większość z nas nie zdaje sobie nawet sprawy.
Obchody Święta Niepodległości to jedno z najważniejszych wydarzeń patriotycznych w polskim kalendarzu. Co roku 11 listopada tysiące osób przyjeżdżają do Warszawy i innych miast, aby celebrować ten wyjątkowy dzień. W związku z tym Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wydało rozporządzenie, które ma uczynić tę datę bezpieczniejszą.
Mieszkańcy kilku regionów Polski powinni w najbliższych dniach zachować szczególną ostrożność. Alert RCB został rozesłany, znamy dokładne daty i przyczyny załamania pogody. Czego możemy się spodziewać w związku z niżem Martina? Brak prądu to tylko część problemu.
Jesienią i zimą, gdy przestrzeń domowa staje się ciasna, piwnica często pełni rolę dodatkowego magazynu na rzeczy rzadziej używane lub "przydasie". Zwłaszcza w starszych budynkach z okresu PRL-u, gdzie mieszkania są małe, wielu mieszkańców traktuje piwnicę jako praktyczne miejsce do składowania przedmiotów, które nie są im niezbędne na co dzień
Lidl wydał pilny komunikat skierowany do swoich klientów. Sieć wycofuje jeden z popularnych produktów dostępnych w sprzedaży. Błąd produkcyjny może być niebezpieczny dla niektórych klientów, dlatego proszeni są o natychmiastowy zwrot.
Pod koniec sierpnia, po tragicznym pożarze kamienicy w Poznaniu, który pochłonął życie dwóch strażaków, wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA), Czesław Mroczek, ogłosił plan przeprowadzania wyrywkowych kontroli piwnic w budynkach mieszkalnych. Pożar oraz wybuch, który miał miejsce podczas akcji gaśniczej, ujawniły brak pełnych informacji na temat tego, co jest przechowywane w piwnicach. W odpowiedzi rząd postanowił wprowadzić zmiany, które mają zwiększyć bezpieczeństwo przeciwpożarowe.
Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej przekazała ministerstwu spraw wewnętrznych i administracji propozycję wprowadzenia nowych wymogów bezpieczeństwa w prywatnych mieszkaniach. Polacy będą musieli zainstalować w swoich lokalach nowe urządzenia, a za zaniedbania mogą spodziewać się kar.
Doszło do wycieku danych 86 tysięcy pacjentów. Proceder trwał przez niemal półtora roku. Zatrzymano już podejrzanego. Śledztwo doprowadziło do zatrzymania 36-latka. Wiadomo, jaka kara mu grozi.
W aktualnej sytuacji nawet codzienne zakupy spożywcze mogą okazać się ryzykowne. Wszystko to z powodu niedostosowania się do zastrzeżeń Głównego Inspektoratu Sanitarnego w kwestii utylizacji żywności. Których produktów nie powinniśmy kupować? W wielu przypadkach wciąż znajdziemy je na półkach.
Znaki drogowe jako zagrożenie na drodze? Koncepcja może wydawać się absurdalna, w końcu nawet dziecko wie, że znaki drogowe mają zwiększać bezpieczeństwo uczestników ruchu. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planuje jednak prawdziwą rewolucję. Powód? Znaki drogowe okazały się wrogami kierowców.
Jak informowaliśmy w BiznesINFO, w poniedziałek pojawiły się zarzuty o rzekome częściowe przerwanie wału przez właściciela kompleksu mieszczącego się na terenie Jeleniej Góry — Holiday Park & Resort — Piotra Śledzia. Prokuratura Rejonowa wszczęła śledztwo w tej sprawie. Sam zainteresowany kategorycznie zaprzecza doniesieniom, tłumacząc, w jakim celu jego pracownicy używali koparki i dodając, że „łatwo jest zszargać czyjąś reputację i zniszczyć dobre imię”.
Wczoraj pojawiły się doniesienia o jeleniogórskim przedsiębiorcy, który miał dokonać częściowego przerwania wału, tak aby skierować wodę na miasto i najdalej od swojego centrum wypoczynkowego. Doniesienia te były następnie dementowane, jednak dziś prokuratura w Jeleniej Górze potwierdza, że do umyślnego przerwania mogło dojść i wszczyna postępowanie.
W Polsce trwa największa od wielu lat powódź, ludzie tracą dobytek całego życia, a cały kraj jednoczy się, aby pomóc poszkodowanym. Nawet w tym trudnym czasie oszuści bez żadnych skrupułów próbują wykorzystać cudzą tragedię do własnych celów. Ktoś podszywa się pod Rządowe Centrum Bezpieczeństwa próbując wyłudzić dane i pieniądze. Jak rozpoznać fałszywe komunikaty?
Na terenach, których mieszkańcy obawiają się powodzi, kwitnie handel workami z piaskiem, które mają uchronić dobytek przed zalaniem. Darmową pomoc oferują samorządy, jednak zainteresowanie jest ogromne, więc wielu musi polegać na ofertach sprzedaży pochodzących zarówno od innych mieszkańców, jak i marketów. Jakie są ceny?
W wielu miejscach terenów zalanych przez wodę jej stan zaczął już opadać, jednak nie zmniejsza to niebezpieczeństwa dla mieszkańców. Na nadejście fali nadal czekają mieszkańcy środkowych i północnych części województw dolnośląskiego, śląskiego i opolskiego. Oto co mówią o sytuacji w nadchodzących godzinach prognozy meteorologiczne i hydrologiczne.
Gminy, które zostały dotknięte powodzią lub są nią zagrożone, przekazują mieszkańcom ważny komunikat MSWiA. Opisane zostały procedury, zachowania oraz - co może się okazać ważne w nadchodzących godzinach - sposoby informowania służb o sytuacji w danym miejscu. Dzięki nim o zagrożeniu można przekazywać komunikaty ratownikom w śmigłowcach.
Poszkodowani w powodzi otrzymają od państwa szybką, doraźną pomoc finansową przekazaną na bieżące potrzeby bytowe. Minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak potwierdził, że w jego resorcie zostały na ten wygospodarowane środki. Należy się spodziewać, że po ustąpieniu wód zostaną uruchomione kolejne rodzaje pomocy.
Komplikująca się sytuacja międzynarodowa oraz atak Rosji na Ukrainę zwróciły uwagę na poważne problemy jakie ma dziś Polska z bezpieczeństwem publicznym. Na terenie całego kraju znajduje się zaledwie kilka tysięcy schronów, które spełniają niezbędne wymagania i zapewnią schronienia jedynie garstce społeczeństwa. Okazuje się jednak, że niebawem może się to zmienić. Powstały projekty, które mają przyspieszyć mnożenie schronień dla Polaków, a Wojskowa Akademia Techniczna otwiera właśnie nowy kierunek studiów – skupi się na budowie i eksploatacji schronów.