Tanie loty już niedługo mogą zniknąć z oferty przewoźników. Wszystko przez nowy podatek
Autor Stanisław Węgrowski - 10 Listopada 2019

Gwóźdź do trumny dla tanich lotów. Ceny biletów lotniczych poszybują w górę

Tanie loty już nie takie tanie. Szefowie resortów finansów z 9 państw Unii Europejskiej uważają, że podróże lotnicze są zbyt tanie i proponują nałożenie nowych podatków - informuje “Rzeczpospolita”.

Tanie loty na celowniku państw UE

Tanie loty przestaną być opłacalne dla przewoźników. A to wszystko przez możliwe nowe opłaty. Gazeta pisze, że ministrowie finansów Bułgarii, Belgii, Danii, Francji, Niemiec, Luksemburga, Włoch, Holandii i Szwecji wystosowali do Komisji Europejskiej list, w którym postulują o przygotowanie wspólnego podatku lotniczego, dzięki któremu udałoby się ograniczyć szkodliwy wpływ transportu lotniczego na środowisko. Politycy uważają, że loty nie są odpowiednio opodatkowane i podkreślają, że szczególnie dotyczy to lotów międzynarodowych, gdzie nie jest wliczony podatek VAT.

Ponadto autorzy listu uważają, że ceny biletów na loty międzynarodowe nie uwzględniają np. opłat za hałas, jaki wytwarzają maszyny oraz za zanieczyszczenie środowiska. Szefowie resortów finansów apelują, aby Komisja Europejska jak najszybciej zajęła się problemem, tym bardziej że podróże lotnicze są bardzo konkurencyjne w porównaniu do innych środków transportu - olbrzymią popularnością cieszą się tanie loty, które oferuje kilku przewoźników.

Twoje zakupy z Biedronki przywiezie ci kurier. Nowa usługa podbija rynekTwoje zakupy z Biedronki przywiezie ci kurier. Nowa usługa podbija rynekCzytaj dalej

W Niemczech i Francji nowa taryfa już od 2020

Jak pisze gazeta, propozycja nie jest nowa i jest już pewne, że w poszczególnych państwach Unii Europejskiej takie podatki zostaną wprowadzone od przyszłego roku - dotyczy to Francji i Niemiec, a od 2021 roku taką opłatę wprowadzi Holandia. We Francji nowy lotniczy podatek będzie wynosił 1,50 euro na loty krajowe, ale na loty zagraniczne będzie to już 18 euro (klasa biznes). Znacznie więcej będzie wynosić danina w Niemczech, dotychczasowe opłaty mają drastycznie wzrosnąć - aż o 75 proc. Loty krajowe będą droższa o 13,03 euro, loty o średnim zasięgu o 33 euro, a loty międzynarodowe do 59,43 euro. Natomiast Holandia ma inne rozwiązanie. Od 2021 roku będzie tam obowiązywał podatek od paliwa lotniczego na poziomie 7,5 proc. - informuje “Rzeczpospolita”.

Będą pieniądze na 500 plus i trzynastkę. Ich źródło jednak zaskakujeBędą pieniądze na 500 plus i trzynastkę. Ich źródło jednak zaskakujeCzytaj dalej

Kryzys już daje o sobie znać

Propozycje nowych podatków od transportu lotniczego spotyka się z dużą krytyką przewoźników, którzy unowocześniają swoje floty, by były bardziej oszczędne i ekologiczne. Firmy lotnicze już teraz płacą podatek od emisji CO2. “Rzeczpospolita” przypomina, że Boeing 787 Dreamliner ma zużycie paliwa mniejsze o 15-20 proc. w porównaniu do modelu ze starszej generacji. Pojawiają się duże wątpliwości, czy pieniądze z nowych opłat rzeczywiście mają zostać przeznaczone na ochronę środowiska, a nie wpadną do budżetów państwowych, które teraz muszą się konfrontować ze spadkiem zysków spowodowanym zbliżającym się spowolnieniem gospodarczym. W obliczu nadchodzącego nowego podatku można się spodziewać, że tanie loty przestaną się opłacać przewoźnikom, a ceny biletów poszybują w górę.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Lwica z całej siły rzuciła się na mężczyznę i powaliła go na ziemię. Finał nagrania jest zupełnie inny, niż można by się spodziewać
  2. Miały dawać radość, a nie żyje przez nie już ponad 70 dzieci. Miliony sztuk wycofanych ze sprzedaży
  3. Waloryzacja ma wypchać portfele emerytów. Najbiedniejsi dostaną po 13 tys. zł
  4. Setki osób dostanie 252,38 zł zamiast 500 plus. Ludzie przeoczyli haczyk
  5. Tylko wyniesiesz śmieci. Zapłacisz nawet 5 tys. złotych grzywny
  6. Uważajcie, TVN pilnie ostrzega klientów Biedronki i Rossmanna. Możesz stracić wielkie pieniądze

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na: Google News