Francja wyprodukuje swoje szczepionki
Jakub Kaminski/East News
Autor Wiktoria Pękalak - 6 Lutego 2021

Paryż nie zamierza czekać. Francuzi szczepionki produkować będą w kraju

Szczepionki to ostatnio temat nr 1 w przestrzeni medialnej. Ostatnie zamieszanie ze szczepionkami AstraZeneca utwierdziła Brytyjczyków w przekonaniu, że brexit był słuszną decyzją, a Francja zdecydowała się sama produkować szczepionki trzech różnych producentów.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego Francja chce sama produkować szczepionki
  • Jakie szczepionki mają powstać we Francji
  • Na czym polega konflikt Wielkiej Brytanii z Unią Europejską

Szczepionki na COVID-19 francuskiej produkcji

- Francja będzie produkować szczepionki przeciw COVID-19 trzech różnych firm- poinformowała w środę minister przemysłu Agnes Pannier-Runacher. Będą to szczepionki przedsiębiorstw: Moderna, Pfizer/BioNTech oraz CurveVac, których produkcja rozpocznie się kolejno w marcu, kwietniu i maju.

- Francuski rząd stawia sobie za cel zaszczepienie wszystkich chętnych dorosłych mieszkańców kraju do lata – o czym pierwszy poinformował we wtorek prezydent Emmanuel Macron.

Minister stwierdziła, że „gdy rozpocznie się produkcja, będą w stanie osiągnąć cel”. Nadmieniła też, że Pfizeruzupełnił braki w dostawach swojej szczepionki, a Moderna „jest na dobrej drodze”, aby nadrobić swoje zaległości.

Niewykluczone, że w międzyczasie powstaną inne szczepionki, a stanie się to „być może wcześniej niż oczekiwano” – powiedziała Pannier-Runacher. Chodzi o preparaty firm Johnson&Johnson i Novavax, których wyniki jak stwierdziła francuska minister, są „raczej dobre”.

Francja nie zaszczepi się rosyjską szczepionką

Rząd nie wykluczył dopuszczenia do użycia rosyjskiej szczepionki Sputnik V, o ile ta zostanie zaakceptowana przez Europejską Agencję Leków (EMA).

Francuskie władze stawiają sobie za cel „szybsze wytwarzanie większej ilości dawek i przewidywanie kolejnych zdarzeń”, chociażby poprzez produkowanie szczepionek „dostosowanych do (nowych) wariantów (koronawirusa) – rzekła Pannier-Runacher.

Paryż przewiduje, że francuska szczepionka pojawi się pod koniec roku, a nad preparatem pracuje firma Sanofi.

Brytyjczycy cieszą się z brexitu

Awantura wokół szczepionek, jaka rozegrała się pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską, tylko utwierdziła Brytyjczyków, co do tego, że decyzja o brexicie była jak najbardziej słuszna.

Zanim UE dopuściła w ogóle do użytku szczepionkę brytyjsko-szwedzkiej firmy AstraZeneca, zasugerowała, by firma ograniczyła dostawy specyfiku do Wielkiej Brytanii. Zrobiła to, ponieważ przez dostawy na Wyspy nie udaje jej się zapewnić dostaw na rynek unijny w uzgodnionym terminie.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News