Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > System ochrony zdrowia zyska 15 mld zł rocznie
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 25.05.2023 18:22

System ochrony zdrowia zyska 15 mld zł rocznie

Minister zdrowia Adam Niedzielski
Ministerstwo Zdrowia

Ministerstwo zdrowia informuje, że system ochrony zdrowia zyska 15 mld zł rocznie. Dodatkowe środki trafią do sieci szpitali – w większości do szpitali powiatowych. Będzie to 5 mld zł. Wzrosną też wynagrodzenia minimalne dla pracowników służby zdrowia.

Zwiększenie nakładów na zdrowie

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział kolejne zwiększenie nakładów na zdrowie – jeszcze w tym roku.

- Jesteśmy świadomi zwiększania kosztów w związku z inflacją. Analizowaliśmy również wykonanie limitów. Chcemy docenić te podmioty, które przyczyniają się do szybszej odbudowy systemu - mówił minister podczas konferencji prasowej.

"W tym roku nakłady w porównaniu z rokiem 2015 podwoiły się. Mówię o całej kwocie przeznaczanej na system opieki zdrowotnej. W roku 2015 nakłady wynosiły 70 mld. zł, natomiast plan budżetowy na ten rok to jest ponad 160 mld. zł"

15 mld więcej w systemie, 7 mld na podwyżki wynagrodzeń

Adam Niedzielski mówił, że ministerstwo zwiększy ogólną pulę punktów w ryczałcie o 10%, co w skali rocznej wyniesie ok. 3 mld zł, a na wzrost minimalnych wynagrodzeń przeznaczy ponad 7 mld zł rocznie. 

“Uwzględniamy też inflację, która wpłynie na zmianę wycen świadczeń. W ujęciu rocznym nakłady zwiększymy o 15 mld.” - dodał.

Ekstra pieniądze - dla kogo?

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak podkreślił wagę dofinansowania szpitali i wskazał, które dziedziny mogą liczyć na dodatkowe środki.

5 mld zł to ogromna kwota, która trafi do szpitali powiatowych – jednostek pierwszego kontaktu dla pacjentów. Chcemy podnieść atrakcyjność finansową świadczeń w chirurgii ogólnej i internie.” – mówił prezes NFZ.

Docenione zostaną szpitale, które aktywnie włączają się w spłatę długu zdrowotnego, natomiast te, które mają przejściowe problemy w realizacji świadczeń, również mogą liczyć na większe wyceny - informuje MZ.

Tagi: budżet