BiznesINFO.pl

Domena publiczna

Sprzedajesz nietrafiony prezent - musisz zapłacić

27 Grudnia 2022

Autor tekstu:

Paweł Makowiec

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów jak co roku przypomina, że nietrafiony prezent można zwrócić. Są jednak wyjątki od reguły, przy których jedyną opcją będzie sprzedaż. Trzeba jednak mieć się na baczności, gdyż Urząd Skarbowy bacznie się takim transakcjom przygląda.

Poświąteczne dni weryfikują, czy prezent okazał się trafionym. Jeżeli okazało się, że tak nie jest, to Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w specjalnym komunikacie na stronie internetowej przypomniał zasady zwracania produktów.

W przypadku zakupów online, klient ma prawo do zwrotu towaru w ciągu 14 dni od daty odbioru produktu. Jeżeli nie został on poinformowany przez sprzedawcę o tym fakcie, czas wydłuża się do roku.

Zakup stacjonarny i reklamacja

Jeżeli prezent zakupiono stacjonarnie, to wszystko zależy od dobrej woli sprzedawcy. UOKiK w swoim komunikacie przypomina o konieczności zapoznania się z regulaminem przed zakupami, jeżeli klient ma uniknąć nieprzyjemności.

Jest również opcja reklamacji towaru, na którą konsument ma 2 lata od chwili jego wydania. Urząd zaznacza, że można ją złożyć zawsze, nawet jeżeli sprzedawca umieścił komunikat, że reklamacje nie są przyjmowane.

Sprzedajesz? Fiskus lubi to

Istnieje jednak jeszcze jedna droga. Mówi o niej portal Money.pl. Chodzi oczywiście o sprzedanie niechcianego prezentu w formie rozumianej przez polskie prawo jako sprzedaż okazjonalna.

Pojawia się jednak drobny haczyk. Zgodnie z prawem, jeżeli sprzedawany towar był w posiadaniu danej osoby dłużej niż 6 miesięcy, to nie musi ona płacić podatku od zysku.

Ponieważ jednak bardzo wątpliwym jest, żeby prezent kupowano na pół roku przed świętami, to według informacji Money.pl należy zapłacić podatek. Odpowiednim zeznaniem rocznym dla sprzedaży okazjonalnej jest PIT-36.

Tagi:

sprzedaż

Podobne artykuły

Polska i Świat

Niemcy wybudują wielką fabrykę na Dolnym Śląsku. Otrzymali milionowe wsparcie od polskiego rządu
Czytaj więcej >

Finanse

Premier zapewnia, że wkrótce otrzymamy wielkie pieniądze, a później będzie ich jeszcze więcej. „To ogromny sukces Polski”
Czytaj więcej >

Handel

Popularna sieć fast foodów wkracza do Polski. Wiadomo, kiedy pojawią się pierwsze lokale
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Największy niemiecki bank ma kłopoty. Rośnie niepokój na rynkach
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ministerstwo edukacji planuje odciążyć uczniów. Rozważa zmniejszenie ilości zajęć
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Duńczycy zobaczyli podejrzany obiekt przy Nord Stream. Od razu wysłali wojsko
Czytaj więcej >
Paweł Makowiec

Paweł Makowiec

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]