Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Spis Powszechny 2021. Rachmistrzowie już odwiedzają Polaków
Maria Glinka
Maria Glinka 25.06.2021 02:00

Spis Powszechny 2021. Rachmistrzowie już odwiedzają Polaków

Marek BAZAK/East News
Marek BAZAK/East News

Spis powszechny wkracza w nowy etap. Do osób, które nie zdążyły spisać się przez internet lub infolinię zapukają rachmistrzowie. Za odmowę udziału w wywiadzie grozi kara pieniężna.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Od kiedy w spis powszechny angażują się także rachmistrzowie

  • Jak sprawdzić ich tożsamość

  • Jaka kara grozi za nieprzekazanie danych

Spis powszechny z domowymi wizytami

Spis powszechny to badanie, które GUS przeprowadza raz na 10 lat. Dzięki temu pozyskuje szczegółowe dane dotyczące obywateli i ich warunków mieszkaniowych. Te informacje są gromadzone w celach statystycznych i mogą być wykorzystywane do tworzenia strategii przez rząd i poszczególne resorty.

Spis powszechny wystartował 1 kwietnia 2021 r., ale dopiero w czerwcu do akcji wkroczyli rachmistrzowie. Nowy etap badania ruszył dokładnie w środę 23 czerwca. GUS poinformował, że każda osoba, która nie spisała się przez internet lub infolinię powinna spodziewać się wizyty rachmistrza.

Wszyscy wizytatorzy muszą przestrzegać standardowych zaleceń sanitarnych. W trakcie udzielania odpowiedzi na pytania, które zawiera spis powszechny, należy zachować bezpieczny dystans i mieć zasłonięte nos i usta.

Jak rozpoznać rachmistrza?

Gazeta Wyborcza donosi, że spis powszechny mogą przeprowadzać tylko te osoby, które posiadają stosowny identyfikator. Na plakietce powinny znaleźć się takie informacje jak: imię i nazwisko, zdjęcie, numer identyfikatora, hologram, nazwa oraz logo wojewódzkiego biura spisowego, podpis osoby wystawiającej dokument oraz okres ważności.

Poza tym rachmistrz powinien mieć przy sobie specjalne urządzenie, na którym zapisuje odpowiedzi na pytania zadane w ramach spisu powszechnego. To tzw. hand-held, czyli przenośny sprzęt elektroniczny.

Jak sprawdzić, czy osoba, która puka do drzwi faktycznie chce przeprowadzić spis powszechny zgodnie z zasadami? Tożsamość rachmistrza można zweryfikować poprzez specjalną aplikację na stronie internetowej (https://rachmistrz.stat.gov.pl.).

Poza tym można także zadzwonić na infolinię 22 279 99 99. W pierwszej kolejności trzeba wybrać cyfrę 1 (Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań), a następnie 2 (weryfikacja tożsamości rachmistrza).  W razie dalszych wątpliwości należy bezzwłocznie zawiadomić policję.

Co w sytuacji, gdy rachmistrz zapuka do osoby, która przebywa na kwarantannie? Wtedy można przekazać wizytatorowi swój numer kontaktowy i uzgodnić termin wywiadu telefonicznego.

Spis powszechny to obowiązek. Za nieudzielenie odpowiedzi grozi kara

Warto także pamiętać, że nie ma obowiązku wpuszczania rachmistrza do domu bądź mieszkania. Ustawa wprowadza jedynie konieczność udzielenia odpowiedzi na pytania, które obejmują spis powszechny.

Każdy, kto odmówi udziału w wywiadzie naraża się na karę. O jej ostatecznej wysokości zadecyduje sąd. Kodeks wykroczeń wskazuje, że grzywna może wynosić od 20 do nawet 5 tys. zł.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi: Polacy GUS Kara