Jest pierwszy sklep socjalny w Polsce
Flickr/Marco Verch
Autor Radosław Święcki - 11 Grudnia 2020

W Polsce powstał pierwszy sklep socjalny. Ceny? Aż chce się kupować

Spichlerz – to nazwa pierwszego sklepu socjalnego w Polsce, który właśnie został otwarty. Mieści się on w Katowicach na osiedlu Tysiąclecia. Seniorzy, a także osoby o niższych dochodach będą mogły się tam zaopatrzyć w podstawowe artykuły w dość atrakcyjnych cenach.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  • Pierwszy sklep socjalny w Polsce otwarto właśnie w Katowicach
  • Kto będzie mógł skorzystać z atrakcyjnej cenowo oferty sklepu
  • Gdzie jeszcze mieszkańcy Śląska mogą taniej zrobić zakupy

Jest pierwszy sklep socjalny w Polsce

Spichlerz – tak nazywa się pierwszy sklep socjalny w Polsce, który został właśnie otwarty. Mieści się on w Katowicach na osiedlu Tysiąclecia.

Ideą takich sklepów jak zauważa Radio Piekary jest pomoc osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej, które będą mogły dokonać zakupów podstawowych artykułów po cenach niższych niż rynkowe (w przypadku niektórych produktów nawet o połowę). Z oferty sklepu będą mogli skorzystać seniorzy, a także podopieczni ośrodków pomocy społecznej, którzy będą musieli okazać stosowne zaświadczenie.

Co będzie można kupić w sklepie socjalnym? Oferta jest spora – od artykułów spożywczych po środki higieny osobistej i chemii domowej.

Sklep został uruchomiony przez władze Katowic, a także Fundację Wolne Miejsce. – Głównymi odbiorcami naszego sklepu są osoby, które podlegają pod codzienną pomoc społeczną. W MOPS-ach dostają karty i zaświadczenia, które uprawniają do zakupów w naszym sklepie. Co ciekawe, w okresie pandemii wszystkie osoby, które mają 75 lat skończone mają srebrny telefon w Katowicach. Będą robione zakupy w tym sklepie i dowożone do tych osób, które na niego zadzwonią – mówi w rozmowie z Radiem Piekary prezes Fundacji „Wolne Miejsce” Mikołaj Rykowski.

Pierwsi klienci sklepu socjalnego w rozmowie z rozgłośnia nie kryją zadowolenia z jego powstania. – Jestem zadowolony. Mam mały dochód, jestem emerytem i to dla mnie bardzo ważne. Ceny są dużo niższe, dlatego polecam ten sklep i będę tutaj często przychodził robić zakupy – mówi jeden z klientów.

Sklepów będzie więcej

Prezydent Katowic Marcin Krupa podkreśla, że samorząd planuje budowę całej sieci sklepów socjalnych. – Krok po kroku będziemy budowali całą sieć takich sklepów. Chcemy też stworzyć Bank Żywności, gdzie będziemy mogli całą żywność przechowywać i później rozwozić ją do takich sklepów w Katowicach, ale i innych miast – mówi cytowany przez rozgłośnie prezydent Katowic.

Sklep socjalny będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 15:00. Obowiązują w nim przywrócone w październiku tzw. godziny dla seniorów zgodnie z którymi w godzinach 10.00-12.00 obsłużone mogą być wyłącznie osoby w wieku 60 plus. Dla tych osób wydzielona została specjalna przestrzeń na klubo-kawiarnię.

Otwarcie sklepu socjalnego w Katowicach nastąpiło tuż przed świętami, z kolei od wakacji mieszkańcy Śląska mają możliwość zrobienia zakupów po niższych cenach w rosyjskim dyskoncie Mere, który jak już informowaliśmy został w lipcu otwarty w Częstochowie. W przypadku niektórych produktów ceny są tu o 20 proc. niższe od cen rynkowych, a w ofercie poza artykułami spożywczymi znalazły się również garnki czy krzesła.

Z informacji, jakie przekazał w ostatnim czasie portal dlahandlu.pl wynika, że niebawem zostanie otwarty w naszym kraju kolejny dyskont rosyjskiej sieci. Ma on mieścić się w Radomiu.

Olbrzymi polski bank będzie wyznaczał europejskie standardy. Polaków czeka zupełnie nowy system płatnościOlbrzymi polski bank będzie wyznaczał europejskie standardy. Polaków czeka zupełnie nowy system płatnościCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. W niedzielę blokada Warszawy. Znów wyjdą na ulice
  2. Błaszczykowski nie pojedzie na Euro? Pilny komunikat Brzęczka
  3. Masz stary samochód? Niebawem do miasta już nie wjedziesz

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News