Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Rzecznik rządu o płacy minimalnej i zerowym VAT na żywność. Będą problemy
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 25.04.2023 13:23

Rzecznik rządu o płacy minimalnej i zerowym VAT na żywność. Będą problemy

Pieniądze
BiznesInfo

Podczas wtorkowej rozmowy w Polsat News, rzecznik rządu Piotr Müller odniósł się do kwestii przedłużenia zerowej stawki podatku VAT na żywność. Poruszył również temat wprowadzenia europejskiej płacy minimalnej.

Będzie przedłużenie zerowego VAT na żywność

Według obecnego stanu prawnego, zerowy VAT na żywność obowiązuje do końca czerwca. Planowane jest jednak przedłużenie okresu obowiązywania o kolejne miesiące.

Z wypowiedzi rzecznika rządu Piotra Müllera dla Polsat News cytowanej przez Interię wynika, że ruch ten jest najbardziej zasadnym. Efekty inflacji na rynku żywności są nadal widoczne.

Inflacja spadnie, bo tak mówią prognozy

Oficjalny komunikat w tej sprawie ma przedstawić premier Morawiecki. Pierwotnie miało się to stać jeszcze w kwietniu - na ten ruch zostało zatem bardzo mało czasu.

Cytowany przez Interię Müller powiedział również, że wskaźnikiem sugerującym nadchodzący spadek inflacji są obniżki cen nośników energii. Dodatkowymi argumentami przemawiającymi za tym mają być analizy banków, w tym również NBP.

Dysonans w sprawie europejskiej płacy minimalnej

Rzecznik rządu odniósł się również do kwestii wprowadzenia europejskiej płacy minimalnej. Dziesięć dni temu zapowiadał to wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Z wypowiedzi rzecznika rządu cytowanej przez Interię wynika, że pomysł ten nie jest akceptowany przez rząd. Płaca minimalna jest podwyższana metodami krajowymi, podczas gdy ta europejska jest “dyskutowana od wielu lat”.