BiznesINFO.pl
Będzie uszczelnienie niedzielnego zakazu handlu?

Flickr/Marco Verch

Rząd uszczelni zakaz handlu? Mamy komentarz ministerstwa

2 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Politycy PiS związani z “Solidarnością” zapowiadają wprowadzenie zmian mających na celu uszczelnienie zakazu handlu w niedzielę, tak by poszczególne sklepy nie mogły korzystać z “furtki” dających im możliwość prowadzenia działalności w tym dniu. Redakcja Biznes Info zwróciła się z pytaniem do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii o to czy rzeczywiście należy spodziewać się zmian w tym zakresie. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Politycy PiS chcą uszczelnienia zakazu handlu w niedzielę

  • Co na to resort rozwoju

  • Dlaczego jutro może być problem z zakupami

Zakaz handlu w niedzielę uszczelniony?

W marcu minęły trzy lata od wejścia w życie ustawy o zakazie handlu w niedzielę. Szybko okazało się, że poszczególne sklepy omijają ów zakaz i normalnie prowadzą działalność w ostatnim dniu tygodnia korzystając z “furtki”, jaką jest status placówki pocztowej.

Ów status zyskała w ostatnim czasie sieć Kaufland. Choć póki co sklepów w niedzielę nie otworzyła, to nie można wykluczyć, że dojdzie do tego w najbliższej przyszłości. 

Sklepy w niedzielę otwierają natomiast m.in. Żabka, Carrefour Express, Top Market, Groszek, ABC, czy Prim Market.

Solidarność wścieka się o łamanie zakazu handlu

Rozgoryczenia tą sytuacją nie kryją związkowcy z “Solidarności”, którzy byli inicjatorami projektu ustawy ws. niedzielnego zakazu handlu. 

W ostrych słowach ostatnie poczynania Kauflandu skomentował cytowany przez Business Insider Polska Alfred Bujara, szef Sekretariatu Krajowego Handlu, Banków i Ubezpieczeń NSZZ "Solidarność", który powiedział: “Sami w Niemczech nie handlują w niedzielę, a w Polsce nie są w stanie uszanować obowiązującego prawa”.

O “oszustwie” mówi natomiast w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl poseł PiS, a w przeszłości szef “Solidarności” Janusz Śniadek. Polityk nie wykluczył, że jesienią może dojść do uszczelnienia ustawy o zakazie handlu w niedzielę.

Resort odpowiada na nasze pytanie

O komentarz do tych słów redakcja Biznes Info zwróciła się do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii (MRPiT). 

- W chwili obecnej w MRPiT nie są prowadzone prace zmierzające do dokonania zmian w ustawie z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (Dz. U. z 2021 r. poz. 936) - w kierunku, o którym mowa w zapytaniu - odpowiada nam biuro prasowe resortu.

“W chwili obecnej” zatem zmian w ustawie o zakazie handlu w niedzielę nie należy się spodziewać. Wiadomo natomiast, że na najbliższa niedziela handlowa przypada 27 czerwca. Później większe zakupy będzie można zrobić w ostatnią niedzielę sierpnia i dwie przedświąteczne niedziele w grudniu.

Warto również przypomnieć, że w tym tygodniu zakaz handlu obowiązuje nie tylko w niedzielę, ale też w Boże Ciało, czyli już jutro. Macie jeszcze czas, by zrobić zaopatrzenie.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Zinu

Handel

Ofensywa Zinu. Otwarto drugi bezobsługowy sklep firmy, ma mieć koncesję na alkohol

Czytaj więcej >
Biedronka zaszczepi pracowników

Handel

Biedronka zabiera się za szczepienie swoich pracowników. Inne wielkie sieci też mają dołączyć

Czytaj więcej >
fot. pixabay/pascalkoenig

Handel

HalfPrice ma być wielkim sukcesem. CCC rzuca wyzwanie TK Maxx

Czytaj więcej >
Marek Bazak/EAST NEWS

Handel

Regionalne pieczywo w Lidlu. Sieć nawiązała współpracę z miejscowymi dostawcami

Czytaj więcej >
Audi przejęcie akcji

Handel

Audi może wkrótce zmienić właściciela. Jeden z koncernów chce wykupić wszystkie akcje niemieckiego giganta

Czytaj więcej >
Lidl obniży ceny części produktów

Handel

Lidl wprowadza zmiany cen w związku z innymi stawkami VAT. Sieć już poinformowała klientów

Czytaj więcej >