BiznesINFO.pl
Zmiana w przepisach

BiznesInfo

Rząd przyjął projekt ustawy. Na granicy z Białorusią stanie mur

13 Października 2021

Autor tekstu:

Joanna Leja

Udostępnij:

Na polsko-białoruskiej granicy powstanie mur. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o budowie zabezpieczenia granicy Polski z Białorusią. Wysoka zapora, ma być wyposażona również w system monitoringu oraz detekcji ruchu - poinformował we wtorek szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Na granicy służby postawiły już zasieki i inne prowizoryczne zabezpieczenia. W najbliższych tygodniach ma się pojawić mur, o czym mówił poinformował we wtorek szef MSWiA Mariusz Kamiński. Nie wiadomo jeszcze, na jakim powstanie odcinku.

– Rada Ministrów przyjęła właśnie projekt ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej, zgłoszony przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji – napisał we wtorek na Twitterze minister spraw wewnętrznych i administracji. Dodał, że projekt "zakłada stworzenie solidnej, wysokiej zapory, wyposażonej również w system monitoringu oraz detekcji ruchu.

EN 00151537 0014

Migranci rekordowo przekraczają granicę polsko-niemiecką

CZYTAJ DALEJ

Coraz więcej migrantów na granicy z Białorusią

Mariusz Kamiński w rozmowie z PAP podkreślił, że Straż Graniczna od kilku miesięcy odnotowuje zwiększoną presję migracyjną na polsko-białoruskim odcinku granicy państwowej.

– Pomimo zapewnienia dodatkowego wsparcia kadrowego dla oddziałów SG, pomocy żołnierzy Sił Zbrojnych RP i Policji oraz zastosowanych tymczasowych instalacji, liczba podejmowanych prób przekroczenia granicy polsko-białoruskiej nie maleje – zauważył minister.

Jak dowiedział się portal Money.pl, zapowiadana przez rząd PiS zapora na granicy ma przypominać mur na grecko-tureckiej granicy. Tę informację potwierdził Jarosław Kaczyński. Ponoć ma być to jedyna skuteczna metoda.

Mur na grecko-tureckiej granicy, który ma 5-metrów wysokości i 40 kilometrów długości.

biznesinfo-1

Polska może stracić miliardy. TSUE bada mechanizm "euro za praworządność"

CZYTAJ DALEJ

Stan wyjątkowy

Od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości.

Jak podaje PAP, od sierpnia Straż Graniczna udaremniła ponad 16 tys. prób nielegalnego sforsowania granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 5 tys. miało miejsce w październiku. We wszystkich ośrodkach straży granicznej przebywa obecnie ponad 1,5 tys. migrantów.

Początkowo stan wyjątkowy został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

Joanna LejaAutor

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl, money.pl i wroclaw.pl. Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polska i Świat

Zerowy PIT nie dla wszystkich rodziców

Czytaj więcej >
Iberion

Polska i Świat

20 tys. zł na niepełnosprawne dziecko. Rząd nadal nie ma rozwiązania

Czytaj więcej >
Screen z filmu

Polska i Świat

Netflix nie zapłacił twórcom serialu „Ranczo”. Bo nie musiał

Czytaj więcej >
Zdjęcie autorstwa Gustavo Fring z Pexels

Polska i Świat

Zmiany w fotowoltaice. Rząd PiS chce zmiany prawa

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Polska i Świat

Andrzej Duda wyremontuje swoje rezydencje za miliony

Czytaj więcej >
east news

Polska i Świat

Węgiel stał się towarem deficytowym. Zaczyna go brakować

Czytaj więcej >