BiznesINFO.pl
PHOTO: PIOTR GAJEK / SE / EAST NEWS MYSLOWICE AKCJA POLICJI BEZPIECZNA SZKOLA N/Z PATROL POD SZKOLA MAREK MIKOS DROGOWKA SZKOLA DZIECI PRZEJSCIE DLA PIESZYCH RADAR KONTROLA SUSZARKA LIZAK 03 / 09 / 2008 FOT PIOTR GAJEK WIECEJ NA HTTP://AGENCJA.SE.COM.PL

EAST NEWS

Rząd przekazał dane o kierowcach firmom ubezpieczeniowym. Dla wielu osób oznacza to wzrost składek

20 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

17 czerwca firmy ubezpieczeniowe zyskały dostęp do informacji dotyczących mandatów i punktów karnych kierowców. W przypadku dużej ilości mandatów czy też punktów karnych, stawki za OC będą rosły, mogą urosnąć nawet dwukrotnie.

Od piątku firmy ubezpieczeniowe mają możliwość prześledzenia niemal wszystkich wykroczeń, jakich dopuszczają się kierowcy. Zobaczą m.in. przyznane punkty karne (wraz z tymi nieprawomocnymi), rodzaje wykroczeń wraz z datami i godziną ich popełnienia. Ubezpieczyciele otrzymają informacje o wykroczeniach popełnionych po 1 stycznia 2022 r.

Polisy ubezpieczeniowe OC będą droższe lub tańsze

Dostęp do danych o popełnionych wykroczeniach drogowych ma zasadniczo wpłynąć na wysokość płaconych składek OC. Tak jak kierowcy, którzy mają na swoim koncie sporo wykroczeń będą płacić więcej za swoje składki, tak osoby, które jeżdżą bez wykroczeń powinny mieć możliwość płacenia za OC mniej.

Nowe zasady mają zagwarantować odpowiednie rozeznanie w tym, jak duże zagrożenie w przyszłości stworzą poszczególni kierowcy. System większych opłat dla kierowców popełniających więcej wykroczeń ma być również dodatkową zachętą do przestrzegania przepisów drogowych.

Kara za jazdę bez ubezpieczenia OC

Od 2022 r. wzrosły również kary za jazdę bez przedłużonego OC, przypomina bankier.pl. Jeżeli spóźnimy się od 1 do 3 dni, zapłacimy aż 1200 zł kary. Od 4 do dwóch tygodni będziemy płacić 3010 zł, czyli równowartość minimalnego wynagrodzenia. Jeżeli nadal będziemy się spóźniać, to zapłacimy 4020 zł.

Tagi:

motoryzacjaubezpieczenia

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

orlen paczkomat

Polska i Świat

Orlen rozwija sieć paczkomatów. Związkowcy Poczty Polskiej apelują do premiera

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Wzrost PKB Polski w 2022 r. wyższy niż zakładały prognozy. GUS opublikował dane

Czytaj więcej >
Opalanie na balkonie

Polska i Świat

Rząd chce walczyć z patodeweloperką w Polsce. Zacznie od balkonów

Czytaj więcej >
pendolino

Polska i Świat

Podróż pociągiem będzie tańsza. Już wkrótce ceny biletów zostaną obniżone

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Minister Czarnek zapowiedział. Nauczyciele dostaną od państwa 400 tys. laptopów

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Domagał się prawie 3 mln zł odszkodowania za wypadek. Sąd zdecydował, że to pracownik zapłaci karę

Czytaj więcej >