BiznesINFO.pl
PHOTO: PIOTR GAJEK / SE / EAST NEWS MYSLOWICE AKCJA POLICJI BEZPIECZNA SZKOLA N/Z PATROL POD SZKOLA MAREK MIKOS DROGOWKA SZKOLA DZIECI PRZEJSCIE DLA PIESZYCH RADAR KONTROLA SUSZARKA LIZAK 03 / 09 / 2008 FOT PIOTR GAJEK WIECEJ NA HTTP://AGENCJA.SE.COM.PL

EAST NEWS

Rząd przekazał dane o kierowcach firmom ubezpieczeniowym. Dla wielu osób oznacza to wzrost składek

20 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

17 czerwca firmy ubezpieczeniowe zyskały dostęp do informacji dotyczących mandatów i punktów karnych kierowców. W przypadku dużej ilości mandatów czy też punktów karnych, stawki za OC będą rosły, mogą urosnąć nawet dwukrotnie.

Od piątku firmy ubezpieczeniowe mają możliwość prześledzenia niemal wszystkich wykroczeń, jakich dopuszczają się kierowcy. Zobaczą m.in. przyznane punkty karne (wraz z tymi nieprawomocnymi), rodzaje wykroczeń wraz z datami i godziną ich popełnienia. Ubezpieczyciele otrzymają informacje o wykroczeniach popełnionych po 1 stycznia 2022 r.

Polisy ubezpieczeniowe OC będą droższe lub tańsze

Dostęp do danych o popełnionych wykroczeniach drogowych ma zasadniczo wpłynąć na wysokość płaconych składek OC. Tak jak kierowcy, którzy mają na swoim koncie sporo wykroczeń będą płacić więcej za swoje składki, tak osoby, które jeżdżą bez wykroczeń powinny mieć możliwość płacenia za OC mniej.

Nowe zasady mają zagwarantować odpowiednie rozeznanie w tym, jak duże zagrożenie w przyszłości stworzą poszczególni kierowcy. System większych opłat dla kierowców popełniających więcej wykroczeń ma być również dodatkową zachętą do przestrzegania przepisów drogowych.

Kara za jazdę bez ubezpieczenia OC

Od 2022 r. wzrosły również kary za jazdę bez przedłużonego OC, przypomina bankier.pl. Jeżeli spóźnimy się od 1 do 3 dni, zapłacimy aż 1200 zł kary. Od 4 do dwóch tygodni będziemy płacić 3010 zł, czyli równowartość minimalnego wynagrodzenia. Jeżeli nadal będziemy się spóźniać, to zapłacimy 4020 zł.

Tagi:

motoryzacjaubezpieczenia

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

ZUS upomina Polaków, tysiące z nich wciąż nie aktywowało bonu turystycznego. Pieniądze mogą przepaść

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Będzie olbrzymie przejęcie nadajników w Polsce. Ministerstwo dało zielone światło

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Od 1 lipca liczba bezpłatnych badań znacznie się wydłuży. Okazja do sprawdzenia stanu zdrowia

Czytaj więcej >
pilne

Polska i Świat

Chińczycy przekazali wiadomość o nawiązaniu kontaktu z obcą cywilizacją. Chwilę później skasowali wiadomość

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polski statek "Polesie" w poważnych tarapatach w Kolumbii. Wszystko skończyło się dobrze

Czytaj więcej >
NFZ bierze się za kontrole przychodni.

Polska i Świat

Rząd będzie zmieniał program "Profilaktyka 40 plus". Wejdzie w skład medycyny pracy

Czytaj więcej >