Ryanair
Autor Paulina Musianek - 6 Sierpnia 2019

Ryanair likwiduje trasy krajowe i zwalnia pracowników. To koniec tanich lotów?

Ryanair zawiesza trasy krajowe od sezonu zimowego i zwalnia pracowników. Wszystko przez bardzo złe wyniki finansowe. Początek końca irlandzkiego przewoźnika?

Ryanair zaczyna likwidować trasy krajowe

Ryanair ogłosił, że od końca października przestanie latać między Porto i Lizboną. Likwiduje tym samym dwa rejsy dziennie między dwoma największymi miastami w Portugalii. Jednocześnie zamyka krajowe rejsy w Niemczech, czyli loty z Berlina do Kolonii ustępując tym samym konkurentom – linii Eurowings i easyJet, które na tej trasie oferują kilka lotów dziennie. Początek końca irlandzkich linii lotniczych?

Likwidacja kolejnych tras to efekt bardzo złych wyników finansowych Ryanaira. Linie lotnicze ogłosiły 21% spadek kwartalnych zysków, którego powodem była nadwyżka zdolności produkcyjnych i wojna cenowa w Niemczech zmuszająca do obniżenia cen biletów lotniczych. Zysk po opodatkowaniu wyniósł 243 mln euro za trzy miesiące do 30 czerwca, w porównaniu z 309 mln euro rok wcześniej.

Użytkowanie wieczyste: uważajcie, bo możecie stracić tysiące złotychUżytkowanie wieczyste: uważajcie, bo możecie stracić tysiące złotychCzytaj dalej

Fakt, że Ryanair w pierwszej kolejności zawiesza loty krajowe, jest dosyć oczywisty. Krótkie, krajowe trasy są po prostu najmniej zyskowne. Aby zapełnić samolot, przewoźnik musi sprzedawać bilety w jak najniższych cenach, a w dodatku nie zarabia na dodatkowych opłatach - przy krótkim czasie lotu podróżni niezbyt chętnie wykupują dodatkowy bagaż, priority czy nie korzystają z pokładowej oferty gastronomicznej.

Co więcej, Ryanair zwalnia pracowników, więc z całą pewnością nie są to ostatnie połączenia, które irlandzki przewoźnik zamknie.

Masowe zwolnienia w Ryanairze

Opóźnienia w dostawach samolotów B737 MAX oznaczają, że latem 2020 zamiast 58 nowych maszyn, uda nam się włączyć do floty jedynie 30. A to oznacza, że będziemy potrzebowali o 600 pilotów i członków personelu pokładowego mniej, niż planowaliśmy - ogłosił w nagraniu udostępnionym pracownikom linii dyrektor wykonawczy Ryanair Michael O'Leary. Wcześniej mówił, że firma ma o 500 pilotów i 400 stewardes i stewardów więcej, niż potrzebuje.

Do pierwszych zwolnień ma dojść już pod koniec września. Kolejne nastąpią po świętach Bożego Narodzenia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
  2. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  3. Wakacje nad Bałtykiem drogie jak na Tureckiej Riwierze
  4. 300 plus na wyprawkę do szkoły. Do kiedy składać wnioski?

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na: Google News