BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Ryanair likwiduje trasy krajowe i zwalnia pracowników. To koniec tanich lotów?

6 Sierpnia 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

Ryanair zawiesza trasy krajowe od sezonu zimowego i zwalnia pracowników. Wszystko przez bardzo złe wyniki finansowe. Początek końca irlandzkiego przewoźnika?

Ryanair zaczyna likwidować trasy krajowe

Ryanair ogłosił, że od końca października przestanie latać między Porto i Lizboną. Likwiduje tym samym dwa rejsy dziennie między dwoma największymi miastami w Portugalii. Jednocześnie zamyka krajowe rejsy w Niemczech, czyli loty z Berlina do Kolonii ustępując tym samym konkurentom – linii Eurowings i easyJet, które na tej trasie oferują kilka lotów dziennie. Początek końca irlandzkich linii lotniczych?

Likwidacja kolejnych tras to efekt bardzo złych wyników finansowych Ryanaira. Linie lotnicze ogłosiły  21% spadek kwartalnych zysków, którego powodem była nadwyżka zdolności produkcyjnych i wojna cenowa w Niemczech zmuszająca do obniżenia cen biletów lotniczych. Zysk po opodatkowaniu wyniósł 243 mln euro za trzy miesiące do 30 czerwca, w porównaniu z 309 mln euro rok wcześniej.

Fakt, że Ryanair w pierwszej kolejności zawiesza loty krajowe, jest dosyć oczywisty. Krótkie, krajowe trasy są po prostu najmniej zyskowne. Aby zapełnić samolot, przewoźnik musi sprzedawać bilety w jak najniższych cenach, a w dodatku nie zarabia na dodatkowych opłatach - przy krótkim czasie lotu podróżni niezbyt chętnie wykupują dodatkowy bagaż, priority czy nie korzystają z pokładowej oferty gastronomicznej. 

Co więcej, Ryanair zwalnia pracowników, więc z całą pewnością nie są to ostatnie połączenia, które irlandzki przewoźnik zamknie. 

Masowe zwolnienia w Ryanairze

Opóźnienia w dostawach samolotów B737 MAX oznaczają, że latem 2020 zamiast 58 nowych maszyn, uda nam się włączyć do floty jedynie 30. A to oznacza, że będziemy potrzebowali o 600 pilotów i członków personelu pokładowego mniej, niż planowaliśmy - ogłosił w nagraniu udostępnionym pracownikom linii dyrektor wykonawczy Ryanair Michael O’Leary. Wcześniej mówił, że firma ma o 500 pilotów i 400 stewardes i stewardów więcej, niż potrzebuje. 

Do pierwszych zwolnień ma dojść już pod koniec września. Kolejne nastąpią po świętach Bożego Narodzenia.

Podobne artykuły

By Olos88 - Praca własna, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=39179147

Turystyka

Polska otworzy granice, ale nie ze wszystkimi. Już wiadomo, na kogo otworzy się nasz kraj

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 17.04.2020. n/z Polskie banknoty 500 zl.

Turystyka

Bon turystyczny 500 plus. Szczegóły poznamy w tym tygodniu, jest już konkretna data

Czytaj więcej >
wakacje-pixabay-expresselblag

Turystyka

Wicerzecznik PiS wyjawił, kiedy polskie rodziny skorzystają z bonu turystycznego. Wielu na pewno się ucieszy

Czytaj więcej >

Turystyka

Coraz mniej turystów nad Bałtykiem. Sprytni mogą zaoszczędzić na wakacjach

Czytaj więcej >

Turystyka

Radisson i Zdrojowa inwestują wspólnie w kurortach. Będzie więcej noclegów

Czytaj więcej >
(FILES)This file photograph taken on March 23, 2020, shows Ryanair passenger aircraft on the tarmac at Dublin airport. - Irish low-cost carrier Ryanair said May 1, 2020, that it plans to axe up to 3,000 pilot and cabin crew jobs, with air transport paralysed by the coronavirus pandemic. Dublin-based Ryanair added in a statement that most of its flights will remain grounded until at least July and predicted it would take until summer 2022 before passenger demand recovers. (Photo by Paul Faith / AFP)

Turystyka

Ryanair usuwa kolejne loty ze swojego rozkładu. Przez powrót obostrzeń

Czytaj więcej >