BiznesINFO.pl
Nowy rok szkolny zacznie się już za nieco ponad miesiąc

Flickr

Rodzice przecierają oczy ze zdumienia. Są pierwsze przecieki ws. zasad powrotu do szkół

28 Lipca 2020

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Na nieco ponad miesiąc przed rozpoczęciem roku szkolnego pojawiają się informacje odnośnie zasad na jakich uczniowie wrócą do szkół. Zaskoczenie może budzić fakt, że wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS) wydają się dość liberalne.

Jakie obostrzenia na nowy rok szkolny?

O wstępnych wytycznych GIS odnośnie wrześniowego powrotu uczniów do szkół informuje RMF FM. Ostateczne decyzje mają być znane w połowie sierpnia, na dwa tygodnie przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Wstępne założenia wydają się dość liberalne, bowiem - jak podaje rozgłośnia - nie zakładają masowego mierzenia temperatury przed wejściem do budynku, nie będzie również maseczek i rękawiczek dla wszystkich uczniów obecnych na lekcji, a także pojedynczych ławek. GIS zaleca jedynie częste mycie rąk, wietrzenie sal po każdych zajęciach, czy zwiększenie liczby lekcji prowadzonych w plenerze. Obowiązek zakrywania nosa i ust funkcjonowałby jedynie w miejscach, gdzie gromadzi się większa liczba uczniów, czyli np. podczas szkolnych apeli. '

GIS zaleca również wdrożenie przez szkoły procedury szybkiego powiadamiania rodziców o ewentualnej infekcji dziecka. - Taki uczeń powinien zostać odizolowany i rodzic powinien go odebrać ze szkoły. Powinna być gorąca linia z każdym rodzicem - mówi - cytowany przez RMF FM - rzecznik GIS Jan Bondar.

W przypadku gdy infekcja okaże się zakażeniem koronawirusem inicjatywę przejmuje powiatowy inspektor sanitarny, który wraz z dyrektorem placówki może podjąć decyzję o ewentualnym zamknięciu szkoły i przejściu na tryb zdalnego nauczania. Rzecznik GIS podkreśla, że od września nie mogą powtarzać się sytuacje, które przed pandemią zdarzały się nagminnie, iż osoby z infekcjami pojawiały się w szkole. Infekcje - jak mówi Bondar - będą musiały być przechorowane w domu. 

W nadchodzącym roku szkolnym pod specjalną ochroną mają znaleźć się starsi nauczyciele i pracownicy administracji. Pierwsza grupa ma być zwolniona z prowadzenia zajęć, które wiążą się z częstym kontaktem i dużą liczbą uczniów. W tej sytuacji nie będa musieli prowadzić np. zajęć na świetlicy, czy dyżurować w trakcie przerw na korytarzu. Osoby te będą miały natomiast obowiązek zasłaniania nosa i ust, a także noszenia rękawiczek, a część pracowników administracji będzie miała możliwość pracy zdalnej. 

Czy uczniowie wrócą za miesiąc do szkół?

W poniedziałkowym wywiadzie dla RMF FM wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podkreślił, że bardzo chciałby, aby uczniowie wrócili od września do szkół i obecnie resort taki powrót rekomenduje. Wiceszef resortu zdrowia zastrzegł jednak, że “w medycynie nie ma rzeczy ‘na pewno”’. 

- To będzie zależało od sytuacji epidemiologicznej, która jest dynamiczna. (...) Ta decyzja będzie podjęta już pod koniec sierpnia - tydzień czy dwa przed rozpoczęciem roku szkolnego - powiedział w rozgłośni wiceminister zdrowia.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >