BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Rodzice jednak nadal będą mogli otrzymywać zasiłek opiekuńczy. Tylko pod jednym warunkiem

26 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Rodzice, którzy nie będą mogli skorzystać z innych form opieki, będą mogli liczyć na zasiłek opiekuńczy - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Oficjalnie rząd przedłużył wypłatę świadczenia do 3 maja, a rozwiązania w związku z opieką nad dziećmi ma prze

Rodzice znów mają kłopot

Placówki oświaty pozostaną zamknięte na dłużej, a to oznacza, że rodzice znów muszą się martwić o opiekę nad dziećmi. W trakcie sobotniej konferencji prasowej szef rządu przekazał, że rozwiązania zostaną ogłoszone w nadchodzącym tygodniu.

- W związku z zamknięciem szkół do 24 maja, w przyszłym tygodniu przedstawimy sposób umożliwienia opieki nad dziećmi w wieku przedszkolnym i klas 1-3 - poinformował cytowany przez money.pl Mateusz Morawiecki. 

Rodzice dostaną zasiłek po 3 maja?

Komunikat premiera był podobny do informacji przekazanych w piątek wieczorem przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Szef rządu zaznaczył, że rodzice będą jednak mogli dalej pobierać zasiłek, jednak tylko pod jednym warunkiem. Ma to dotyczyć rodziców, którzy nie będą mogli skorzystać z takiej formy opieki. Na razie jednak nie wiadomo nic więcej. Jak podaje money.pl, prawdopodobnie oznacza to, że zasiłek opiekuńczy zostanie przedłużony dalej niż tylko do 3 maja.

W piątek rząd poinformował, że rodzice będą mogli korzystać zasiłku opiekuńczego tylko przez najbliższy tydzień. Potwierdzał to zapis w rozporządzeniu rządu, które zacznie obowiązywać od 27 kwietnia. Wygląda na to, że dokument może być już nieaktualny - tak przynajmniej sugeruje wypowiedź premiera.

Rozwiązania dotyczące opieki nad dziećmi rząd ma przedstawić w przyszłym tygodniu.

Zasiłek opiekuńczy dla rodziców

Na dodatkowy zasiłek opiekuńczy mogą liczyć rodzice dzieci do 8. roku życia. ZUS wypłaca świadczenie, gdy zamknięte są przedszkola, żłobki czy szkoły ze względu epidemię koronawirusa. Zasiłek jest również wypłacany rodzicom dzieci niepełnosprawnych, które mają orzeczenie potwierdzające niepełnosprawność. Świadczenie jest wypłacane za każdy dzień sprawowania opieki.

O pobieraniu świadczenia pracownik musi poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca - własnego zleceniodawcę, a osoba, która prowadzi działalność gospodarczą zgłasza się bezpośrednio do ZUS.

Stanisław WęgrowskiAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

W styczniu końcowe wnioski, co do strat, jakie Polska poniosła w czasie II wojny światowej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Sejm uchwalił ustawę modernizacyjną. 12 mld złotych na rozwój służb

Czytaj więcej >
Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Polska i Świat

Prezydent podpisał ustawę o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Polska i Świat

ZUS pokazał dane z obowiązkowego rejestru. Nadal nie wszyscy wykonali zadanie

Czytaj więcej >
NBP monety kolekcjonerskie

Polska i Świat

NBP wydał nowe monety kolekcjonerskie. Widnieje na nich król Michał Korybut Wiśniowiecki

Czytaj więcej >
YOSHIKAZU TSUNO

Polska i Świat

Topnieje lodowa zapora oddzielająca skażoną wodę od wód gruntowych

Czytaj więcej >