BiznesINFO.pl
Flaga ONZ

Domena publiczna

Rezolucja potępiająca aneksję terytoriów Ukrainy odrzucona. Rosja skorzystała z prawa weta

1 Października 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

USA i Albania zgłosiły projekt rezolucji potępiającej Rosję za próbę aneksji terytorium Ukrainy. Rada Bezpieczeństwa ONZ odrzuciła ten projekt. Przeciw projektowi zagłosowała tylko Rosja, korzystając z prawa weta.

Rezolucja potępiająca Rosję

30 września br. prezydent Władimir Putin ogłosił aneksję okupowanych terytoriów na południu i wschodzie Ukrainy. Podpisał już oficjalny dekret aneksyjny. Rzekomo podczas referendum mieszkańcy zgodzili się na taką opcję. Przypomnijmy również, że Putin jest prezydentem Rosji, a nie Ukrainy. Dzień wcześniej sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres stwierdził, że referenda nie mają wartości prawnej. 

Stany Zjednoczone i Albania złożyły projekt rezolucji potępiającej aneksję terytoriów Ukrainy przez Rosję. W projekcie znalazło się wezwanie do wycofania wojsk Federacji Rosyjskiej z Ukrainy

Dziesięć państw, w tym m.in. Stany Zjednoczone i Wielka Brytania głosowały za przyjęciem rezolucji potępiającej Rosję. Chiny, Brazylia, Indie i Gabon natomiast wstrzymały się od głosu. W głosowaniu brała też udział Rosja, która skorzystała z przysługującego jej prawa weta, podaje Reuters. Tym samym rezolucja nie została przyjęta. 

Weto Rosji

Zasady głosowania w Radzie Bezpieczeństwa różnią się od zasad obowiązujących w Zgromadzeniu Ogólnym. Aby rezolucja została przyjęta przez Radę Bezpieczeństwa wymagane jest uzyskanie dziewięciu głosów poparcia, w tym wszystkich członków stałych.

Członkowie stali to: Chiny, Francja, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone oraz Rosja. Kraje te mają także prawo weta, które pozwala im wyrazić sprzeciw.  

W kwietniu 2022 roku wprowadzono nowy mechanizm podczas głosowania - jeśli jedno ze stałych członków Rady Bezpieczeństwa skorzysta z przysługującego prawa weta, to w ciągu 10 dni odbędzie się posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego. 

Tagi:

Rosja

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wynajem mieszkania nieopłacalny dla właścicieli

Polska i Świat

Spadły ceny najmu mieszkań. Po raz pierwszy od miesięcy

Czytaj więcej >
Recesja dotknie wszystkie państwa członkowskie UE

Polska i Świat

Agencja S&P prognozuje niższy wzrost gospodarczy w Polsce

Czytaj więcej >
Produkty spożywcze drożeją szybciej niż rośnie inflacja. Eksperci wieszczą, że to dopiero początek

Polska i Świat

Tegoroczny szczyt inflacji jest już za nami

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Trwają kontrole w domach. Jeżeli nie załatwisz jednej sprawy, zapłacisz wysoką karę

Czytaj więcej >
Mieszkania mają wartość

Polska i Świat

Nadchodzi nowy program mieszkaniowy. Dotknie sfery kredytowej

Czytaj więcej >
flaga Polski

Polska i Świat

Polska wygrywa z Argentyną… siłą swojej gospodarki

Czytaj więcej >