BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Tysiące Polaków straci rentę. Rząd zaostrza przepisy

21 Sierpnia 2019

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Udostępnij:

Renta już niebawem będzie jeszcze trudniejsza do otrzymania. Wydawanie świadczenia chce uszczelnić polska władza. Zdaniem rządu to jest nadużywane. Reforma, która ma utrudnić zdobywanie pieniędzy z renty niedługo będzie gotowa.

Renta dostanie się jeszcze mniejszej liczbie osób, niż dotychczas. Jak się bowiem okazuje, rząd Prawa i Sprawiedliwości wziął się za uszczelnianie prawa dotyczącego rent. Zdaniem rządzących świadczenie przyznawane jest zbyt dużej liczbie osób i system należy uszczelnić.

To i tak dość daleko idące dążenia, ponieważ już teraz rentę pobiera w zasadzie 728,9 tys. Polaków, co w zasadzie nie jest tak dużą liczbą. Jak przypomina bowiem Business Insider Polska, w 2 rekordowym 1998 roku w Polsce było aż 2,7 mln rencistów. To niemalże cztery razy więcej niż obecnie.

Renta nie dla wszystkich

O sprawie informuje Gazeta Wyborcza, która dotarła do rządowych dokumentów w sprawie. Jak podaje dziennik, władza dąży do uszczelnienia systemu rentowego, co oznacza, że rencistów w Polsce będzie jeszcze mniej. Wynika to wprost z aktualizacji programu konwergencji na lata 2019-2022, o którym pisze Wyborcza. W dokumencie resortu finansów wyszczególniono "ograniczenie unikania płacenia składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe" oraz "działania ZUS uszczelniające system składek".

Na tych działaniach rząd zyska pieniądze dla budżetu. Okazuje się, że na ograniczeniu unikania płacenia składek idzie zgarnąć 2,54 mld złotych, a na działaniach uszczelniających ZUS kolejne 1,7 mld złotych. W ramach uszczelniania systemu mowa także o ograniczeniu przyznawania rent. Wyborcza podaje, że możliwe jest wprowadzanie systemu "procentowej zdolności do pracy". Takie działania ograniczające oznaczają, że tysiące Polaków rentę po prostu straci. 

Może być też ustalona konkretna granica procentowa przydatności do pracy, poniżej której będzie przysługiwać renta. Prawo do niej miałby np. każdy, kto będzie zdolny do pracy tylko w 30% - czytamy w Wyborczej.

Może być też ustalona konkretna granica procentowa przydatności do pracy, poniżej której będzie przysługiwać renta. Prawo do niej miałby np. każdy, kto będzie zdolny do pracy tylko w 30% - czytamy w Wyborczej.

Podobne artykuły

Ozonatory robią furorę. Polacy w szale zakupów sprzętu, który do tej pory był sprzedawany profesjonalistom.

Finanse

Jedno urządzenie coraz częściej pojawia się w polskich domach. Pomaga zadbać o prawdziwą czystość

Czytaj więcej >
Kurs złotego umacnia się, ale na jak długo?

Finanse

Nie nadchodzi zbyt dobry okres dla złotówki. Czarne chmury nad polską walutą

Czytaj więcej >
By Wistula - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77468950

Finanse

PKO BP: ceny mieszkań czeka potężny spadek. Eksperci podają o ile

Czytaj więcej >
Właściciele galerii unikną podatku od przychodów z budynku?

Finanse

Nie będą płacić podatku za okres lockdownu. Ministerstwo Finansów w końcu zajęło stanowisko

Czytaj więcej >
Rząd zabierze myśliwym pieniądze?

Finanse

Rząd sięga po pieniądze myśliwych. Polski Związek Łowiecki oburzony, w grę wchodzą miliony złotych

Czytaj więcej >
Dodatek solidarnościowy w Sejmie

Finanse

Dodatek solidarnościowy już rozpatrywany w Sejmie. Wiemy, kto będzie mógł się o niego starać

Czytaj więcej >