rejestracja samochodu
pixabay/qbuleck
Autor Redakcja BiznesInfo - 8 Czerwca 2020

Rząd chce wprowadzić zmiany w rejestracji samochodów. Właściciele używanych aut mogą być wściekli

Ustawa Prawo o ruchu drogowym ma zostać znowelizowana. W teorii ma dojść do wielu ułatwień, takich jak zniesienie karty pojazdu czy możliwość szybkiej rejestracji samochodu przez internet. Niestety właściciele aut używanych nie są optymistycznie nastawieni. Dlaczego?

Rejestracja samochodu online?

Rząd zapowiada, że mają nastąpić wielkie zmiany w ułatwieniu rejestrowania aut, których ewidencja już niebawem będzie mogła odbywać się za pośrednictwem sieci online. Ustawa, którą Sejm ma zająć się w najbliższych dniach, przewiduje między oprócz rejestrowania, również możliwość zniesienia kart pojazdu i nalepek kontrolnych na szybach aut, zmiany numerów rejestracyjnych przy przerejestrowaniu auta, jak informuje serwis, autokult.pl.

Jak zwykle, zmiany mają na celu uproszczenie procedur, co ma ułatwić życie i oszczędzić pieniądze zarówno kierowcom, jak i samorządom. W teorii, a w praktyce?

W maju sprzedaż nowych aut już wzrosła. Polacy mają nowy ulubiony model samochoduW maju sprzedaż nowych aut już wzrosła. Polacy mają nowy ulubiony model samochoduCzytaj dalej

Zalety rejestrowania samochodu online

Prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego Jakub Faryś, w rozmowie z autokult.pl stwierdził, że zmiany idą w dobrym kierunku. Ponadto widoczne są obszary, które wymagają tylko niewielkiego dopracowania. Są to szczegóły techniczne: w obecnej formie projektu rejestrację online może przeprowadzać wyznaczony przez producenta salon sprzedaży, ale już nie sam producent. Wydawałoby się zatem, że pomysł nowelizacji ustawy, jak i wdrożenie go w życie idzie w dobrym kierunku.

W tym zakresie obowiązywania ustawa obejmuje tylko samochody, a z perspektywy interesu polskiego przemysłu byłoby właściwe włączyć w nią także przyczepy, naczepy i skutery. To niuans. Jak dodaje Faryś, uwagi są zgłaszane na bieżąco w ramach konsultacji publicznych, a zagadnienia zostaną dopracowane w trakcie prac sejmowych.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy 2. Skandaliczne nagranie z Biedronki wyciekło. Bijatyka klientki z obsługą wstrząsnęła opinią publiczną

Z drugiej jednak strony

Jednak istnieje również druga strona medalu, która niekoniecznie spodobać się może właścicielom i handlarzom aut używanych. Do ustawy mają jednak poważne zastrzeżenia różne strony, które nie zostały wzięte pod uwagę podczas jej procedowania. Propozycję swoich poprawek złożyło między innymi StowarzyszenieKomisów.pl. Jego prezes Maciej Szymajda ogólnie pozytywnie ocenia kierunek proponowanych zmian, ale wskazuje na poważne błędy konkretnych rozwiązań. – Nasze największe zastrzeżenia budzi fakt, że rejestrację online za nowego właściciela auta będą mogli wykonywać tylko autoryzowani dealerzy – zauważa Szymajda twierdząc, że "proponowany przepis dyskryminuje właścicieli aut używanych".

Fatalne informacje dotyczące oszczędności Polaków w bankach. Sytuacja, która nigdy wcześniej nie miała miejscaFatalne informacje dotyczące oszczędności Polaków w bankach. Sytuacja, która nigdy wcześniej nie miała miejscaCzytaj dalej

Zmiany krytykuje również Związek Powiatów Polskich zakładając, że projekt, w proponowanym brzmieniu, będzie stawiał władze samorządowe przed wyzwaniem zdobycia środków na funkcjonowanie wydziałów komunikacji. A ponadto ZPP zwraca uwagę na ograniczony zakres konsultacji publicznych. Jedną z nich jest wycofanie nalepek kontrolnych, jak pisze auto kult.pl.

Biorąc wszystkie za, jak i przeciw, widać nieuporządkowaniu w przygotowaniu tekstu ustawy. Prace nad nowelizacją stoją w miejscu. Większość zmian wejdzie jednak nie wcześniej niż w 2021 roku. Projekt trafił dopiero do sejmowego centrum legislacji. Przepis dotyczący likwidacji obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy zostanie zapowiedziany z trzymiesięcznym wyprzedzeniem, zaś pozostałe zmiany zaczną obowiązywać dopiero 9 miesięcy od daty ogłoszenia ustawy, zatem na pewno nie w tym roku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. TVN przywróci kultowy serial, który oglądały miliony. Emisja już niedługo, będzie hit
  2. Podczas sesji ciążowej na jej brzuch położono tysiące pszczół. W internecie zawrzało
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Kolejne odmrożenia w Polsce już na długi weekend. Jest decyzja, wspaniała wiadomość

Masz telewizor lub radio? Niespodziewane polecenie Sasina w związku z opłatamiMasz telewizor lub radio? Niespodziewane polecenie Sasina w związku z opłatamiCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News