ratusz Boston City Hall
Wikipedia/Photo by Mr. Kjetil Ree
Autor Paulina Musianek - 15 Września 2019

8 najbrzydszych budynków świata. Trudno uwierzyć, że ktoś je zbudował

Ratusz Boston City Hall to nie jedyny budynek uważany za zwyczajnie... paskudny. Takich "karykatur" architektury można znaleźć na świecie więcej. Również w Polsce.

  1. Ratusz Boston City Hall, Boston, USA

boston city hall

Ratusz Boston City Hall to jeden z najbardziej kontrowersyjnych budynków w Stanach Zjednoczonych. Został on stworzony w duchu brutalizmu i miał symbolicznie przybliżać rząd do ludzi i zacierać granice między władzą a mieszkańcami. W rzeczywistości wywołuje tylko negatywne emocje. Budynek wyróżnia się kaskadową budową z wysuniętymi kolejnymi piętrami w miarę wznoszenia, z wizualnym i funkcjonalnym trójpodziałem.

2. Elephant Building, Bangkok, Tajlandia

Elephant Building, Bangkok, Thailand

Ten wysoki, pokraczny budynek ma przypominać słonia. Chang building (to jego oficjalna nazwa) to kolos na dwóch nogach, z trąbą i wielkim oknem przypominającym oko. W 32-piętrowych wieżach znajdują się biura, apartamenty oraz kompleks rekreacyjny z basenem.

3. Wieża telewizyjna Žižkov, Praga, Czechy

Žižkov Television Tower
Na trzecim miejscu jest wieża telewizyjna Zizkov w Pradze. Budynek ten jest ogromną, żelbetonową konstrukcją o wysokości 216 metrów ozdobioną kilkoma małymi, wspinającymi się... niemowlętami wykonanymi przez artystę Davida Cernego, przez co daje nieco przerażający efekt.

4. Hotel Piramida, Tychy, Polska

piramida tychy
Budynek ten ośmiokondygnacyjna nieruchomość, która powstała w Tychach według projektu Andrzeja Krzysztofa Barysza i Aleksandra Nowackiego. Użytkowa powierzchnia tej nieruchomości wynosi 8100 metrów kwadratowych. Piramida Zdrowia i Urody (tak brzmi pełna nazwa obiektu) powstała na pagórku niedaleko jeziora Paprocany, w miejscu, które według lokalnych mieszkańców ma szczególną, magiczną energię. Wybudowanie piramidy miało pomóc “skumulować energię”.Efekt jednak jest… karykaturalny. Zamiast cudownego uzdrowienia piramida przez swoje walory estetyczne może przyprawić o ból głowy.

Sprzedaż alkoholu rośnie. Sprzedaż alkoholu rośnie. "Nie bójmy się mówić, że to efekt 500 plus"Czytaj dalej

5. Kaden Tower, Louisville, USA

Kaden tower

Miejscowi zgadzają się, że Kaden Tower to najbrzydszy wieżowiec w Kentucky. Budynek biurowy określono "żenującą pomyłką architektury", która przypomina... gigantyczne pudełko chusteczek do nosa.

6. Muzeum Sztuki Współczesnej, Wiedeń, Austria

Museum of Contemporary Art of Vienna

Budynek jednego z popularniejszych austriackich muzeów zaskakuje niezwykle ciężką, szarą i masywną bryłą, która wizualnie przytłacza każdego, kto obok niej przechodzi. Na krawędzi dachu zawieszony został do góry nogami domek - dzieło rzeźbiarza i fotografa Erwina Wurma. Calość daje efekt toporności.

7. Habitat 67, Montreal, Kanada

Habitat 67

Habitat 67 to kompleks mieszkalny zaprojektowany przez Moshe Safdiego, wzniesiony na wystawę światową w 1967 roku. Obecnie Habitat jest wpisany na listę zabytków i jest uważany za elitarn obiekt, za mieszkanie w którym trzeba zapłacić sporą sumę pieniędzy. Jednak mieszkańcy uważają budynek za "pokraczny".

8. Lincoln Plaza, Londyn, Wielka Brytania

Lincoln Plaza

Obiekt ten w 2016 roku został uznany najbrzydszy budynek w Wielkiej Brytanii. Co ciekawe, mieszkania w nim zostały wykupione, zanim jeszcze nim budynek powstał. Gdyby londyńczycy wiedzieli co powstanie, pewnie mniej byłoby chętnych na lokal w Lincoln Plaza.

500 plus do emerytury. Sprawdź, czy możesz się ubiegać500 plus do emerytury. Sprawdź, czy możesz się ubiegaćCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kobiety z jednego rocznika dostaną 250 złotych więcej emerytury! Zobacz, czy jesteś na liście
  2. Starsze osoby mogą się mocno zdziwić. Biedronka wprowadza zupełnie nowy sposób płatności
  3. Najdroższy pies na świecie. Trudno uwierzyć, że tyle na niego wydano
  4. Agnieszka Woźniak-Starak wspierana przez dziesiątki gwiazd. Aleksandra Kwaśniewska napisała coś wzruszającego

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News