BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

8 najbrzydszych budynków świata. Trudno uwierzyć, że ktoś je zbudował

15 Września 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

Ratusz Boston City Hall to nie jedyny budynek uważany za zwyczajnie... paskudny. Takich "karykatur" architektury można znaleźć na świecie więcej. Również w Polsce.

  1. Ratusz Boston City Hall, Boston, USA

Ratusz Boston City Hall to jeden z najbardziej kontrowersyjnych budynków w Stanach Zjednoczonych. Został on stworzony w duchu brutalizmu i miał symbolicznie przybliżać rząd do ludzi i zacierać granice między władzą a mieszkańcami. W rzeczywistości  wywołuje tylko negatywne emocje. Budynek wyróżnia się kaskadową budową z wysuniętymi kolejnymi piętrami w miarę wznoszenia, z wizualnym i funkcjonalnym trójpodziałem. 

2. Elephant Building, Bangkok, Tajlandia

Ten wysoki, pokraczny budynek ma przypominać słonia. Chang building (to jego oficjalna nazwa) to kolos na dwóch nogach, z trąbą i wielkim oknem przypominającym oko. W 32-piętrowych wieżach znajdują się biura, apartamenty oraz kompleks rekreacyjny z basenem.

3. Wieża telewizyjna Žižkov, Praga, Czechy

Na trzecim miejscu jest wieża telewizyjna Zizkov w Pradze. Budynek ten jest ogromną, żelbetonową konstrukcją o wysokości 216 metrów ozdobioną kilkoma małymi, wspinającymi się... niemowlętami wykonanymi przez artystę Davida Cernego, przez co daje nieco przerażający efekt.

4. Hotel Piramida, Tychy, Polska

Budynek ten ośmiokondygnacyjna nieruchomość, która powstała w Tychach według projektu Andrzeja Krzysztofa Barysza i Aleksandra Nowackiego. Użytkowa powierzchnia tej nieruchomości wynosi 8100 metrów kwadratowych. Piramida Zdrowia i Urody (tak brzmi pełna nazwa obiektu) powstała na pagórku niedaleko jeziora Paprocany, w miejscu, które według lokalnych mieszkańców ma szczególną, magiczną energię. Wybudowanie piramidy miało pomóc “skumulować energię”.Efekt jednak jest… karykaturalny. Zamiast cudownego uzdrowienia piramida przez swoje walory estetyczne może przyprawić o ból głowy.

5. Kaden Tower, Louisville, USA

Miejscowi zgadzają się, że Kaden Tower to najbrzydszy wieżowiec w Kentucky.  Budynek biurowy określono "żenującą pomyłką architektury", która przypomina... gigantyczne pudełko chusteczek do nosa.

6. Muzeum Sztuki Współczesnej, Wiedeń, Austria

Budynek jednego z popularniejszych austriackich muzeów zaskakuje niezwykle ciężką, szarą i masywną bryłą, która wizualnie przytłacza każdego, kto obok niej przechodzi. Na krawędzi dachu zawieszony został do góry nogami domek - dzieło rzeźbiarza i fotografa Erwina Wurma. Calość daje efekt toporności.

7. Habitat 67, Montreal, Kanada

Habitat 67 to kompleks mieszkalny zaprojektowany przez Moshe Safdiego, wzniesiony na wystawę światową w 1967 roku. Obecnie Habitat jest wpisany na listę zabytków i jest uważany za elitarn obiekt, za mieszkanie w którym trzeba zapłacić sporą sumę pieniędzy. Jednak mieszkańcy uważają budynek za "pokraczny".

8. Lincoln Plaza, Londyn, Wielka Brytania

Obiekt ten w 2016 roku został uznany najbrzydszy budynek w Wielkiej Brytanii. Co ciekawe, mieszkania w nim zostały wykupione, zanim jeszcze nim budynek powstał. Gdyby londyńczycy wiedzieli co powstanie, pewnie mniej byłoby chętnych na lokal w Lincoln Plaza.

Podobne artykuły

By Olos88 - Praca własna, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=39179147

Turystyka

Polska otworzy granice, ale nie ze wszystkimi. Już wiadomo, na kogo otworzy się nasz kraj

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 17.04.2020. n/z Polskie banknoty 500 zl.

Turystyka

Bon turystyczny 500 plus. Szczegóły poznamy w tym tygodniu, jest już konkretna data

Czytaj więcej >
wakacje-pixabay-expresselblag

Turystyka

Wicerzecznik PiS wyjawił, kiedy polskie rodziny skorzystają z bonu turystycznego. Wielu na pewno się ucieszy

Czytaj więcej >

Turystyka

Coraz mniej turystów nad Bałtykiem. Sprytni mogą zaoszczędzić na wakacjach

Czytaj więcej >

Turystyka

Radisson i Zdrojowa inwestują wspólnie w kurortach. Będzie więcej noclegów

Czytaj więcej >
(FILES)This file photograph taken on March 23, 2020, shows Ryanair passenger aircraft on the tarmac at Dublin airport. - Irish low-cost carrier Ryanair said May 1, 2020, that it plans to axe up to 3,000 pilot and cabin crew jobs, with air transport paralysed by the coronavirus pandemic. Dublin-based Ryanair added in a statement that most of its flights will remain grounded until at least July and predicted it would take until summer 2022 before passenger demand recovers. (Photo by Paul Faith / AFP)

Turystyka

Ryanair usuwa kolejne loty ze swojego rozkładu. Przez powrót obostrzeń

Czytaj więcej >