Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Przelew lepiej zrób dzisiaj. Krajowa Izba Rozliczeniowa apeluje do właścicieli kont w bankach
Maria Glinka
Maria Glinka 02.06.2021 02:00

Przelew lepiej zrób dzisiaj. Krajowa Izba Rozliczeniowa apeluje do właścicieli kont w bankach

Wsród nowych obostrzeń rozważana jest godzina policyjna
biznesinfo.pl

Przelew wykonany w czwartek z pewnością nie dotrze do odbiorcy - wszystko z powodu Bożego Ciała. Tego dnia nie będzie działał bowiem system Elixir, który służy do rozliczeń międzybankowych. Na dodatkowe utrudnienia narażeni są klienci wszystkich banków. Można się przed nimi uchronić, planując transakcje z odpowiednim wyprzedzeniem.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy system Elixir zrealizuje przelew wykonany w środę

  • Które rozliczenia będą realizowane nawet w Boże Ciało

  • Kto nie skorzysta z przelewów natychmiastowych

Na przelew w Boże Ciało nie ma co liczyć. Przerwa w systemie Elixir

Każdy, kto planuje wysłać przelew w czwartek 3 czerwca musi liczyć się z poważnymi utrudnieniami. Tego dnia wypada bowiem Boże Ciało - jedno z najważniejszych świąt w Kościele katolickim, które w Polsce jest dniem ustawowo wolnym od pracy.  

Co zatem zrobić, aby przelew dotarł? Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR) zaleca, aby zaplanować i zlecić wszelkie transakcje z odpowiednim wyprzedzeniem, ponieważ w czwartek nie będzie działał system rozliczeń międzybankowych – Elixir.

System Elixir dokonuje rozliczeń w trzech sesjach (9:30, 13:30, 16:00), ale tylko w dni robocze. W czwartek transakcje nie będą przekazywane w ogóle.

TVN24 donosi, że przelew, który zostanie zlecony w środę po godzinie 16:00 będzie rozliczony dopiero w trakcie następnej porannej sesji w dniu roboczym. Oznacza to, że przelew dotrze do odbiorcy dopiero w piątek 4 czerwca po godzinie 9:30.

Przelew w euro niezagrożony

Przedstawiciele KIR zapewnili, że mimo Bożego Ciała klienci będą mogli korzystać z systemu Euro Elixir. Jest to mechanizm rozliczania płatności w euro, który przelewy wysyłane zarówno między dwoma bankami w Polsce, jak i za granicę.

- 3 czerwca system będzie funkcjonował standardowo, ponieważ ten dzień nie jest dniem wolnym dla europejskich rozliczeń w euro - tłumaczyli przedstawiciele KIR. Przelew będzie realizowany bez zmian w ramach 6 sesji rozliczeniowych.

Przelew natychmiastowy? Możliwy, ale nie wszędzie

W czwartek 3 czerwca bez większych problemów będzie realizowany także przelew natychmiastowy w ramach systemu Express Elixir. Ten mechanizm pozwala na dokonywanie transakcji 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu - nawet w weekendy i dni ustawowo wolne od pracy.

Jednak mogą pojawić się pewne ograniczenia. Przelew natychmiastowy będzie zrealizowany, pod warunkiem dostępności banku odbiorcy i nadawcy. W sytuacji, gdy instytucja przeprowadza przerwy konserwacyjne aktywności po stronie użytkowników mogą być ograniczone.

Na oficjalnej stronie Express Elixir czytamy, że przelew natychmiastowy nie zostanie zrealizowany w trakcie Bożego Ciała w dwóch bankach. Ograniczenia dotyczą klientów Citi Handlowego (bankowość detaliczna), Citi Handlowego (bankowość korporacyjna) oraz mBank (bankowość korporacyjna).

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]