BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Prawo jazdy już zbędne, przełomowa decyzja Sejmu. Pojedziesz bez dokumentu
Maria Glinka
Maria Glinka 22.03.2022 08:55

Prawo jazdy już zbędne, przełomowa decyzja Sejmu. Pojedziesz bez dokumentu

Zmiany w prawie jazdy
Facebook/Policja Żyrardów

Brak obowiązku posiadania prawa jazdy w trakcie podroży

Nowelizację przepisów drogowych m.in. w sprawie prawa jazdy poparło 325 posłów. Przeciwko zagłosowało trzech, a 118 wstrzymało się od głosu. Modyfikacje prawne zostały zaproponowane przez resorty infrastruktury i cyfryzacji i stanowią część tzw. pakietu deregulacyjnego - podaje biznes.radiozet.pl.

Zmiany ucieszą przede wszystkim kierujących pojazdami, którzy zostali zwolnieni z obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy. Ich dane mają być udostępnione w centralnej ewidencji kierowców, co sprawi, że nie będą musieli okazywać dokumentu w trakcie kontroli policyjnej. Dotyczy to posiadaczy polskiego prawa jazdy, którzy od 2018 r. nie muszą mieć przy sobie także dowodu rejestracyjnego i polisy ubezpieczeniowej OC. Brak konieczności posiadania prawa jazdy ma stanowić dodatkowe ułatwienie dla kierowców i jest kolejnym krokiem w rozbudowie systemu teleinformatycznego CEPiK.

Bez prawa jazdy, a numer rejestracyjny jeden na całe życie

Poza zwolnieniem z obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy kierowcy nie będą musieli wymieniać dowodu rejestracyjnego pod warunkiem, że uzupełnią wszystkie rubryki, w których umieszcza się informacje dotyczące kolejnego badania technicznego. Poza tym, uproszczeniu ulegnie procedura rejestracji pojazdów - zlikwidowano obowiązek wydawania karty samochodu oraz nalepki kontrolnej i wtórnika.

Co więcej, rejestracji lub rejestracji czasowej na prośbę właściciela będzie mógł dokonać także starosta. Dodatkowo na wniosek kierowcy będzie można zachować dotychczasowy numer rejestracyjny pojazdu. Modyfikacje zakładają, że organ kontroli ruchu drogowego będzie mógł zwrócić dowód rejestracyjny, który został zatrzymany elektronicznie. Projekt ustawy postulujący ważne zmiany w prawie jazdy i dowodach rejestracyjnych trafi teraz do Senatu.

Polecane