prawo jazdy
Pxhere
Autor Paulina Musianek - 20 Września 2019

Wielka zmiana w dokumentach prawa jazdy. Jeszcze w tym roku

Prawo jazdy - jego posiadanie nie będzie już konieczne podczas prowadzenia samochodu? Na przełomie roku zostaną wprowadzone e-prawa jazdy, m.in. e-prawa jazdy, jak zapowiedziało Ministerstwo Cyfryzacji.

Prawo jazdy będzie mogło zostać w domu

Prawo jazdy w wersji cyfrowej prawdopodobnie zostanie wprowadzone na przełomie roku – poinformował minister cyfryzacji Marek Zagórski potwierdzając tym samym doniesienia, że rząd przyspiesza prace nad cyfryzacją kolejnego dokumentu kierowcy. To oznacza, że podczas prowadzenia pojazdu, kierowca nie będzie zobowiązany do posiadania tradycyjnego prawa jazdy, przestanie mu też grozić mandat za brak tego dokumentu. Prawo jazdy już niedługo ma dołączyć do grupy dokumentów, które możemy zostawić w domu i nie musimy mieć ze sobą koniecznie, gdy prowadzimy auto, czyli do dowodu rejestracyjnego i polisy OC. Wcześniej brak jednego z tych dokumentów w trakcie kontroli skutkował mandatem wysokości 50 zł.

Poważne zmiany w kodeksie pracy. Będą dotyczyć wszystkich pracującychPoważne zmiany w kodeksie pracy. Będą dotyczyć wszystkich pracującychCzytaj dalej

E-prawo jazdy w aplikacji

Zapowiedziane zmiany nie oznaczają jednak, że wybierając się w drogę wystarczą nam tylko kluczyki do samochodu. W razie kontroli funkcjonariusz policji poprosi kierowcę o dowód tożsamości, na podstawie którego sprawdzi dane zapisane w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Uzyje do tego zamontowanego w radiowozie terminala.

Co więcej, Ministerstwo Cyfryzacji zapowiada również wprowadzenie usługi prawa jazdy w smartphonie. Elektroniczna wersja prawa jazdy miałaby zostać umieszczona w aplikacji mObywatel. Nie będzie ona jednak traktowana jako substytutu dokumentu w każdej sytuacji - jest to tylko ukłon w stronę zmotoryzowanych i ułatwienie, które ma umożliwić okazanie prawa jazdy na przykład w razie stłuczki, do której uczestnicy nie chcą wzywać policji.

Kiedy możemy spodziewać się tych zmian? Jak poinformował cytowany przez Polską Agencję Prasową minister cyfryzacji Marek Zagórski, jeszcze przed końcem września rząd ma przyjąć przepisy tzw. pakietu deregulacyjnego dla zmotoryzowanych. Dzięki temu, e-prawa jazdy mogłyby zostać udostępnione na przełomie roku 2019 i 2020. Sejm miałby zająć się nowymi przepisami tuż po wyborach parlamentarnych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kobiety z jednego rocznika dostaną 250 złotych więcej emerytury! Zobacz, czy jesteś na liście
  2. Starsze osoby mogą się mocno zdziwić. Biedronka wprowadza zupełnie nowy sposób płatności
  3. Najdroższy pies na świecie. Trudno uwierzyć, że tyle na niego wydano
  4. Dostała od faceta pierścionek „przedzaręczynowy”. Prawdziwy dostanie, gdy zda „test”
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News