Prawo jazdy egzaminowanie
Wikimedia Commons 9chomik9 CC4.0
Autor Konrad Karpiuk - 16 Listopada 2020

Zmiany w systemie egzaminowania kierowców. Będzie wystarczyć 15 minut, by pożegnać prawo jazdy

Egzaminowanie na prawo jazdy przejdzie szereg istotnych zmian. Ministerstwo Infrastruktury opublikowało projekt zmian w procesie funkcjonowania WORD-ów. W przepisach znalazła się wyjątkowa zła wiadomość dla spóźnialskich.

Spóźnisz się na egzamin na prawo jazdy i oblejesz. Szykuje się zmiana przepisów

Prawo jazdy, jak i formy transportu indywidualnego są w trakcie pandemii znacznie bardziej pożądane niż do tej pory. Z racji na sytuację epidemiologiczną i obostrzenia, spadła efektywność wydawania uprawnień. Jak podaje PAP, w niektórych województwach spadek wyniósł ok. 40 proc. Ponadto w niektórych przypadkach trzeba czekać nawet miesiąc na termin egzaminu.

Najprawdopodobniej w związku z tą sytuacją, resort infrastruktury chce wprowadzić kilka usprawnień systemu. Jedną ze zmian jest zwiększenie liczby egzaminów, jakie może przeprowadzić dziennie pracownik WORD-u. W egzaminy przeprowadzone nie będą się wliczać te, które się nie odbyły, np. wtedy gdy egzaminowany się nie stawi.

Skrócony ma być czas pomiędzy kolejnymi egzaminami na prawo jazdy. Obecnie jeden egzaminator może przeprowadzić maksymalnie jeden egzamin praktyczny w czasie 50 minut, nowy projekt ma skrócić ten czas do 45 minut. Wtedy w ciągu 8 godzin pracy nie biorąc pod uwagę przerw, egzaminator mógłby przeprowadzić teoretycznie nawet 10 egzaminów (wcześniej 9).

Według innego zapisu istnieje możliwość przydzielenia kolejnego egzaminowanego przed upływem 45 minut przewidzianego na egzamin na prawo jazdy kategorii B (75 minut kat. A). Byłoby to możliwe w wypadku "przekroczenia czasu rozpoczęcia egzaminu" o więcej niż 15 minut ze względu na spóźnienie kandydata na kierowcę.

Portal WP Autokult zwraca jednak uwagę na problematyczność w egzekwowaniu tego zapisu. Właściwie nie wiadomo jak egzaminator ma ocenić czy kandydat się spóźni, a nawet jeśli to ile potrwa jego spóźnienie? Można jednak liczyć się z tym, że potencjalny spóźnialski może do egzaminu nie przystąpić.

Lidl powtarza jedną z najpopularniejszych akcji wśród klientów. Za markowe dodatki Polacy byli gotowi na ostrą walkęLidl powtarza jedną z najpopularniejszych akcji wśród klientów. Za markowe dodatki Polacy byli gotowi na ostrą walkęCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Prawo do emerytury jest dla nich przekleństwem. Pożegnają się z pracą, w podobnej sytuacji jest prawie 40 tys. osób
2. Wysokość emerytury arcybiskupa Głódzia może zadziwiać. To jedynie szczątkowa część jego gigantycznego majątku
3. Biedronka chce ponowić ostatni sprzedażowy sukces. Dzisiaj sklepy czeka szturm klientów, czekali na powtórkę

Płaca minimalna 2021 z wyraźną podwyżką. Ale pełnej kwoty wzrostu i tak nie dostanieszPłaca minimalna 2021 z wyraźną podwyżką. Ale pełnej kwoty wzrostu i tak nie dostanieszCzytaj dalej

Zmiany w wymogach do zatrudnienia egzaminatora prowadzącego

Nowelizacja projektu przedstawiona przez resort ma również ułatwić zatrudnianie egzaminatora prowadzącego. Według aktualnych przepisów stanowisko to może zająć egzaminator z przynajmniej 2-letnim doświadczeniem w przeprowadzeniu egzaminów oraz uprawnieniach do egzaminu na prawo jazdy w każdej kategorii. Często jednak występowały problemy ze znalezieniem takiej osoby.

Egzaminator prowadzący to osoba, która nadzoruje pracę pozostałych egzaminatorów oraz wyjaśnia uwagi wnoszone przez egzaminowanych. Dlatego w znowelizowanych przepisach ośrodki będą miały możliwość na maksymalnie pół roku zatrudnić egzaminatora, który nie ma 2-letniego doświadczenia w przeprowadzeniu egzaminów.

Jak zauważa portal WP Autokult, egzaminator o mniejszym doświadczeniu może gorzej poradzić sobie z zadaniem, choćby w przypadku gdy egzaminowany wnosi skargi na przebieg egzaminu. Warto jednak zaznaczyć, że kandydat na kierowcę może złożyć skargę na przebieg egzaminu i złożyć odwołanie do wojewody.

Potencjalne, negatywne skutki regulacji

Choć nie podano oficjalnego uzasadnienia, najbardziej prawdopodobnym jest pandemia koronawirusa i chęć zwiększenia efektywności WORD-ów. Jednak portal WP Autokult wskazuje, że przyśpieszenie procedury może okazać się w dłuższej perspektywie szkodliwe.

Powodem jest dosyć niska kultura jazdy w Polsce, której raczej nie poprawi przyśpieszenie procedury. Ponadto od kilku lat zamrożony jest projekt zmian w systemie szkolenia kierowców. Warto jednak zadać sobie pytanie, czy naprawdę problem z kulturą jazdy wynika z działania systemu egzaminacyjnego?

Księża na emeryturze zyskają podwójnie. Zwykli emeryci nie mają co liczyć na podobne pieniądzeKsięża na emeryturze zyskają podwójnie. Zwykli emeryci nie mają co liczyć na podobne pieniądzeCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jasnowidz Jackowski aż nie mógł uwierzyć w to co się dzieje. Już się zaczęło, ponura wizja Warszawy podczas najnowszej przepowiedni
  2. 46-letni mężczyzna wracał z grzybobrania. Umierał w męczarniach
  3. Tysiące Polaków ma go w swoich domach i traktuje za normę. Ale już niedługo będzie czekała ich surowa kara
  4. Kasa fiskalna może być niedługo dla ciebie całkowicie zbędna. Wielkie zmiany w ewidencji
  5. Czas masz tylko do końca listopada. Potem 300 zł przepadnie na dobre
  6. Gdy dowiedzieliśmy się, kto jest rodziną Jana Tomaszewskiego, złapaliśmy się za głowy. To wielka gwiazda telewizji
  7. Połącz ocet jabłkowy z chrzanem, imbirem i kilkoma innymi składnikami. Otrzymasz naturalny antybiotyk o silnym działaniu
Rachunek za prąd większy niemal o 12 proc., owoce 10 proc. droższe. Ceny wystrzeliłyRachunek za prąd większy niemal o 12 proc., owoce 10 proc. droższe. Ceny wystrzeliłyCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News