BiznesINFO.pl Finanse Prawo do wcześniejszej emerytury dla większej grupy osób. Wiemy, kto skorzysta
BiznesInfo

Prawo do wcześniejszej emerytury dla większej grupy osób. Wiemy, kto skorzysta

18 sierpnia 2023
Autor tekstu: Ada Rymaszewska

Duże zmiany w systemie dotyczącym przyznawania emerytur pomostowych. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację, która znosi wygasający charakter tego typu świadczeń. Oznacza to, że z “pomostówek” skorzystać będzie teraz mogło więcej osób niż dotychczas. Kto dokładnie?

Prezydent podpisał nowelizację dotyczącą emerytur pomostowych

Po tym, jak Prawo i Sprawiedliwość cofnęło reformę rządu PO-PSL i obniżyło podwyższony wiek emerytalny, większość Polek ma prawo do przejścia na wyczekiwaną emeryturę w wieku 60 lat, zaś znaczna część Polaków - po ukończeniu 65. roku życia.

Istnieje jednak pewna grupa pracowników, którzy prawo do wycofania się z zawodowego życia i pobierania pieniędzy z ZUS zyskują nawet 5 lat wcześniej , w ramach tzw. emerytur pomostowych.

Ostatnio było o nich wyjątkowo głośno za sprawą nowelizacji, którą w środę podpisał prezydent Andrzej Duda, a która to zniosła wygasający charakter “pomostówek”. W konsekwencji, nie tylko osoby wykonujące pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przed 1 stycznia 1999 r. będą mogły skorzystać z tego typu świadczeń.

1125 zł bez składania żadnego wniosku. Jeszcze w tym roku skorzystają setki tysięcy osób

ZUS podaje oficjalne liczby i szacunki

Jak podaje oficjalnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w czerwcu br. w Polsce było 40,8 tys. osób pobierających emerytury pomostowe . Instytucja szacuje jednak, że po uchyleniu przepisu o ich wygasaniu, w przyszłym roku dołączy do nich 7,3 tys. beneficjentów, w 2029 roku - 4 tysiące, a w 2033 roku - 4,8 tysięcy.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wskazuje jednocześnie, że emerytury pomostowe mają charakter przejściowy i są pomostem między świadczeniem nabytym przed osiągnięciem wieku emerytalnego, a prawem do świadczenia przyznawanego na ogólnych zasadach systemu powszechnego.

Kto może otrzymać "pomostówkę"?

Czym są prace w szczególnych warunkach? To wszelkie prace związane z czynnikami ryzyka, mogącymi z dużym prawdopodobieństwem spowodować trwałe uszkodzenie zdrowia, a także prace wykonywane w szczególnych warunkach zależnych od sił natury lub procesów technologicznych, które mimo środków profilaktycznych stawiają przed pracownikami wymagania przekraczające ich możliwości, ograniczone w wyniku starzenia się.

Są to np. prace bezpośrednio przy obsłudze wielkich pieców odlewniczych, obsłudze dźwignic bezpośrednio przy wytapianiu surówki czy stopów żelaza, prace na morskich platformach wiertnicznych lub wewnątrz cystern i zbiorników o bardzo małej kubaturze po substancjach niebezpiecznych.

Prace o szczególnym charakterze to natomiast prace wymagające od nas szczególnej odpowiedzialności i sprawności psychofizycznej, których możliwość wykonywania zmniejsza się przed osiągnięciem wieku emerytalnego na skutek pogorszenia sprawności psychofizycznej.

Od 1 września wielkie zmiany dla wielu emerytów. ZUS podał nowe kwoty
Obserwuj nas w
autor
Ada Rymaszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl, gościnnie piszę dla BiznesINFO. Rocznik '96, od zawsze mieszkanka Warszawy, choć urodzona w nie tak dalekim Sokołowie Podlaskim. Absolwentka XXXIII L.O. im. Mikołaja Kopernika oraz dziennikarstwa UW, wciąż przed obroną dyplomu magistra politologii. Uwielbiam obserwować i pisać o tym, co dookoła mnie. Interesują mnie zwłaszcza sprawy społeczne i polityka. Swoją pracę cenię za to, że codziennie przynosi coś nowego i cały czas stawia przede mną nowe wyzwania. W wolnym czasie szukam ciszy i spokoju, najchętniej poza miastem.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie