BiznesINFO.pl
Pracujesz na emeryturze? Uważaj, by nie stracić świadczenia

eastnews/Zofia Bazak i Marek Bazak

Niewielu pamięta, że od września są nowe limity dla emerytów. Jeśli przekroczysz, zabiorą całe świadczenie

20 Października 2020

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Dorabianie do emerytury to w Polsce standard. Świadczenia są wciąż na tyle niskie, że wielu seniorów nie jest w stanie wyżyć jedynie z tego co przyniesie listonosz bądź wpłynie na konto. Część pracujących na emeryturze musi jednak pamiętać, że od września

Pracujesz na emeryturze? Uważaj, by nie stracić świadczenia

Praca na emeryturze to dla wielu polskich seniorów codzienność, gdyż świadczenie są wciąż na tyle niskie (emerytura minimalna to obecnie 1200 zł brutto), że tylko nieliczni są w stanie wyżyć z tego co przyniesie listonosz bądź wpłynie na konto z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Część osób dorabiających do emerytury musi jednak pamiętać, że od września tego roku obowiązują nowe limity przychodów, których przekroczenie wiązać się będzie z niepożądanymi konsekwencjami w postaci obcięcia bądź nawet zawieszenia wypłaty świadczenia. Dotyczy to osób, które przeszły na emeryturę, choć jeszcze nie osiągnęły wieku emerytalnego. 

- Do emerytur i rent można dorabiać, trzeba jednak pamiętać o tym, że istnieją limity przychodów. Ich przekroczenie może spowodować, że ZUS zmniejszy lub zawiesi wypłatę świadczenia. Nie dotyczy to jednak wszystkich świadczeniobiorców. O limitach muszą pamiętać tzw. wcześniejsi emeryci, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn), oraz renciści – wyjaśnia cytowany przez Polską Agencję Prasową rzecznik ZU Paweł Żebrowski.

Emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny, mogą dorabiać bez ograniczeń. Dotyczy to również części rencistów, a konkretnie osoby pobierające m.in. renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową. 

1. Kultowa dziennikarka przed śmiercią ujawniła kulisy pracy Elżbiety Jaworowicz. Jak znalazła się w TVP?2. (https://wtv.pl/ryszard-kotys-211020-ws-swiat-wedlug-kiepskich "Nie tylko Dariusz Gnatkowski. Inna gwiazda "Świata Według Kiepskich" także przeżywa osobisty dramat")3. Godziny dla seniorów dla dużo młodszych niż poprzednio. Polacy zapominają o ważnej zmianie

Ile nie wolno zarobić?

Jakie dokładnie limity obowiązują od września tego roku? By nie narazić się na ryzyko obcięcia świadczenia, uzyskany przychód nie może być większy niż 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w Polsce, czyli 3517, 20 zł. 

Kiedy należy liczyć się z zawieszeniem wypłaty renty lub emerytury? Dzieje się tak w sytuacji, gdy seniorzy osiągają przychód 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Obecnie jest to 6531 zł.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), które przywołuje portal Strefabiznesu.pl wynika, że w drugim kwartale tego roku aktywnych zawodowo było 16,8 mln osób, z czego nieco ponad 8 proc. to seniorzy w wieku emerytalnym, co oznacza, że ok. 1,4 mln Polaków w wieku emerytalnym pozostaje aktywnych zawodowo. 

Portal powołując się na agencję zatrudnienia Personnel Service zdradza, że na najwyższe stawki godzinowe mogą liczyć tzw. złote rączki pomagające w drobnych pracach remontowych oraz opiekuni i opiekunki do dzieci.

Gorzej wiedzie się osobom zatrudnionym w gastronomii. W związku z sytuacją epidemiczną w kraju agencja apeluje do osób starszych, by nie podejmowały obecnie pracy na stanowiskach wymagających kontaktu z dużą ilością ludzi jak np. kierowca, kolporter ulotek czy pracownik hotelu i zamiast tego wybrały np. pracę w ochronie czy call center.

Radosław Święcki

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >