BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Coraz więcej osób traci pracę. W niektórych zawodach wciąż jednak można liczyć na zatrudnienie

7 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Pracy nie ma przez koronawirusa? Nic bardziej mylnego. Przedstawiamy listę zawodów na które istnieje obecnie największe zapotrzebowanie.

Gdzie jest praca?

O tym jak pandemia koronawirusa pogorszy sytuację na rynku pracy słyszymy niemal każdego dnia. Mniej natomiast mówi się o branżach, które mimo obecnej sytuacji wciąż potrzebują nowych pracowników.

Serwis Bankier.pl przeanalizował liczbę ofert pracy, które zostały skierowane do urzędu pracy. Z danych opublikowanych przez portal wynika, że najbardziej poszukiwani na rynku pracy są obecnie sprzedawcy. Liczba ofert pracy na to stanowisko to 1030, zaś liczba miejsc pracy to 1642.

Dalsze miejsca zajęli operatorzy maszyn (liczba ofert pracy – 889, liczba miejsc pracy – 3380), monterzy (liczba ofert pracy – 643, liczba miejsc pracy 1854) i kierowcy (liczba ofert pracy – 575, liczba miejsc pracy – 1031).

Warto zwrócić uwagę, że biorąc pod uwagę obecną sytuację całkiem sporo ofert pojawia się w zawodach, które bez wątpienia ucierpiały na wprowadzonych blisko miesiąc temu obostrzeniach. Przykładowo liczba ofert pracy skierowanych do fryzjerów to 180 (liczba miejsc pracy -222). Niemal tyle samo ofert skierowano do kelnerów – 181 (liczba miejsc pracy – 319).

Jakie branże mają się dobrze?

Według ekspertów Personnel Service branże, które mają się dobrze w dobie koronawirusa to przede wszystkim przemysł spożywczy, logistyka, e-commerce i branże nowych technologii. Jeśli gdzieś należy się obecnie spodziewać wzrostu zatrudnienia, to właśnie w tych branżach. Zagadką pozostaje budownictwo. 

– Na razie nie widać ani spadku liczby budów, ani zmniejszenia wymiaru pracy dla pracowników budowlanych. Przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności istnieje szansa, że inwestycje zostaną zakończone na czas. Nie wiadomo jednak jaka będzie przyszłość tego sektora. Na razie nie ma decyzji co do nowych inwestycji, co oznacza, że już za pół roku czy rok możemy spodziewać się spadku zatrudnienia, jeżeli nie będzie nowych inwestycji – komentuje dla Bankier.pl Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service i ekspert ds. rynku pracy.

Podobne artykuły

Urlop wyznaczy pracodawca

Praca

Pracowniku, weszły ważne zmiany w urlopach. Nie będziesz miał teraz wiele do powiedzenia

Czytaj więcej >
Biedronka przygotowała promocje na nowy tydzień

Praca

Biedronka już od jutra z szalonym prezentem dla klientów. Wielki ukłon dla fanów słodkości

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 12.05.2020. n/z Napis koronawirus Covid-19 na tle pieniedzy.

Praca

Branża umiera przez pandemię, a państwo dalej ich nie dostrzega. W efekcie wszyscy tracą ogromne pieniądze

Czytaj więcej >
Szef ma prawo przerwać nasz urlop

Praca

Jesteś na urlopie? Mamy złe wieści, twój pracodawca ma prawo go przerwać

Czytaj więcej >
Za uchylanie się od płacenia abonamentu grożą dotkliwe kary

Praca

Kontrolerzy rozeszli się po kraju, do ciebie też mogą zapukać. Kara to aż 681 zł

Czytaj więcej >
Praca tylko 4 dni? Skrócony wymiar czasu pracy

Praca

4-dniowy tydzień pracy uratuje gospodarkę? Niezwykły plan rządzących.

Czytaj więcej >