Pozwów z powodu obostrzeń zacznie wkrótce przybywać?
biznesinfo.pl
Autor Radosław Święcki - 14 Maja 2020

Do sądu wpłynął zaskakujący pozew przeciw Skarbowi Państwa. To jednak może być dopiero początek

Mamy pierwszy pozew z powodu koronawirusa, a ściślej restrykcji, które zostały wprowadzone przez rządzących wskutek pandemii. Złożył go przeciwko Skarbowi Państwa właściciel siłowni, którego biznes wskutek ograniczeń poniósł ogromne straty. W jego ślady – jak przewidują prawnicy – pójdą za chwilę kolejni przedsiębiorcy.

Pozew za straty

Pozew przeciwko Skarbowi Państwa złożył pan Radosław Jarmula, właściciel małej sieci słowni OTF, należących do amerykańskiej franczyzy. Powód? Straty spowodowane wprowadzonymi dwa miesiące temu przez rząd obostrzeniami, zgodnie z którymi musiał zamknąć swój biznes.

Przedsiębiorca – jak podaje Money.pl – szacuje swoje straty na prawie 275 tys. zł. Do tego dochodzi kwota, jaką pan Radosław mógł zarobić, gdyby siłownie pozostały otwarte – ok. 185 tys. zł. W sumie jest to zatem kwota sięgająca blisko pół miliona złotych i właśnie takiego odszkodowania domaga się od państwa Jarmula.

Pozew trafił na początku tego tygodnia do Sądu Okręgowego w Warszawie. Sprawą zajmuje się kancelaria Cieslewicz i Partnerzy z Sopotu. W piśmie mecenasi powołują się na przepisy w konstytucji i ustawie, które reguluje ogłaszanie stanu klęski żywiołowej.

- Naszym celem nie jest walka z państwem. Natomiast, gdyby stan klęski żywiołowej został wprowadzony, sytuacja, w szczególności w zakresie procedur, byłaby dla przedsiębiorców bardzo jasna. Zaniechanie wprowadzenia jednego ze stanów nadzwyczajnych wprowadza chaos we wszystkich dziedzinach życia obywateli. Zależy nam jedynie na tym, aby nasz klient mógł skorzystać z narzędzi, które daje mu obowiązujący porządek prawny – mówi w rozmowie z Money.pl mecenas Nicholas Cieslewicz.

Najlepsze i najgorsze polskie miasta dla kierowców. Wyniki potwierdzają twoje doświadczenia?Najlepsze i najgorsze polskie miasta dla kierowców. Wyniki potwierdzają twoje doświadczenia?Czytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Kidawa-Błońska wycofuje kandydaturę z wyborów prezydenckich. Co się stało?

Ustawa o stanie klęski żywiołowej zakłada, że "każdemu, kto poniósł stratę majątkową w następstwie ograniczenia wolności i praw człowieka i obywatela w czasie stanu nadzwyczajnego, służy roszczenie o odszkodowanie". W ocenie komentatorów, właśnie konieczność wypłacenia potencjalnych odszkodowań powstrzymuje rząd przed wprowadzenie stanu klęski żywiołowej, o który przez ostatnie tygodnie apelowano chociażby w kontekście przełożenia wyborów prezydenckich.

Ile zarabia pierwsza dama Agata Duda? Odpowiedź nie pozostawi nikogo obojętnymIle zarabia pierwsza dama Agata Duda? Odpowiedź nie pozostawi nikogo obojętnymCzytaj dalej

To dopiero początek pozwów?

Prawnicy w rozmowie z portalem przyznają, że sprawa pana Radosława jest precedensowa i nie ma w tym zakresie linii orzeczniczej, która będzie się dopiero kształtować m.in. na podstawie tego postępowania. Prawnicy podkreślają, że na Sądzie Okręgowym spoczywa teraz ogromna odpowiedzialność, bowiem ich decyzja w tej sprawie będzie podstawą dla kolejnych tego typu rozstrzygnięć. A takich – w ocenie prawników – będzie przybywać.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Rząd właśnie opublikował projekt zniesienia kolejnych obostrzeń. Co się zmieni?
  2. Wszyscy trzymali kckiuki za małego Kubusia. Niestety dotarły do nas najgorsze wieści
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Zmiany w przemieszczaniu po Polsce już 22 maja. Podano szczegóły
Nie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećNie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News