BiznesINFO.pl

Letrek, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Pomidory osiągają horrendalne ceny. Nawet 30 zł zapłacisz za kilogram

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile kosztują pomidory

  • Skąd tak wysokie ceny warzyw

  • Kiedy pomidory będą tańsze

Pomidory za 30 zł? To wcale nie pomyłka

Pomidory biją rekordy cenowe na polskich targowiskach i w warzywniakach. Uwielbiane przez Polaków warzywo, nazywane przez Chorwatów i Serbów paradajz (od słowa raj) staje się prawdziwym przysmakiem bogów, ponieważ jego ceny sięgają nawet 25, a w niektórych miejscach 30 zł.

Za rajskie warzywo trzeba zapłacić sporo także w sklepach ze zdrową żywnością, alarmuje portal money.pl. Tam za odmianę “malinową” trzeba zapłacić 24 zł.

Anna Kaszewiak z warszawskich Broniszy tłumaczyła w rozmowie z portalem money.pl, że pomidory można oczywiście kupić taniej w dyskontach, jednak głównie na promocjach, na które największe sklepy mogą sobie pozwolić. Lokalni sprzedawcy muszą jednak dostosowywać swoje ceny do rynku.

Za ceny odpowiada pogoda

Za wzrost cen pomidorów odpowiedzialne są niskie temperatury, które wiążą się z większymi kosztami. Produkcja warzyw pod folią wymaga przede wszystkim dogrzewania i naświetlania.

- Na cenę pomidorów o tej porze roku duży wpływ mają warunki pogodowe - potwierdziła Kaszewiak w rozmowie z portalem. - Przy niskich temperaturach większe jest zużycie materiałów grzewczych - wyjaśniła.

Polskie pomidory malinowe są szczególnie kapryśne, jeśli chodzi o warunki, dlatego też ich cena jest wyższa. 

- Jeżeli chodzi o pomidory krajowe, to w notowaniach cenowych mamy tylko pomidory malinowe spod osłon - zaznaczyła Kaszewiak.

Money zapytało więc o średnie ceny pomidorów. Okazuje się, że ceny pomidorów malinowych wahają się od 18 do 20 zł, cena w dużym stopniu uzależniona jest od klasy i jakości warzywa. Miesiąc temu za pomidory trzeba było zapłacić od 17 do 20 zł.

Z importu taniej

Wiosną jak zwykle na rynkach dominują warzywa z importu. Fani polskich pomidorów będą musieli albo poczekać trochę dłużej, albo po prostu kupić ulubione pomidory w wyższej cenie.

- Wiosna to taka pora roku, w której w ofercie handlowców dominują warzywa z importu. Z uwagi na warunki klimatyczne i ekonomiczne nie wszystkie gatunki są aktualnie uprawiane przez polskich ogrodników -  wyjaśniła przedstawicielka Broniszy.

Zagraniczne pomidory są zdecydowanie tańsze niż te z Polski. Ceny wahają się od 5,5 zł do 11 zł za kilogram. W lutym ceny kształtowały się na poziomie od 3,50 do 12 zł.

Tagi:

ceny warzywCeny

Podobne artykuły

Handel

Popularna sieć fast foodów wkracza do Polski. Wiadomo, kiedy pojawią się pierwsze lokale
Czytaj więcej >

Handel

Branża wędliniarska chce, by UOKiK skontrolował ceny mięsa. Zdaniem rzeźników są one zbyt niskie
Czytaj więcej >

Handel

Uprawa marihuany medycznej w Polsce. Jak wygląda sytuacja rok po podpisie prezydenta Andrzeja Dudy
Czytaj więcej >

Handel

Znane centrum handlowe we Wrocławiu zostanie zamknięte. Zarząd tłumaczy dlaczego
Czytaj więcej >

Handel

Poczta Polska ma nowego konkurenta. Wyzwanie rzucił rodzimy gigant technologiczny
Czytaj więcej >

Handel

Polacy stanowczo o nowych ubraniach: Są wykonywane z coraz gorszych i tańszych materiałów
Czytaj więcej >
Wiktoria Pękalak

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]