BiznesINFO.pl
Marek Bazak/EAST NEWS

Marek Bazak/EAST NEWS

Policja jeszcze bardziej obecna na ulicach w majówkę. Jest oficjalny komunikat

30 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Policja zapowiada intensywne kontrole w trakcie majówki. W ten sposób funkcjonariusze chcą zadbać o bezpieczeństwo w związku ze wzmożonym ruchem na drogach i wodach. Poza tym będą sprawdzali, czy obywatele przestrzegają pandemicznych nakazów i zakazów.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie działania na ten weekend zaplanowała policja

  • Do kogo apeluje o szczególną ostrożność

  • Jak o bezpieczeństwo urlopowiczów zadbają funkcjonariusze z Warmii i Mazur

Policja na straży prawa i bezpieczeństwa. Wzmożone kontrole w trakcie majówki

Policja w dobie pandemii ma ręce pełne roboty. Nie inaczej będzie w trakcie nadchodzącej majówki. Z uwagi na spodziewany, wzmożony ruch na polskich drogach policja wydała specjalny komunikat. - W trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu na drogach pojawi się więcej policyjnych patroli - oznajmił kom. Robert Opas, przedstawiciel Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

W czasie majówki na ulicach pojawią się funkcjonariusze ze specjalnych grup SPEED. Na co policja będzie zwracała szczególną uwagę? Przede wszystkim na przestrzeganie limitów prędkości i odpowiedniego zachowania względem innych uczestników ruchu drogowego.

Policja będzie również sprawdzała stan trzeźwości, aby wyeliminować z ruchu kierujących pod wpływem alkoholu. - Policjanci zwracać będą również uwagę na korzystanie przez użytkowników pojazdów z pasów bezpieczeństwa, a także właściwe przewożenie dzieci w pojazdach - zapewnił kom. Opas.

Polsat News donosi, że policja wystosowała szczególny apel o ostrożność względem motocyklistów, których na polskich drogach jest coraz więcej. Kierujący jednośladami są zazwyczaj mniej widoczni na drogach, co stwarza dodatkowe zagrożenie. - Zdarzenia, w których uczestniczą motocykliści często pociągają za sobą poważne skutki - tłumaczył funkcjonariusz z KGP.

Policja prosi o ostrożność również samych motocyklistów. W czasie wzmożonego ruchu drogowego nie mogą zapominać o dostosowywaniu prędkości do warunków i wyraźnym sygnalizowaniu manewrów. Warto założyć elementy odblaskowe, aby poprawić swoją widoczność i zmniejszyć ryzyko wypadku.

W 2020 r. na polskich drogach doszło do 185 wypadków (w 2019 r. - 252). Zginęło łącznie 26 osób (w 2019 r. - 21). W wyniku zdarzeń drogowych rannych zostało 208 osób (w 2019 r. - 297). Mimo że liczba wypadków z roku na rok maleje, to wszyscy uczestnicy ruchu drogowego muszą zachować czujność w czasie majówki.

Ogromnym wyzwaniem dla policji pozostają przede wszystkim nietrzeźwi kierujący. Kom. Opas zdradził, że w ubiegłym roku policja wyeliminowała z ruchu łącznie 1111 osób (w 2019 r. – 1207), które prowadziły pojazdy pod wpływem niedozwolonych substancji.

Policja na tropie osób łamiących pandemiczne obostrzenia

Policja przypomina, że stan epidemii nadal obowiązuje, co oznacza, że należy przestrzegać dodatkowych nakazów i zakazów wdrożonych przez rząd. Perspektywa złagodzenia obostrzeń tuż po majówce nie może uśpić naszej czujności, dlatego też policja zamierza sprawdzać, czy obywatele zakrywają nos i usta.

Aktualnie obowiązujące obostrzenia wskazują, że maseczki należy nosić zarówno na świeżym powietrzu, jak i przestrzeniach zamkniętych. Policja przywiązuje szczególną wagę do respektowania tego nakazu w środkach transportu zbiorowego.

- Będziemy również kontrolować kierujących i sprawdzać stan techniczny pojazdów, a w związku ze stanem epidemii zwracać również uwagę na przepisy sanitarne - zaznaczył insp. Mariusz Ciarka, rzecznik Komendanta Głównego Policji. Warto pamiętać, że w trakcie kontroli policyjnej należy mieć zasłonięte usta i nos. Funkcjonariusz może poprosić kierowcę o zdjęcie okrycia jedynie w celu identyfikacji tożsamości.

Policja zadba o bezpieczeństwo urlopowiczów

Na dodatkowe wsparcie mundurowych będą mogły liczyć osoby, które na majówkę wybiorą się na Mazury. Portal eska.pl donosi, że służbę na wodzie i terenach przywodnych będzie pełniło w sumie 56 funkcjonariuszy.

Policja ma do dyspozycji 32 łodzie motorowe, a na brzegu będą czekały radiowozy ze specjalistycznym sprzętem. Wodniacy są przeszkoleni w kontekście udzielania pierwszej pomocy i posiadają uprawnienia ratowników wodnych. Dzięki temu będą w stanie szybko zareagować.

Jednak wodna policja zamierza także kontrolować. - Policyjni wodniacy sprawdzać będą, czy osoby wypoczywające na wodzie respektują przepisy dotyczące stanu trzeźwości oraz czy posiadają stosowne uprawnienia do kierowania łodziami - przekazała policja. Gdzie można spodziewać się dodatkowych patroli? Policyjne motorówki wypłyną na jeziora: Bełdany, Czos, Dargin, Dobskie, Łabap, Mamry, Mikołajskie, Ryńskie, Stręgiel, Sztynorckie, Święcajty, Tałty i Wągiel.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
MAREK KUDELSKI/AGENCJA SE/East News

Polska i świat

Obsesja bursztynu. Polacy tłumnie szukają go przy przekopie Mierzei Wiślanej

Czytaj więcej >