Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Podwyżka cen drewna. Efekt? Droższy papier toaletowy
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 09.05.2021 02:00

Podwyżka cen drewna. Efekt? Droższy papier toaletowy

Fot. Jakub Kaminski/East News, Warszawa, 11.03.2020. Zakupy w sklepie spozywczym. Wiele osob w obawie przed panika i samym koronawirusem zdecydowalo sie zrobic zapasy.
Jakub Kaminski / EAST NEWS

Ceny papieru toaletowego poszły mocno w górę. Winne podwyżkom są skoki ceny pulpy celulozowej, które z kolei są mocno skorelowane z ceną drewna. Do tego dochodzi jeszcze kilka innych czynników. Nie bez znaczenia pozostaje rola Chin.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego ceny papieru toaletowego poszły w górę

  • Skąd takie podwyżki

  • Jaką rolę odegrały Chiny

Ceny papieru toaletowego w górę

Brian McClay, cytowany przez CNN analityk branży celulozowej, na którego wypowiedź powołuje się portal money.pl, przyznał, że do tej pory nie widział tak wielkich miesięcznych podwyżek cen.

Jak podaje portal ceny pulpy celulozowej wzrosły z 606 dolarów za tonę metryczną do 907 dolarów od września do kwietnia.

Za wzrost cen odpowiedzialne jest kilka czynników, przede wszystkim ożywienie gospodarcze w Chinach, które skupują najwięcej celulozy na świecie. Winne są również opóźnienia w dostawach na każdym zakątku Ziemi.

Większość celulozy z Brazylii

Jak podaje portal, mniej więcej 70 proc. masy celulozowej, która skupowana jest przez amerykańskich producentów, pochodzi z Brazylii, reszta - 30 proc. z Kanady.

Na lawinowo rosnące ceny uwagę zwróciło w czwartek Consumer Brands Association - stowarzyszenie, które skupia producentów towarów konsumpcyjnych.

CNN poinformowało też, że masa celulozowa jest niejedynym przykładem braku surowców, z którym mierzą się w tej chwili Stany Zjednoczone, które po kryzysie i przestojach w dostawach odzyskują teraz pełnię sił.

Oprócz celulozy trudno dostać również drewno, stal, a także chipy komputerowe. Dla przeciętnego obywatela najważniejsze jest to, że problem na rynku celulozy winduje ceny papieru toaletowego. A ważności tego artykułu codziennej potrzeby obywatelom zachodniej cywilizacji nie trzeba chyba rozlegle tłumaczyć.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]