BiznesINFO.pl
Fot. Jakub Kaminski/East News, Warszawa, 11.03.2020. Zakupy w sklepie spozywczym. Wiele osob w obawie przed panika i samym koronawirusem zdecydowalo sie zrobic zapasy.

Jakub Kaminski / EAST NEWS

Podwyżka cen drewna. Efekt? Droższy papier toaletowy

9 Maja 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Udostępnij:

Ceny papieru toaletowego poszły mocno w górę. Winne podwyżkom są skoki ceny pulpy celulozowej, które z kolei są mocno skorelowane z ceną drewna. Do tego dochodzi jeszcze kilka innych czynników. Nie bez znaczenia pozostaje rola Chin.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego ceny papieru toaletowego poszły w górę

  • Skąd takie podwyżki

  • Jaką rolę odegrały Chiny

Ceny papieru toaletowego w górę

Brian McClay, cytowany przez CNN analityk branży celulozowej, na którego wypowiedź powołuje się portal money.pl, przyznał, że do tej pory nie widział tak wielkich miesięcznych podwyżek cen.

Jak podaje portal ceny pulpy celulozowej wzrosły z 606 dolarów za tonę metryczną do 907 dolarów od września do kwietnia.

Za wzrost cen odpowiedzialne jest kilka czynników, przede wszystkim ożywienie gospodarcze w Chinach, które skupują najwięcej celulozy na świecie. Winne są również opóźnienia w dostawach na każdym zakątku Ziemi.

Większość celulozy z Brazylii

Jak podaje portal, mniej więcej 70 proc. masy celulozowej, która skupowana jest przez amerykańskich producentów, pochodzi z Brazylii, reszta - 30 proc. z Kanady.

Na lawinowo rosnące ceny uwagę zwróciło w czwartek Consumer Brands Association - stowarzyszenie, które skupia producentów towarów konsumpcyjnych.

CNN poinformowało też, że masa celulozowa jest niejedynym przykładem braku surowców, z którym mierzą się w tej chwili Stany Zjednoczone, które po kryzysie i przestojach w dostawach odzyskują teraz pełnię sił.

Oprócz celulozy trudno dostać również drewno, stal, a także chipy komputerowe. Dla przeciętnego obywatela najważniejsze jest to, że problem na rynku celulozy winduje ceny papieru toaletowego. A ważności tego artykułu codziennej potrzeby obywatelom zachodniej cywilizacji nie trzeba chyba rozlegle tłumaczyć.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Handel

Mecz z Hiszpanią i specjalną akcją w Lidlu. Sieciówka 4 piwa daje za darmo

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Handel

Ceny warzyw znów zaskakują. Tym razem tanie jak nigdy

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Handel

Warzywa tak drogie chyba jeszcze nie były. Przez zimną wiosnę płacimy krocie

Czytaj więcej >
Biedronka przyznała podwyżki pracownikom

Handel

Biedronka - zarobki 2021. Pensje poszły w górę i to na wielu szczeblach

Czytaj więcej >
Zinu

Handel

Ofensywa Zinu. Otwarto drugi bezobsługowy sklep firmy, ma mieć koncesję na alkohol

Czytaj więcej >
Cała Polska odwiedzała Złote Tarasy, teraz robią to nieliczni

Handel

Dramat Złotych Tarasów. Ludzie przestali odwiedzać niegdyś najpopularniejszą galerię handlową Warszawy

Czytaj więcej >