Podatki PIT i CIT z nowymi limitami. Przedsiębiorcy mogą sporo zaoszczędzić
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 3 Stycznia 2020

Zaoszczędzisz na podatku całkiem sporo. Od 2020 r. weszły nowe przepisy

Podatki PIT i CIT będą kosztować mniej w 2020 roku. Wraz z początkiem stycznia weszły w życie nowe przepisy, dzięki którym limit przychodów określający status małego podatnika w PIT i CIT został podniesiony z 1,2 mln euro do 2 mln euro - informuje “Dziennik Gazeta Prawna”.

Podatki PIT i CIT z nowym limitami

W 2020 roku za małą dla celów podatku dochodowego jest uznawana osoba płacąca podatki, której przychody za 2019 rok nie były wyższe niż 8 747 000 zł (po przeliczeniu 2 mln euro po kursie 1 października 2019 r. i zaokrągleniu do 1 tys. zł). Takim osobom przysługuje prawo do jednorazowej amortyzacji środków trwałych do kwoty 50 tys. euro rocznie. Dla rozliczeń w tym roku będzie to ograniczenie w wysokości 219 tys. zł - pisze “DGP”.

9-proc. stawka CIT

Jak podaje gazeta, status małego podatnika jest istotny także w zastosowaniu 9-proc. stawki CIT. Jednak to tylko jeden z koniecznych warunków do wykorzystania tego przywileju. Aby mieć możliwość skorzystania z 9-proc. stawki, mały podatnik musi spełniać również inny warunek. Jego bieżące przychody, uzyskane w tym roku nie mogą być wyższe niż 1,2 mln euro.

Ale to nie wszystko, limity różnią się od siebie pod jeszcze jednym względem. “Przy ustalaniu statusu małego podatnika bierze się pod uwagę przychody z poprzedniego roku wraz z należnym VAT. Natomiast limit przychodów bieżących jest limitem netto, czyli bez podatku od towarów i usług” - pisze “DGP”.

Gazeta przypomina, że limit, który decyduje o statusie małego podatnika został podniesiony z 1,2 mln euro do 2 mln euro tylko dla celów na podatki PIT i CIT.

VAT bez zmian

Natomiast limit VAT nie uległ zmianie i nadal wynosi 1,2 mln euro. Tym samym dla celów VAT w 2020 roku status małego podatnika przysługuje przedsiębiorcy, którego sprzedaż w 2019 roku nie będzie większa niż 5 248 000 zł - pisze “DGP”.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News