Płaca minimalna rośnie, ale co z budżetówką
pixabay.com
Autor Przemysław Terlecki - 10 Września 2019

Płaca minimalna wzrośnie do 2600 zł. Wątpliwa sytuacja budżetówki

Płaca minimalna w 2020 roku ma wzrosnąć do poziomu 2600 złotych. Jednakże nie dla wszystkich jest to takie oczywiste. Sprawę poruszyło ZNP. Sytuacja w budżetówce od lat bowiem jest bez zmian.

Płaca minimalna na poziomie 2600 złotych to odważna propozycja Prawa i Sprawiedliwości, która niewątpliwie podytkowana jest przedwyborczą gorączką i walką o głosy. 2600 złotych oznacza na rękę 1878 złotych w przypadku umowy o pracę. Co jednak z nauczycielami? W ich sprawie głos zabrał Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Obecnie bowiem sytuacja w oświacie wciąż jest niełatwa. Dlatego też ZNP na Twitterze zwrócił się do Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jak zwrócił uwagę Związek płaca nauczyciela stażysty wynosi 2450 złotych brutto, co daje 1774 złote na rękę w przypadku umowy o pracę. Czy ich pensje również wzrosną? Jeśli tak, to co z innymi pensjami nauczycielskimi? Przypomnijmy, że prócz stażystów są jeszcze inne stopnie nauczycielskiego wtajemniczenia - kontraktowy, mianowany oraz dyplomowany.

- Płaca minimalna 2600 zł? Dzisiaj płaca nauczyciela stażysty to 2450 zł brutto. @MEN_GOV_PL kto będzie pracował w szkołach i przedszkolach?! - napisało na Twitterze ZNP.

Nie przechodź z dzieckiem przez ścieżkę rowerową. Czeka na Ciebie 5 tys. zł mandatuNie przechodź z dzieckiem przez ścieżkę rowerową. Czeka na Ciebie 5 tys. zł mandatuCzytaj dalej

Płaca minimalna w 2020 roku 2600 zł, ale nauczyciele wciąż nie mają pewności

Z pewnością podniesienie pensji minimalnej byłoby dobrą wiadomością dla nauczycieli. Jednak zdaniem polskiego ekonomisty i statystyka, Bohdana Wyżnikiewicza, takiego obciążenia budżetówka może nie wytrzymać. Jak przekonuje, galopujący poziom, jaki osiągnęła płaca minimalna, może spowodować rozkwit szarej strefy.

- Spowoduje to powrót do szarej strefy i wypłatę wynagrodzeń "pod stołem". Ale żeby mieć co wypłacać, trzeba będzie jakoś zdobyć te pieniądze, choćby świadcząc usługi bez wystawiania faktur. Nie muszą mówić, że na takiej działalności straci budżet państwa i wzrośnie bezrobocie - mówi Bohdan Wyżnikiewicz.

Jesteś klientem Play? No to masz problem. Sieć Jesteś klientem Play? No to masz problem. Sieć "nie widzi negatywnych skutków podwyżek cen"Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kobiety z jednego rocznika dostaną 250 złotych więcej emerytury! Zobacz, czy jesteś na liście
  2. Starsze osoby mogą się mocno zdziwić. Biedronka wprowadza zupełnie nowy sposób płatności
  3. Najdroższy pies na świecie. Trudno uwierzyć, że tyle na niego wydano
  4. Mężczyzna był królem parkietu na weselu. W pewnym momencie dwukrotnie spoliczkował swoją partnerkę

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na: Google News