Płaca minimalna rekordowa w 2020 roku
pixabay.com
Autor Przemysław Terlecki - 7 Sierpnia 2019

Rekordowa podwyżka płacy minimalnej. Rząd przyjął propozycję resortu

Płaca minimalna w 2020 roku ma wzrosnąć do poziomu 2450 złotych brutto. Oznacza to rekordową podwyżkę płacy minimalnej. Pracodawcy i związki są przeciw. Jedni chcieli mniej, inni proponowali więcej.

Płaca minimalna w 2020 roku ma "wspiąć się" na poziom 2450 złotych brutto. Propozycję tę w maju złożył resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Taka podwyżka oznacza to, że osoby pracujące za minimalną krajową, będą otrzymywały na rękę 1774 złote na umowie o pracę. Polaków zatrudnionych na najniższą stawkę jest około 1,5 mln w Polsce.

Dla przedsiębiorców podwyżka o 200 złotych brutto to koszt około 241 złotych na miesiąc. Jak podaje Money.pl, pracodawcy z całego kraju, którzy zatrudniają 1,5 mln Polaków na płacy minimalnej, będą musieli wyciągnąć z kieszeni w sumie 4,3 mld złotych więcej na pensje dla pracowników w 2020 roku.

Starsze osoby mogą się mocno zdziwić. Biedronka wprowadza zupełnie nowy sposób płatnościStarsze osoby mogą się mocno zdziwić. Biedronka wprowadza zupełnie nowy sposób płatnościCzytaj dalej

Płaca minimalna wzrośnie rekordowo

Powody do radości ma władza, która oczywiście uszczknie z podwyżki odpowiednią sumę. Z 241 złotych, które pracodawca będzie zobowiązany wydać na pracownika, do ręki tego drugiego trafi 138 złotych. 100 złotych więcej wydane na pracownika to dla budżetu państwa ponad 1 mld złotych więcej. 200 złotych więcej to natomiast 2,3 mld złotych bonusu dla budżetu.

Choć resort przekonuje, że "propozycja jest kompromisowa między tym, co chcą związki, a tym, czego chcą pracodawcy", niezadowoleni w tej sytuacji są zarówno pracodawcy, jak i związkowcy. Pracodawcy mówili o podwyżce o 6,1% do poziomu 2387 złotych. Swoją propozycję argumentowali tym, że płaca minimalna nie może rosnąć szybciej niż produktywność, bo zaszkodzi to balansowi w gospodarce i odbije się na sektorze prywatnym.

Wynagrodzenia, w tym również minimalne, nie powinny rosnąć szybciej niż produktywność. Wzrost płac szybszy od wzrostu produktywności spowodował, że produkcja w Grecji, czy w Portugalii stała się nieopłacalna, osłabł eksport, wzrósł import, i kraje śródziemnomorskie popadły w tarapaty - mówił w maju Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Z kolei centrale związkowe chciały 2520 złotych brutto, czyli o 12% (270 zotych). Tę propozycję tłumaczyły mocniejszym wyrównaniem do średniej krajowej, której nowa wartość płacy minimalnej stanowiłaby połowę (około 50% z 5104,46 złotych w czerwcu).

ZUS chwali się nowym narzędziem do kontroli. Tysiące osób straci pieniądzeZUS chwali się nowym narzędziem do kontroli. Tysiące osób straci pieniądzeCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
  2. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągniecie
  3. Wakacje nad Bałtykiem drogie jak na Tureckiej Riwierze
  4. 300 plus na wyprawkę do szkoły. Do kiedy składać wnioski?

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News