PKW zabiera głos w sprawie wyborów prezydenckich
Facebook/Państwowa Komisja Wyborcza
Autor Maria Glinka - 28 Marca 2020

Ważny komunikat ws. wyborów. Nawiązano do obowiązującej aktualnie sytuacji

PKW ustosunkowała się do organizacji wyborów prezydenckich w trakcie panującego stanu epidemii w Polsce. Najwyższy organ wyborczy nawołuje polityków, aby zadbali w pierwszej kolejności o zdrowie i życie wyborców.

PKW o wyborach

PKW zabrała w piątek głos w sprawie wyborów prezydenckich, zaplanowanych na 10 maja. Na wstępie zaznaczyła, że wszystkie organy władzy i komitety powinny współdziałać w sprawie wyborów w taki sposób, aby ochronić zdrowie i życie obywateli.

Państwowa Komisja Wyborcza przypomniała, że wybory nie mogą zostać zorganizowane jedynie w sytuacji ogłoszenia jednego ze stanów nadzwyczajnych i 90 dni po jego zakończeniu. W związku z tym kadencja danego organu ulega stosownemu wydłużeniu.

Decyzję o wprowadzeniu stanu wojennego, wyjątkowego lub klęski żywiołowej mogą podjąć jedynie „organy państwa, które posiadają odpowiednie uprawnienia wynikające z Konstytucji RP” – oświadczyła w komunikacie PKW.

Ponadto PKW ma nadzieje, że „podjęte rozstrzygnięcia zagwarantują możliwość rzeczywistej realizacji konstytucyjnych praw wyborczych obywateli”.

Państwo kazało oddać mu swój aparat, drukarkę i laptop. Zaczynają się rezerwy mienia na rzecz bezpieczeństwa?Państwo kazało oddać mu swój aparat, drukarkę i laptop. Zaczynają się rezerwy mienia na rzecz bezpieczeństwa?Czytaj dalej

Procedura zgłaszania członków komisji obwodowych

PKW odniosła się także do kwestii powołania członków komisji obwodowej w związku z zamknięciem dla interesantów niektórych urzędów gminy. W celu prawomocnego zgłoszenia kandydatów pełnomocnik komitetu wyborczego lub osoba przez niego upoważniona musi wnieść wniosek do urzędu gminy w godzinach jego pracy, najpóźniej do 10 kwietnia – podaje wprost.pl.

W przypadku, gdy placówka jest nieczynna zgłoszenie należy przesłać w formie skanu za pośrednictwem poczty elektronicznej. Urzędy muszą obwieścić na stronach internetowych w jaki sposób będą przyjmowane zgłoszenia kandydatów. W celu uzyskania niezbędnych informacji, gdy placówki są zamknięte, zainteresowani będą mogli zatelefonować lub wysłać zapytanie drogą mailową.

DZISIAJ GRZEJE:
1. PGE stanowczo zabiera głos w sprawie dostępności prądu w domach i ostrzega klientów
2. Media: Nie żyje 21-latka zakażona koronawirusem. Nie miała żadnych schorzeń

Wybory w cieniu pandemii

Wybory prezydenckie wzbudzają zainteresowanie nie tylko PKW, ale i obywateli i kandydatów na ten urząd. Kontrkandydaci Andrzej Dudy apelują o przesunięcie terminu głosowania z powodu coraz większego zasięgu koronawirusa w kraju.

Jednak ekipa rządząca podtrzymuje, że nie ma odpowiednich przesłanek, aby odroczyć majową elekcję. Premier Mateusz Morawiecki przyznał nawet, że jednym z powodów zaostrzenia zasad kwarantanny jest, poza troską o zdrowie obywateli, zamiar organizacji wyborów w terminie – piszą wiadomosci.radiozet.pl.

Tysiące Polaków już niedługo może stracić prawo jazdy. Wszystko przez jedno niedopatrzenieTysiące Polaków już niedługo może stracić prawo jazdy. Wszystko przez jedno niedopatrzenieCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Myśleli, że to mały szczeniak. Pojechali do schroniska, tam dowiedzieli się, co to za zwierzak
  2. Koronawirus może być niebezpieczny również dla młodych. 12-latka walczy o swoje życie
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Z ostatniej chwili: przedłużono zamknięcie granic Polski. Wiadomo do kiedy
Produkty, za które przepłacasz i nawet o tym nie wiesz. Nie daj nabić się w butelkę i zacznij oszczędzanieProdukty, za które przepłacasz i nawet o tym nie wiesz. Nie daj nabić się w butelkę i zacznij oszczędzanieCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News