Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Nowy rozkład jazdy PKP przed Świętami. Dużo miłych niespodzianek dla podróżnych
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 12.12.2020 01:00

Nowy rozkład jazdy PKP przed Świętami. Dużo miłych niespodzianek dla podróżnych

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Dworzec - stacja Warszawa Wschodnia N/Z EP09 Pafawag Wroclaw normalnotorowa lokomotywa elektryczna do prowadzenia ruchu pasazerskiego uzywana przez PKP Intercity zwana "epoka" lub "dziewiatka"
East News, Zofia i Marek Bazak

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W jaki sposób PKP zmienił swój rozkład

  • Co może okazać się prawdziwą gratką dla fanów kolei

  • Jakie zasady obowiązują w trakcie podróży z PKP

PKP zmienia rozkład

PKP od najbliższej niedzieli, 13 grudnia, zmienia rozkład jazdy i skraca czas połączeń między niektórymi miejscowościami. Czas przejazdu między Warszawą Centralną, a Trójmiastem pociągami Penodlino wyniesie nieco ponad 2,5 h, natomiast do stacji Gdynia Główna dojedziemy w 3 h - informuje Polsat News.

Jednocześnie skróci się także czas przejazdu między Trójmiastem, a Krakowem dokąd dojedziemy w niecałe 5 h. Co więcej, pasażerowie PKP mogą spodziewać się wzmożonej ilości połączeń między Trójmiastem, a Warszawą - łącznie będzie ich 30.

PKP zadbało również o tych, którzy będą podróżować z pomocą tańszej opcji, czyli TLK i IC. Najkrótsza trasa przejazdu pociągami z tej kategorii wyniesie 3,5 godziny. Mieszkańcy małych miejscowości także dojadą na święta do domów, bowiem pociągi PKP zatrzymają się także tam, gdzie nigdy przedtem, m.in.: w Rybnicy czy Wielanowie.

Oczywiście poza składami PKP, we wszystkich miejscowościach będą zatrzymywać się pociągi regionalnych przewoźników. Polregio, Koleje Mazowieckie czy Koleje Śląskie ze względu na zmiany rozkładu PKP zobowiązane były do zmiany swoich połączeń.

PKP wskazuje, że w nowym rozkładzie uwzględniono także zmodernizowane linie kolejowe. Efekty będzie można dostrzec na trasie między Krakowem a Katowicami oraz Krakowem a Wrocławiem. Gratką dla kolejarzy jest także uruchomienie nieczynnej od 23 lat stacji Warszawa Główna - podaje Polsat News. Udogodnienia w stolicy obejmą także połączenia między Warszawą Gdańską, a Śródmieściem i Warszawą Centralną.

PKP na święta

PKP w opublikowanym przez siebie komunikacie podkreśla, że w okresie świąt Bożego Narodzenia zainteresowanie połączeniami kolejowymi wzrasta. Spółka będzie starała się z tej okazji wychodzić naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów.

Widząc zwiększone zainteresowanie połączeniami, przewoźnik w miarę możliwości będzie podejmował decyzje o wzmocnieniu ich dodatkowymi wagonami oraz dostosowaniu składów do bieżącej frekwencji, nie dopuszczając do przekroczenia limitu zajętości 50 proc. miejsc - podkreśla PKP.

Jednocześnie PKP zachęca do wcześniejszego zakupu biletów na połączenia, bowiem wtedy można liczyć na specjalne promocje i rabaty. Poza ustawowymi zniżkami, PKP przewiduje także rabaty w ramach oferty Wcześniej-Taniej.

Obowiązujący w PKP Intercity reżim sanitarny dąży do zapewnienia bezpieczeństwa podróżnym i pracownikom. Każdy skład przewoźnika jest dezynfekowany i czyszczony po zakończeniu przejazdu. Od marca do końca listopada przewoźnik wykonał już 303 tysiące dezynfekcji i blisko 4 tysiące dezynfekcji metodą zamgławiania - uspokaja przewoźnik.

Należy pamiętać także o tym, że w pociągach PKP Intercity obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa, a konduktorzy posiadają przy sobie środki dezynfekujące. PKP informuje, że poza reżimem sanitarnym w składach obowiązuje także zasada kultury i dobrego podróżowania.