BiznesINFO.pl

media/PKO BP

Uwaga na fałszywą aplikację PKO BP. Można stracić dostęp do pieniędzy

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na co są narażeni klienci PKO BP

  • Na jakie aplikacje powinniśmy uważać

  • Jak uchronić się przed cyberprzestępcami

Dane klientów PKO BP zagrożone

Zespół CSIRT (Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego), działający przy Komisji Nadzoru Finansowego ostrzega na Twitterze przed fałszywą aplikacją IKO, która w rzeczywistości jest złośliwym oprogramowaniem Alien.

Z aplikacji IKO PKO BP korzysta ponad 5 mln użytkowników Dlatego też klienci banku powinni być niezwykle czujni przy instalowaniu aplikacji mobilnej i dokładnie sprawdzić, kto jest wydawcą, by nie paść ofiarą oszustów i nie narazić się na utratę pieniędzy.

Jak uchronić się przed cyberatakami

Aby uchronić się przed cyberprzestępcami, starającymi się przechwycić nasze dane, powinniśmy instalować aplikacje tylko ze sprawdzonych źródeł - oficjalnych marketów, jak Sklep Google Play lub AppStore.

Przed zainstalowaniem jakiegokolwiek programu warto też dokładnie sprawdzić recenzje innych użytkowników oraz upewnić się, czy aplikacja została rzeczywiście stworzona przez oficjalnego wydawcę.

W ostatnim czasie ataki cyberprzestępców nasiliły się. Niedawno KNF wydało ostrzeżenie dotyczące oszustów podszywających się pod Bank Pekao oraz Credit Agricole. Portal Dobre Programy przypomniał też o podobnym oszustwie, do którego przestępcy wykorzystali podrobioną aplikację banku Santander.

Wcześniej słyszeliśmy też, jak mBank ostrzegał swoich klientów przed klikaniem w linki w SMSach i wiadomościach pochodzących z niewiadomych źródeł, do złudzenia przypominających komunikaty banku.

Tagi:

PKO BPpieniądzefinanse

Podobne artykuły

Finanse

W 2023 roku podatek od psa to nawet 150,93 zł. Wielu zapłaci znacznie mniej, inni nie zapłacą wcale
Czytaj więcej >

Finanse

ZUS apeluje: wciąż kilkaset tysięcy Polaków nie wykorzystało dodatkowego 500 zł na dziecko. Po 31 marca pieniądze przepadną
Czytaj więcej >

Energetyka

Rząd właśnie ogłosił. Od kwietnia rusza nowa edycja programu „Mój prąd”
Czytaj więcej >

Finanse

Pakiet darmowych badań dla każdego ubezpieczonego w NFZ. Sprawdzamy, kiedy obowiązuje refundacja
Czytaj więcej >

Finanse

Brakuje jednego dokumentu, ZUS nie wypłaci emerytury. Długa lista warunków
Czytaj więcej >

Finanse

ZUS przypomina. Zostało niewiele czasu, lepiej się pospiesz
Czytaj więcej >
Wiktoria Pękalak

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]