Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Uwaga na fałszywą aplikację PKO BP. Można stracić dostęp do pieniędzy
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 17.02.2021 01:00

Uwaga na fałszywą aplikację PKO BP. Można stracić dostęp do pieniędzy

Klienci PKO BP zagrożeni. Oszuści zrobią wszystko, by wykraść ich dane
media/PKO BP

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na co są narażeni klienci PKO BP

  • Na jakie aplikacje powinniśmy uważać

  • Jak uchronić się przed cyberprzestępcami

Dane klientów PKO BP zagrożone

Zespół CSIRT (Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego), działający przy Komisji Nadzoru Finansowego ostrzega na Twitterze przed fałszywą aplikacją IKO, która w rzeczywistości jest złośliwym oprogramowaniem Alien.

Z aplikacji IKO PKO BP korzysta ponad 5 mln użytkowników Dlatego też klienci banku powinni być niezwykle czujni przy instalowaniu aplikacji mobilnej i dokładnie sprawdzić, kto jest wydawcą, by nie paść ofiarą oszustów i nie narazić się na utratę pieniędzy.

Jak uchronić się przed cyberatakami

Aby uchronić się przed cyberprzestępcami, starającymi się przechwycić nasze dane, powinniśmy instalować aplikacje tylko ze sprawdzonych źródeł - oficjalnych marketów, jak Sklep Google Play lub AppStore.

Przed zainstalowaniem jakiegokolwiek programu warto też dokładnie sprawdzić recenzje innych użytkowników oraz upewnić się, czy aplikacja została rzeczywiście stworzona przez oficjalnego wydawcę.

W ostatnim czasie ataki cyberprzestępców nasiliły się. Niedawno KNF wydało ostrzeżenie dotyczące oszustów podszywających się pod Bank Pekao oraz Credit Agricole. Portal Dobre Programy przypomniał też o podobnym oszustwie, do którego przestępcy wykorzystali podrobioną aplikację banku Santander.

Wcześniej słyszeliśmy też, jak mBank ostrzegał swoich klientów przed klikaniem w linki w SMSach i wiadomościach pochodzących z niewiadomych źródeł, do złudzenia przypominających komunikaty banku.